Naujienos
  Tyrimai
  Išgirsk vaiką
  Renginiai ir projektai
  Projektas "Saugesnis internetas"
  Pranešimai spaudai
  Vaikų linija žiniasklaidoje
  Vaikams ir paaugliams
  Diskusijos
  Apie Vaikų liniją
  Nuotraukos
  Kampanija BE PATYČIŲ
  Apie sunkumus
  Skaitiniai
  Savanoriams
  Kviečiame paremti
  Rėmėjai
  Draugai
  Leidiniai
  Atsiliepimai
  Naudingos nuorodos
  Kontaktai


Nerimo priežastis - mokykloje patirtos patyčios, Lietuvos rytas/Sostinė, p. 5, 6

Autorius: Janina Razmytė, data: 2006 03 08
Tiražas: 61431; Rubrika: Sveikata

Atrinko vieną švietimo įstaigą

Psichologinę pagalbą vaikams telefonu ir laiškais teikianti tarnyba "Vaikų linija" sostinės moksleivius ragins liautis vienam iš kito tyčiotis. Tęsti kovą su patyčiomis psichologams padės gauta piniginė parama. Bendrovė "Čilija" suplanuotiems projektams įgyvendinti skyrė 25 tūkstančius litų. Tarnybos "Vaikų linija" specialistai atrinko vieną Vilniaus miesto mokyklą, kurioje bus bandoma užkirsti kelią patyčioms. Tyrimai rodo, kad patyčias mokymo įstaigose galima sumažinti 20-80 procentų. Vilniaus mokykla, kurioje bus įgyvendinama kovos su patyčiomis programa, dabar yra laikoma paslaptyje. Mokykla slepiama tam, kad nebūtų iškreipti tyrimo, per kurį vertinama situacija, rezultatai.

Neįvardija kaip problemos

"Mūsų tikslas yra pakeisti mokinių ir mokytojų bendravimo kultūrą, supratimą. Dažniausiai suaugusieji laikosi nuostatos, kad patyčios yra normalus dalykas. Kai kurie mano, kad patyčios grūdina vaikus. Tai yra klaidingas mąstymas. Patyčios tiktai kenkia vaikams", -tvirtino tarnybos "Vaikų linija" vadovas Robertas Povilaitis. Atrinktoje sostinės mokykloje bus rengiami seminarai. Jų metu vaikai, paaugliai ir juos mokantys suaugusieji diskutuos apie patyčias mokykloje. Patyčiomis yra laikomi bendraamžių veiksmai, kuriais siekiama pažeminti ar kitaip sukelti skausmo. Paprastai patyčias patiria silpnesni vaikai, o tyčiojasi - agresyvesni. Moksleiviai dažniausiai vieni iš kitų tyčiojasi, klijuodami nemalonias pravardes, ignoruodami kurio nors savo bendraklasio draugiją, mušdamiesi, spjaudydamiesi, atiminėdami įvairius daiktus.

Priveda net prie savižudybės

Pasaulinės sveikatos organizacijos atlikti tyrimai rodo, kad Lietuvoje mokyklinės patyčios yra masinis reiškinys. Patyčias patiria kone 70 procentų Lietuvos moksleivių. Šie duomenys gąsdina psichologus. Vaikų patiriamos patyčios ateityje gali turėti skaudžių pasekmių. Su šia problema susidūrę vaikai gali jausti nerimą, baimę, patirti kitokių sunkumų. Patyčios yra viena iš mokyklos nelankymo ir nenoro ją lankyti priežasčių. Moksleiviai intuityviai vengia erdvės, kurioje jie yra pašiepiami ar kitaip užgauliojami. Nuolat patiriamos patyčios gali sukelti agresyvų elgesį. Vaikai, iš kurių tyčiojamasi, dažnai patys imasi panašios taktikos, bandydami apsiginti -jie į patyčias atsako tokiu pat elgesiu. Spėjama, kad tyčiojimasis jaunus žmones gali privesti net prie savižudybės.

Ant kortelių - garsūs žmonės

Kovodami su patyčiomis mokykloje, tarnybos "Vaikų linija" psichologai ruošiasi pasitelkti žymius žmones. Jie turėtų papasakoti vaikystėje išgyventas istorijas. "Į žinomų žmonių pasakytas mintis paprastai labiau įsiklausome. Jie moka garsiau ir įtaigiau iškelti problemas", -tvirtino trečius metus su patyčių problema dirbantis R. Povilaitis. Išdrįsusių savo vaikystės istorijas papasakoti žymių žmonių atvaizdus planuojama išspausdinti ant nedidelių kortelių. Jos būtų išplatintos visose Lietuvos mokyklose. Psichologinę pagalbą vaikams teikianti tarnyba "Vaikų linija" jau yra išleidusi keletą tokių kortelių. Ant jų - Vytauto Šerėno, Nomedos Marčėnaitės, Egidijaus Knispelio, Palmyros Galkontaitės veidai. "Vaikystėje ir paauglystėje buvau drovus - buvo nedrąsu užkalbinti mergaitę, kalbėti prieš klasę. Aš ir dabar drovus, bet tai man netrukdo bendrauti su žmonėmis, filmuotis, vesti televizijos laidas. Supratau, kad su drovumu irgi galima gyventi", - tokia pramoginės televizijos laidos vedėjo V.Šerėno vaikystės istorija parašyta ant kortelės su jo atvaizdu.

Sukurs interneto svetainę

"Vaikų linija" šiais metais ketina į lietuvių kalbą išversti du britų filmus, kuriuose kalbama apie patyčių problemą. Šie filmai taptų viena mokymo priemonių. Psichologas R. Povilaitis svajoja sukurti dokumentinį filmą, kuris atskleistų patyčių problemą Lietuvoje, į kurią daugelis žmonių žiūri pro pirštus. Tarnybos "Vaikų linija" specialistai planuoja sukurti specialią interneto svetainę, į kurią būtų dedama informacija apie patyčias ir idėjos, kaip jų atsikratyti.


Naujienų prenumerata

El. paštasSprendimas: ivc.lt