Naujienos
  Tyrimai
  Išgirsk vaiką
  Renginiai ir projektai
  Projektas "Saugesnis internetas"
  Pranešimai spaudai
  Vaikų linija žiniasklaidoje
  Vaikams ir paaugliams
  Diskusijos
  Apie Vaikų liniją
  Nuotraukos
  Kampanija BE PATYČIŲ
  Apie sunkumus
  Skaitiniai
  Savanoriams
  Kviečiame paremti
  Rėmėjai
  Draugai
  Leidiniai
  Atsiliepimai
  Naudingos nuorodos
  Kontaktai


Trejus metus vaidino dirbančius..., Naujienos, p. 3

2007  2006  2005  2004  2003

Autorius: Ričardas Adamonis, data: 2007 02 10
Tiražas: 3450; Rubrika: Nenurodyta

Narkotikų kontrolės departamentas (NKD) prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės kasmet užregistruoja apie 5000 narkomanų, bet tai tik ledkalnio viršūnė, nes į šio departamento apskaitą patenka žmonės, jau priklausomi nuo narkotikų bei kitų psichotropinių medžiagų ir turintys sveikatos problemų, arba jų vartojamos narkotikų dozės yra tokios didelės, kad jie patys kreipiasi pagalbos. Departamentas kasmet išleidžia apie 12 mln. litų iš valstybės biudžeto ir kasmet reikalauja vis daugiau lėšų, nes aparatas pučiasi ir plečiasi.

Ir daugiau pinigų nebūtų gaila tam XXI amžiaus savanoriškam marui įveikti, jeigu departamentui pavyktų nors šiek tiek pristabdyti narkomanijos plitimą. Deja, jau aukščiau paminėti skaičiai byloja, kad šalyje narkomanų gretos gausėja. Tačiau net ir skaičiai neparodo realios padėties, nes niekas neregistruoja dar nepasiekusių kritinės būsenos narkomanų. Tik kasdien sulaikomi smulkūs narkotikų pardavėjai ir didelės kontrabandinės siuntos įvairiausių narkotinių medžiagų byloja, kad jų poreikis kasmet vis didėja, o vartotojai vis jaunėja.

Paauglių plėšikavimas gatvėse ir mokyklose tik patvirtina tą teiginį, nes didžioji dalis tokiu būdu įsigytų pinigų skiriama svaigalams bei narkotikams įsigyti. Bet tai minėtam departamentui nė motais, ir net į Seimo sprendimus narkomanijos mažinimo tikslais šio departamento darbuotojams nusispjauti. Tai nustatė Valstybės kontrolės auditoriai, patikrinę NKD darbą. Kaip ir daugelis panašių institucijų, šis dirba pagal jam pačiam patogią programą, sudarydamas pasiaukojamai dirbančių ir vis daugiau lėšų reikalaujančių, bet nieko nenuveikiančių įvaizdį. Ką jau ką, bet šitai mūsų valdininkėliai tobulai moka daryti.

Anot auditorių, per trejus veiklos metus departamentas nesugebėjo netgi sukurti vieningos sistemos narkomanijos prevencijai, ankstyvos diagnostikos, gydymo ir reabilitacijos bei reintegracijos į visuomenę programos. Taigi milijonai išleidžiami vėjais. Atsiprašau, departamento darbuotojų gerovei...

Kurioziška, bet valstybei pinigėlių kažkodėl visada pritrūksta tenai, kurie jie labiausiai reikalingi. Vaikams psichologinė pagalba dabar, kada daug tėvų uždarbiauja užsienyje, o atžalos paliktos senelių ar pažįstamų globai, itin reikalinga, bet Vyriausybė neranda nė lito. Jungtinių Tautų Vaikų teisių komitetas ragina Lietuvą organizuoti visą parą dirbančio nemokamo psichologinės pagalbos telefono veiklą. Šiais metais tokiai veiklai kol kas nei valstybė, nei savivaldybės oficialiai neskyrė lėšų, nors į pernai veikusią "Vaikų liniją" nemokamu telefonu ir internetu psichologų pagalbos prašė 87 tūkst. vaikų, o prisiskambinti bandyta net 3,9 mln. kartų! Juk tai išties siaubą keliantys skaičiai. Tad nieko nuostabaus, kad žudytis pradėjo 10-12 metų vaikai, nes jie kenčia nuo patyčių, smurto, o pasiguosti, apginti nėra kam - tėvai "kala" pinigus užsienyje, nes šalyje neranda tokio darbo, kad galėtų aprūpinti šeimą. Neradę užtarimo ir pagalbos, paaugliai pradeda maištauti, ieškoti būdų, kaip nuslopinti savyje tą skausmą. Lengviausias kelias - alkoholis, narkotikai. Jau niekam nuostabos nekelia mirtinai nusigėrę vaikai. Tuo tarpu specialūs departamentai, komisijos, komitetai, melždami biudžeto pinigus, vaidina kovojančius su tomis negerovėmis.

Matyt, situacija išties katastrofiška, jei premjeras Gediminas Kirkilas viešai prakalbo, kad tokį departamentą reikia panaikinti ir nešvaistyti biudžeto lėšų. Juolab, anot premjero, tokių valstybinių institucijų, privalančių kovoti su narkomanija, Lietuvoje yra kelios, bet savo veikla nė viena neišsiskiria. Jo manymu, visas jas derėtų sujungti į vieną, bet tikrai dirbantį vienetą. Tik neaišku, ar pavyks tai padaryti net labai ryžtingam premjerui. Pasaulinė praktika rodo, kad mažinant valstybės tarnautojų skaičių, jų visada padaugėja. Lietuviai tai mokama daryti itin meistriškai. Beveik esu tikras, kad iš Vyriausiojo policijos departamento išgujus užsisėdėjusius funkcionierius į nuovadas, netrukus jų kėdes užims nauji, tik kitaip pavadinti...

Rinkimų kampanija vis plačiau įsisiūbuoja. Savivaldybės - arčiausiai tų suaugusiųjų ir, deja, vaikų, kurie savo nesėkmes bando nuslopinti alkoholiu, kvaišalais. Bandantys patekti į vietinę valdžią pirmiau, nei pažadėdami suremotuoti gatvę ar apželdinti skverą, turėtų pagalvoti, ką jie galėtų nuveikti sprendžiant opias vaikų problemas, imtis ryžtingų veiksmų slopinant narkomanijos plitimą.


Naujienų prenumerata

El. paštasSprendimas: ivc.lt