Naujienos
  Tyrimai
  Išgirsk vaiką
  Renginiai ir projektai
  Projektas "Saugesnis internetas"
  Pranešimai spaudai
  Vaikų linija žiniasklaidoje
  Vaikams ir paaugliams
  Diskusijos
  Apie Vaikų liniją
  Nuotraukos
  Kampanija BE PATYČIŲ
  Apie sunkumus
  Skaitiniai
  Savanoriams
  Kviečiame paremti
  Rėmėjai
  Draugai
  Leidiniai
  Atsiliepimai
  Naudingos nuorodos
  Kontaktai


Pranešimai spaudai 20080620

Tarptautinės studijos duomenimis – patyčių Lietuvos mokyklose mažėja

2008 06 20

Šią savaitę Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) paskelbė naujausius Tarptautinės moksleivių gyvensenos ir sveikatos studijos rezultatus. Apklausus per 200 tūkst. paauglių (11, 13 ir 15 metų) 41 Europos ir Šiaurės Amerikos šalyse ir regionuose, gauti išsamūs duomenys apie jaunuolių sveikatą ir su sveikata susijusią elgseną bei jų socialinę aplinką 2005/2006 metais. Taip pat tai – vienintelis tokio masto tyrimas, atskleidžiantis patyčių reiškinio paplitimą mokyklose tarptautiniu lygiu.

Naujausio tyrimo išvados parodė, kad Lietuvos mokyklose vaikų, patiriančių patyčias ir besityčiojančių iš kitų, nuo 1994 iki 2006 metų reikšmingai sumažėjo. Anot pagrindinio šios studijos tyrėjo Lietuvoje, Kauno medicinos universiteto profesoriaus Apolinaro Zaborskio, vis dėlto, lyginant su kitomis šalimis, patyčių dažnis Lietuvos mokyklose kol kas lieka vienas didžiausių.

Naujausio tyrimo duomenimis patyčias per paskutinius pora mėnesių (du kartus ir daugiau) patyrė 26,50 proc. mergaičių ir 27,97 proc. berniukų. Pagal patyčių patyrimą Lietuvos rodikliai yra pirmoje arba antroje vietoje priklausomai nuo vaikų amžiaus. Besityčiojančių vaikų buvo 30,33 proc. berniukų ir 16,60 proc. mergaičių. Pagal tyčiojimasi iš kitų vaikų Lietuva užima pirmą, trečią ir penktą vietą skirtingose amžiaus grupėse. Išsamią tyrimo ataskaitą galima rasti tarptautinio tyrimo interneto svetainėje http://www.hbsc.org.

Anksčiau atliktų Tarptautinės moksleivių gyvensenos ir sveikatos studijos rezultatai parodę, kad Lietuva tarp kitų šalių pirmauja pagal patyčių reiškinio paplitimą mokyklose, paskatino pagalbos tarnybą "Vaikų linija" inicijuoti kampaniją "Nustok tyčiotis". Ja buvo siekiama patyčių reiškinį įvardinti kaip vieną svarbiausių problemų Lietuvos mokyklose, informuoti visuomenę apie patyčių mastą ir paskatinti efektyvių patyčių prevencijos programų diegimą Lietuvos mokyklų bendruomenėse.

Praėjusiais metais Lietuvoje įvyko esminių lūžių, sprendžiant patyčių ir smurto problemas mokyklose. Šias problemas pripažino ir į jų sprendimą įsitraukė pagrindinės valstybės institucijos.

Jungtinių Tautų Vaiko teisių komiteto eksperto docento Dainiaus Pūro nuomone, tai yra pirmieji požymiai, kad Lietuvos valstybė pradeda suvokti  esmines dabarties visuomenės problemas ir rimčiau investuoti į jų sprendimą. Dabar svarbu nesustoti ir kasmet stiprinti  veiksmingas  bendruomenines programas, kurios padėtų mūsų piliečiams  pereiti prie dvasiškai sveikų tarpusavio santykių. 

Pernai gruodį Vilniuje įvykusi tarptautinė konferencija "Modernūs požiūriai į patyčių ir smurto prevenciją mokyklose", kurioje pirmą kartą valstybiniu lygiu, dalyvaujant daug Lietuvos ir tarptautinių ekspertų, buvo nagrinėjama patyčių ir smurto problema mokyklose, tapo pirmuoju žingsniu, pradedant diegti Lietuvoje "Olweus patyčių prevencinę programą".

Ši programa JAV Smurto tyrimų ir prevencijos centro buvo pripažinta viena iš 12-os pačių efektyviausių smurto prevencinių programų pasaulyje. Šiuo metu yra prasidėjęs programos diegimas, rengiami programos instruktoriai, adaptuojama medžiaga. Norvegų centras "Olweus International" kuruoja šios programos įgyvendinimą, mokina ir konsultuoja specialistus Lietuvoje, kurie įgyvendins  programą Lietuvos mokyklose. Programos diegimą Lietuvoje koordinuoja Specialiosios pedagogikos ir psichologijos centras (www.sppc.lt). Kitą smurto prevencijos programą  - "Antras žingsnis" pradinių klasių mokiniams mokyklose diegia Paramos vaikams centras (www.pvc.lt).

Vaikų linijos veiklą finansiškai ar paslaugomis remia: LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, TEO LT, AB, Vilniaus ir Klaipėdos miestų savivaldybės, LR Sveikatos apsaugos ministerija, UAB "Ober-Haus", "Nordea Bank Lietuva", Druskininkų viešbutis "Pušynas", UAB "Informacijos valdymo centras", UAB "Mediaskopas",  LPF Gyvybės gelbėjimo fondas, Airijos kompanija "Taxback.com", UAB "Sanofi Aventis Lietuva", gyventojai, skirdami 2 proc. nuo pajamų mokesčio.

Daugiau informacijos:

Apie Vaikų linijos kampaniją "Nustok tyčiotis":
Robertas Povilaitis
Vaikų linijos vadovas
Mob.tel.: 8 698 88797
El.paštas: robertas.povilaitis@mf.vu.lt
http://www.vaikulinija.lt

Apie Tarptautinę moksleivių gyvensenos ir sveikatos studiją
Prof.Apolinaras Zaborskis
Kauno medicinos universitetas
Mob.tel.: 8 611 37211
El.paštas:  socped@kmu.lt


Naujienų prenumerata

El. paštasSprendimas: ivc.lt