Naujienos
  Tyrimai
  Išgirsk vaiką
  Renginiai ir projektai
  Projektas "Saugesnis internetas"
  Pranešimai spaudai
  Vaikų linija žiniasklaidoje
  Vaikams ir paaugliams
  Diskusijos
  Apie Vaikų liniją
  Nuotraukos
  Kampanija BE PATYČIŲ
  Apie sunkumus
  Skaitiniai
  Savanoriams
  Kviečiame paremti
  Rėmėjai
  Draugai
  Leidiniai
  Atsiliepimai
  Naudingos nuorodos
  Kontaktai


Paauglės egzekucija bažnyčios šventoriuje, Respublika, p. 3

Autorius: Olava Strikulienė, data: 2008 01 23
Tiražas: 33367; Rubrika: Nenurodyta

Lietuvoje nepilnamečiai moksleiviai vis dažniau tampa bendraamžių smurto bei patyčių aukomis. Praėjusią savaitę bendraamžių egzekuciją patyrė Jonavos rajono Upninkų pagrindinės mokyklos septintokė.

Keistos žinutės

Upninkų pagrindinės mokyklos moksleivė Karolina (vardas pakeistas - red. past.) praėjusią savaitę ruošėsi savo 15-ajam gimtadieniui. Mergaitė klasėje yra savotiška atsiskyrėlė. Kaip pati prisipažino, artimos draugės neturi. "Draugės anksčiau ar vėliau išduoda", - aiškino Karolina.
Toliau nuo pagrindinės gyvenvietės gyvenanti mergaitė daugiau bendrauja su dviem jaunesniais broliukais. Su vienu kasdien pėsčia per mišką eina kelis kilometrus į mokyklą.
Nedidelio ūgio, smulkaus kūno sudėjimo, dar vaikiška tylenė jau kurį laiką savo mobiliojo ryšio telefone aptikdavo keistas trumpąsias žinutes. Nepažįstamas vaikinas atkakliai siūlė draugauti ir kvietė Karoliną į pirmąjį pasimatymą prie Upninkų bažnyčios.
Šie maldos namai i yra apie 2,5 km nuo ' Upninkų gyvenvietės. Pakalnėje, prie Šventosios upės kranto. Tačiau netoli Karolinos namų.

Drovi, uždaroko

būdo paauglė, iš visų mokykloje dėstomų disciplinų labiausiai mėgstanti dailės pamokas, apie telefoninę pažintį niekam nepasakojo. SMS "siuntėjas" pagaliau prisistatė. Esą jis yra vienos moksleivės pusbrolis, iš Molėtų rajono atvažiavęs pasisvečiuoti pas gimines. Aiškino, kad jam Karolina kritusi į akį.
Paauglė buvo girdėjusi, kad pas vieną moksleivę atvyko giminaitis, tačiau to vaikino nepažinojo. Niekada nebuvo kalbėjusi.

Pasimatymo vietoje laukė smurtautojai

Gimtadienio išvakarėse "molėtiškis" vėl ėmė kviesti į pasimatymą. Paskyrė laiką - 19 vai. Paauglė, namiškiams neprasitarusi, ryžosi susitikti. Tačiau tamsiame šventoriuje prie uždarytos bažnyčios jos laukė ne vaikinas, bet dvi fiziškai stipresnės bendraklasės ir dar penki 16-12 metų paaugliai iš tos pačios mokyklos.

Kaip pasakojo

Karolina, "mergos" ją apkaltino, esą ji bando suvilioti svetimą "berną". Kai mergaitė bandė aiškintis, kad to vaikino net nepažįsta, vyriausia paauglė trenkė jai kumščiu į veidą. Smurtautojai padėjo ir kita mergina. Kiti paaugliai apstojo mušamą Karoliną ratu. Saugojo, kad neištrūktų. Niekas jos negynė. Visi juokėsi iš "spektaklio". O tuo metu dvi smurtautojos talžė ir spardė auką. Riksmo niekas negirdėjo. Šventorius vakare buvo tuščias, o iki artimiausios sodybos - apie 50 metrų. Galiausiai "mergos" nusprendė, kad bausmių pakaks. Liepė aukai klauptis tiesiai į balą. Ir garsiai visų atsiprašyti. Įvykdžiusi žeminančius reikalavimus, Karolina buvo paleista ir kelių paauglių palydėta iki namų kiemo. Dar pagrasino, kad nedrįstų skųstis. Nes "bus dar blogiau". Nusikaltimą išaiškino pedagogai
Karolina nesiskundė. Bijojo, kad tikrai gali būti blogiau. Tačiau egzekucijos vis vien nepavyko nuslėpti. Kitą rytą mokytojai patys pamatė, kad moksleivė sumušta. Mergaitės veidukas buvo užtinęs, o po akimi - didžiulė kraujosruva.
Iškvietė į mokyklą tėvus. Bet Karolina buvo taip išgąsdinta, kad vis vien tylėjo. Aiškino, kad pati paslydo ant ledo ir susimušė. Nei tėvai, nei pedagogai nepatikėjo.
Pedagogai išsikvietė į mokyklą Karolinos bendraklasių tėvus. Apklausė visus moksleivius. Tada išaiškėjo, kad tylenė mergaitė bendraamžiams nepatinka. Todėl terorizuojama. Vaikai, gėdijami suaugusiųjų, aukos atsiprašė. Tačiau ne visi.
Galbūt pasityčiojimai dar nesibaigė? Kai ėmė aiškėti Karolinos sužalojimo aplinkybės, praėjusį savaitgalį buvo išdaužyti jos tėvų namo langai. Kukliai, tik iš vaikų pašalpų, močiutės pensijos ir viešųjų darbų, gyvenantys Karolinos tėvai išdaužtuosius langus įstiklino. Kad nesušaltų trys mažamečiai. Tačiau chuliganai iki šiol nerasti.

