Naujienos
  Tyrimai
  Išgirsk vaiką
  Renginiai ir projektai
  Projektas "Saugesnis internetas"
  Pranešimai spaudai
  Vaikų linija žiniasklaidoje
  Vaikams ir paaugliams
  Diskusijos
  Apie Vaikų liniją
  Nuotraukos
  Kampanija BE PATYČIŲ
  Apie sunkumus
  Skaitiniai
  Savanoriams
  Kviečiame paremti
  Rėmėjai
  Draugai
  Leidiniai
  Atsiliepimai
  Naudingos nuorodos
  Kontaktai


Žiaurumo nestokoja ir klaipėdietės paauglės, Klaipėda/Lieptas, p. 1, 6

Autorius: Paulius Matulevičius, data: 2006 02 15
Tiražas: 17966; Rubrika: Pirmas puslapis

Neseniai atliktas tyrimas parodė, jog nuo 11 iki 15 metų amžiaus lietuvių kilmės mergaitės drauge su kitų išsivysčiusių šalių paauglėmis patenka tarp pačių žiauriausių mergaičių pasaulyje. Kad mūsų šalies paauglės yra tikrai agresyvios ir vis dažniau nevengia konfliktų spręsti apsistumdymais bei viena kitos sužalojimais - aštriais nagais, pasitampymais už kasų ar net kumščiais, neneigė ir kalbinti Klaipėdos mokyklų socialiniai darbuotojai, psichologai ir pedagogai. Tačiau, anot jų, tokių atvejų pasitaiko ne taip jau dažnai.

Rezga keršto planus

Pasak "Gabijos" pagrindinės mokyklos psichologės Janinos Kriukovskajos, tarp mergaičių dažniausiai vyrauja verbalinis agresyvumas -balso tono pakėlimas ir veido išraiškos pakeitimas. "Paauglės susipykusios viena kitą dažniausiai gąsdina nešvankiais žodžiais ar piktais žvilgsniais, o kad sukeltų fizinį smurtą- pasitaiko, bet tai pavieniai atvejai", - dėstė ji. Anot J.Kriukovskajos, kai kurios mergaitės susinėjusios pykčio iškart neišreiškia, tiesiog stengiasi to neparodyti, laiko jį savyje bei rezga įvairius pačius netikėčiausius ir žiauriausius atkeršijimo planus. Be to, ji savo mokykloje atliko tyrimus ir nustatė, kad 5-9 klasių mergaitės viena prie kitos dažniau priekabiauja bei smurtauja nei berniukai. "Mano duomenimis, 13 procentų berniukų ir net 19 procentų mergaičių sukelia fizinį ar psichologinį smurtą", - neslėpdama savo pačios atliktų tyrimų duomenimis dalinosi J.Kriukovskaja.

Kovoja dėl berniukų

Anot "Varpo" vidurinės mokyklos socialinės pedagogės Rasos Martinkėnienės, paauglės vis dažniau naudoja fizinį ir psichologinį smurtą, kovodamos dėl patinkančių berniukų. "Iš tikrųjų pastebimos įvairios intrigos - apsižodžiavimai, apsistumdymai ar net pasitampymai už kasų", - neslėpė ji. "Tiesiog stengiasi viena kitai įgelti, kaip nors apsukti", - kiek patylėjusi pridūrė socialinė pedagogė. Be to, R.Martinkėnienė pastebi, kad susipykusios paauglės stengiasi apkalbėti, pasišaipyti ir nuteikti kitas klasės drauges nebendrauti su varžove. "Atsiranda įtakos zonos, viena ar kita paauglė nori lyderiauti, dėl to ir kyla įvairios agresijos formos", - aiškino pedagogė.

Agresyvumas laikinas

Kad 6-8 klasių paauglės parodo savo nagus ir net iki susižalojimų susipeša su savo bendraamžėmis, nedrįso neigti ir "Santarvės" vidurinės mokyklos socialinė pedagogė Olesia Lukoševičienė. "Brendimo laikotarpiu paauglės būna nenuspėjamos, sunkiai valdomos, tad kartais ir prikrečia įvairiausių niekšybių", - teigė ji. Tačiau pastebėjo tendenciją, kad tai tik pereinamasis laikotarpis ir vyresnėse klasėse tas jų agresyvumas, pavydas viena kitai dingsta ir jos tampa daug ramesnės ir kultūringesnės. "Gal tiesiog jos subręsta", - samprotavo ji.

Perima iš suaugusiųjų

Pasak Klaipėdos mokyklų pedagoginės psichologinės tarnybos psichologo Mindaugo Radušio, "Sky news" pateikti tyrimų rezultatai nieko naujo neparodo. "Visi žino, jog mokyklose paaugliai savo problemas sprendžia drastiškomis priemonėmis ir agresijos protrūkis nėra retas reiškinys. Tik apmaudu, kad visuomenė į paauglių auklėjimą žvelgia skeptiškai. Niekam jau nenuostabu, kad vos pradines klases baigusios mergaitės rūko, vartoja alkoholį ir kas antras žodis keikiasi. Juk vaikai elgesio pavyzdį perima iš tėvų, televizijos ar iš aplinkos, kurioje praleidžia daugiausiai laiko. Tad norint pakeisti šią situaciją, nuolat turime kalbėti apie tai ir keisti kai kuriuos savo įpročius - turime rodyti tik gerą pavyzdį", - teigė telefonu vaikams psichologinę pagalbą teikiantis Mindaugas.

Reikia mokyti, o ne bausti

"Visuomenėje vyrauja keletas labai įsišaknijusių nuostatų, kurias mes siekiame pakeisti: įprasta manyti, kad yra normalu, kai vaikai vienas iš kito pasityčioja, pažemina, manoma, jog tai užgrūdina vaiką; už blogą ar agresyvų elgesį įprasta bausti vaiką, o ne mokyti elgtis kitaip", - vardija populiarias, bet labai klaidingas nuostatas "Vaikų linijos" vadovas Robertas Povilaitis. "Reikia skubių ir neatidėliotinų priemonių mažinant agresiją mokyklose. Ir pirmiausia reikia keisti ne vaikus, o suaugusiųjų požiūrį. Tik pakeitus minėtas nuostatas mokykla taps saugesnė", - pridūrė jis.


Naujienų prenumerata

El. paštasSprendimas: ivc.lt