Naujienos
  Tyrimai
  Išgirsk vaiką
  Renginiai ir projektai
  Projektas "Saugesnis internetas"
  Pranešimai spaudai
  Vaikų linija žiniasklaidoje
  Vaikams ir paaugliams
  Diskusijos
  Apie Vaikų liniją
  Nuotraukos
  Kampanija BE PATYČIŲ
  Apie sunkumus
  Skaitiniai
  Savanoriams
  Kviečiame paremti
  Rėmėjai
  Draugai
  Leidiniai
  Atsiliepimai
  Naudingos nuorodos
  Kontaktai


Dėl emigracijos labiausiai kenčia palikti vaikai, Lietuvos rytas, p. 5

Autorius: Jovita Vaitkelienė, 8S030-2 Tarptautinės migracijos organizacijos Vilniaus biuras, data: 2008 02 29
Tiražas: 64336; Rubrika: Nenurodyta

Tarptautinės migracijos organizacijos (TMO) Vilniaus biuro užsakymu atliktas naujas tyrimas "Šeima abipus sienos" rodo, jog be abiejų ar vieno iš tėvų gyvenančių vaikų skaičius Lietuvoje gali būti apie 25-30 tūkst. Didžioji dauguma šių vaikų susiduria su rimtomis psichologinėmis problemomis.

Tėvai dažnai neįvertina emigracijos pasekmių

Tyrimo rezultatai rodo emocines ir realiai matomas išsiskyrimo pasekmes šeimai. Dauguma transnacionalinių arba valstybių išskirtų šeimų yra brandžios, kurių sutuoktinių amžius - tarp 30-49 metų. Tačiau dėl geresnio darbo ir gyvenimo galimybių emigruodami iš Lietuvos jie dažnai nepagalvoja apie galimas tokios migracijos pasekmes tiek savo santykiams, tiek vaikams.

"Gana dažnai tėvai labai sureikšmina materialinę migracijos pusę, įtikėdami, kad jiems padirbus svetur ir vaikams bus geriau. Tačiau vaikams šis motyvas nėra pakankamai svarus, jiems sunku pateisinti šeimos išsiskyrimą.- Deja, tėvai dažnai neigia arba nenori pripažinti neigiamo emigracijos poveikio vaikams, o dažniausiai priimdami sprendimus net nepagalvoja apie ilgalaikes savo išvykimo pasekmes", - tyrimo rezultatus komentavo TMO Vilniaus biuro vadovė dr. Audra Sipavičienė.
Dažniausiai vaikai, likę tik su vienu iš tėvų, patiria skaudžių psichologinių išgyvenimų, kurie lemia jų elgesio pasikeitimus. Beveik pusė tyrime dalyvavusių tėvų, kurie sutuoktiniui išvykus su vaikais liko vieni, pastebėjo, kad vaikai tapo liūdnesni, labiau nusiminę. Daugiau nei 20 proc. "paliktų" vaikų tapo grubesni ar net agresyvūs. Tokie elgesio pokyčiai buvo ryškesni šeimose, kuriose į užsienį išvažiavusi yra motina.

Vaikų linijos psichologės Smiltės Jasiulionės teigimu, vaikų elgesio pasikeitimai yra vaikų emocinės reakcijos į tėvų išvykimą išraiška.

"Vaikams sunku žodžiais išsakyti savo jausmus. Dažnai apie emocinius sunkumus signalizuoja jų elgesys, pavyzdžiui, jie pradeda nebelankyti mokyklos, pradeda pyktis su draugais, tampa irzlesni. Ypatingai tai jaučiasi šeimose, kuriose neapibrėžta emigracijos trukmė. Neapibrėžtumas ir neaiškumas dėl šeimos ateities vaikams sukelia labai daug streso, kuris ir pasireiškia elgesio pasikeitimais", - aiškino specialistė.

Šeima nebetampa vertybe

Tyrimo duomenimis, kas antra išvykusi šeima vaikus palieka Lietuvoje. Psichologai nerimauja, kokias pasekmes šis reiškinys gali turėti tiek vaikams, tiek šeimos dariniui ateityje.

"Šeimos išsiskyrimas, ypač jei vaikas paliekamas su nelabai artimu žmogumi, iškreipia jo vertybes. Vaikai dažnai imituoja savo šeimos pavyzdį, todėl jei juos palieka tėvai, užaugę jie ir patys nebus orientuoti kurti stabilią, saugią šeimą. Tai ypač gali atsiliepti šeimose, kuriose pabrėžiama materialioji migracijos pusė. Tokiais atvejais ir vaikai pradeda labiau vertinti finansinę gerovę, o ne bendravimą, buvimą šalia ir palaikymą", - teigė S.Jasiulionė.

Psichologų teigimu, išvykstantys tėvai turėtų stengtis kuo dažniau bendrauti su vaikais, išklausyti jų problemas. Tai neabejotinai padėtų sumažinti neigiamą emigracijos įtaką vaiko vystymuisi.


Naujienų prenumerata

El. paštasSprendimas: ivc.lt