Faktai

Jonavos rajono Upninkų pagrindinėje mokykloje mokosi 151 moksleivis.
Yra 10 klasių ir viena ikimokyklinio ugdymo grupė. Paralelinių klasių nėra.
Pedagogų netrūksta.
Kai kurie mokytojai kasdien važinėja į darbą iš Jonavos miesto.

Komentarai

Aušra M. Karolinos mama
Iškart supratau, kad duktė įbauginta. Kaip galima taip kristi ant ledo, kad susižalotum akį? Kad atsirastų mėlynė. Ranką, koją gali susižaloti, bet ant akies juk nekrisi? Kai mergaitė grįžo namo, mes miegojome, todėl sužalojimų nepastebėjome. Šį pirmadienį jau buvome Kaune ir kreipėmės į teismo medicinos ekspertizę. Mano duktė per daug gera. Į šokius nevaikšto, nė su vienu berniuku dar nėra draugavusi. Per daug švelni. Aš, jei iš manęs paauglystėje būtų tyčiojęsi, būčiau mušusis, priešinusis. Reikalausime, kad mušeikų tėvai atlygintų moralinę žalą. Duktė psichologiškai palaužta. Ji visko dabar bijo.Tik krust - ir verkia, dreba. Labai išgąsdinta. Bet kur dėsimės? Vaikas turės lankyti tą pačią Upninkų mokyklą. Kitos nėra. O iki Jonavos toli. 25 km. Neprivažinės kasdien. Tai televizijos kaltos. Vaikai prisižiūri visokių kriminalų ir išmoksta žiaurumo.

Jurgita Smiltė Jasiulionė Vaikų psichologinės pagalbos tarnybos "Vaikų linija"psichologė
Auka gali tapti bet koks vaikas. Jokių atskirų požymių, koks vaikas pirmiausia galėtų tapti bendraamžių patyčių objektu, nėra. Lietuvoje jau sunku rasti vaiką, nepatiriantį smurto. Patyčios tampa norma. O pirminiu impulsu gali tapti, tarkim, plaukų spalva, nemokėjimas apsiginti ir pan. Agresyvumą skatina ir agresyvūs suaugusieji. Juk vaikai viską mato. Kai suaugusieji atžaloms taiko fizines bausmes, vaikai gauna atitinkamą signalą. Duok kitam į kailį, kad bijotų ir gerbtų. Švedija 1970 metais priėmė vaikų nemušimo įstatymą. Praėjo beveik 38 metai. Matome šio įstatymo rezultatus. Švedijoje smurto rodikliai yra vieni žemiausių Europoje. Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) 2002 m. 35 šalyse atliko 11-15 m. moksleivių gyvensenos tyrimą. Išaiškėjo, kad Lietuvos rodikliai iš visų 35 šalių prasčiausi. Apie 70 proc. paauglių kartais patiria bendraamžių patyčias. Apie 20-25 proc. - dažnas patyčias. Tokios tendencijos buvo ir 1998 m. PSO 2006 m. tyrimo rezultatai dar neskelbiami, tačiau žinome, kad Lietuvoje smurtas, palyginti su 1998 m., tik šiek tiek sumažėjęs.

Danguolė Vasiliauskienė Upninkų pagrindinės mokyklos direktorė
Moksleivių patyčių tendencijos, bendraamžių teroras plinta visoje šalyje. Paaugliai dabar labai žiaurūs. Ten, kur jų nestebi mokytojai. Kiekvienos mokyklos bendruomenėje atsiranda savotiškų lyderių grupė, vadinamoji sava chebra. Jei vaikas prie tos grupės nepritampa, nepereina į jos pusę, jam sunku. Iš mergaitės buvo tyčiojamasi ne mokykloje. Po pamokų. Pedagogai patys susisiekė su vaikų šeimomis ir išsiaiškino. Bet kaimuose bent nepastebime tendencijos, kad vaikas būtų terorizuojamas dėl savo girtaujančių tėvų, neturto ar socialinio apleistumo. Beveik visi vaikai turi telefonus, bet garantuoja kad egzekucijos nefotografavo. Nes vaizdai jau būtų pasklidę po mokyklą. Kai Jonavoje palįsdama po traukiniu nusižudė gimnazistė, rajono Švietimo skyrius įspėjo visų rajono mokyklų vadovus, kad pedagogams būtina atlikti prevencinį darbą.


Naujienų prenumerata

El. paštasSprendimas: ivc.lt