Naujienos
  Tyrimai
  Išgirsk vaiką
  Renginiai ir projektai
  Projektas "Saugesnis internetas"
  Pranešimai spaudai
  Vaikų linija žiniasklaidoje
  Vaikams ir paaugliams
  Diskusijos
  Apie Vaikų liniją
  Nuotraukos
  Kampanija BE PATYČIŲ
  Apie sunkumus
  Skaitiniai
  Savanoriams
  Kviečiame paremti
  Rėmėjai
  Draugai
  Leidiniai
  Atsiliepimai
  Naudingos nuorodos
  Kontaktai


Kaip kalbėti su vaikais apie krizę

Autorius: Giedre Bolzanė
Veidas, 2009 02 02, psl. 56, 57
Periodiškumas: Savaitinis. Tiražas: 6000. Šaltinio tipas: G8

Kai vienas iš tėvų netenka darbo ar šeimos pajamos staiga sumažėja, vaikams kyla begalė klausimų. Specialistai pateikia patarimų, kaip kalbėti su vaikais apie krizę ir net išpešti iš jos naudos.

"Ar jūs pasirengę pasikalbėti su savo vaikais? Pasikalbėti ne šiaip, o apie smunkančią ekonomiką?" - klausia skaitytojų JAV verslo žurnalas "Forbes". Iš tiesų vaikai taip pat išgyvena sunkmetį. Paaugliai tikrai pastebi tvyrančią įtampą, ypač jei tėtis ar mama dėl ekonomikos nuosmukio jau neteko darbo. Netgi pradinukai klausinėja apie riaušes, rodomas per TV, ir negali suprasti, kodėl tėvai atsisako nupirkti seniai žadėtą žaislą arba vis rečiau vedasi į kiną.

Taupo 40 proc. Lietuvos šeimų

Šiuo metu Lietuvoje yra 142 tūkst. bedarbių ir jų vis daugėja. 40 proc. šeimų finansinė padėtis dėl sunkmečio jau pablogėjo. Įmonių bankrotai, vėluojančios algos, didėjantys mokesčiai, po valdžios sprendimų pasipylę protestai. Tėvai nori tikėti, kad vaikai viso to nemato ir negirdi, bet iš tiesų taip nėra.
"Vaikai mato, kas vyksta visuomenėje, juos, kaip ir mus, pasiekia ta bauginanti informacija, - sako "Vaikų linijos" psichologė Jurgita Smiltė Jasiulionė. - Reikia apie tai kalbėtis, vaikas turi žinoti, jei šeimoje įvyko didelių pokyčių, bet svarbu nedidinti to nerimo. Pateikite viską kaip laikiną bėdą, bet jokiu būdu ne tragediją, - tiesiog taipjau nutiko ir jūs ieškosite būdų, kaip šiuos sunkumus įveikti".
Julita Varanauskienė, SEB banko šeimos finansų ekspertė, patvirtina psichologės žodžius. Jos dešimtmetis sūnus žiūrėdamas per TV žinias kartais pakomentuoja: "Kaip dabar bus sunku pensininkams..." arba kažką panašaus. J.Varanauskienė, taip pat auginanti septynerių metų dukrą, mato, kad atžalos su nerimu stebi pranešimus apie riaušes ir ekonominius įvykius.
Specialistai sako, kad slėpti nuo vaikų šeimos finansinius sunkumus ir apie problemas kalbėti tik jiems sumigus - viena didžiausių klaidų. Svarbu atsakyti į vaikams kylančius klausimus, pabandyti nuraminti ir paaiškinti, kad šie sunkumai — laikini.
37-erių metų vilnietis Romas Andrijauskas, dešimtmetės Gabrielės tėvas, jau įsitikino, koks svarbus šeimoje atvirumas. "Kai mane atleido iš darbo autoservise, kuriame dirbau, su žmona sutarėme kad kol kas dukrai nieko nesakysime: nenorėjome jos jaudinti. Bet namie ėmė kilti ginčų, nes reikėjo daug ko atsisakyti, o vaikas nesuprato, kodėl. Paskui dukra apie mano atleidimą sužinojo iš kiemo draugių, kurioms turbūt papasakojo jų tėvai, ir buvo tik dar blogiau", - karčia patirtimi dalijosi R.Andrijauskas, dabar jau radęs naują darbą.
Visi tėvai bando apsaugoti savo vaikus.
Vedami kilniausių tikslų tėvai meluoja, kad viskas gerai, nors jau porą mėnesių negauna vėluojančio atlyginimo. Tyrimai rodo, jog tėvai linkę patys daug ko atsisakyti, kad tik vaikams nieko netrūktų. Pavyzdžiui, apkarpo maistui skirtą biudžetą arba atideda planus remontuoti automobilį, užtat išleidžia vaikus į kelionę užsienin su klase.
Išlaidos vaikams sudaro didelę dalį netgi tose šeimose, kurios gyvena iš pašalpų. Tačiau tokia tėvų auka, pasak specialistų, gali būti žalinga. Psichologė Roma Jusienė pataria vengti ir vadinamojo švento melo. "Tėvai nenori, kad vaikai liūdėtų, todėl kartais prieina iki kuriozų: pavyzdžiui, neišdrįsta pasakyti, kad senelis mirė. Bet dėl netekties atsiradusi įtampa niekur nedingsta, tėvai darosi nervingi, vaikai jaučia, kad kažkas ne taip, bet nesupranta, kas atsitiko. Dažnai tokiais atvejais vaikai mano, kad tėvai taip elgiasi, nes jų nemyli, patys mokosi slapukauti. Jei pasikalbate ir pasidalijate rūpesčiais su vaiku, tai nereiškia, kad užkraunate jam atsakomybę", - pataria R.Jusienė.
Ką ir kaip kalbėti su vaiku apie sunkmetį, priklauso nuo jo amžiaus. Kaip rašo "Forbes", apie tarpbankinį skolinimąsi ne kažin ką nutuokia net dauguma suaugusiųjų, tad nėra reikalo apie tai aiškinti dešimtmečiui. Tačiau jūs galite glaustai papasakoti apie jūsų šeimos biudžetą ir paaiškinti, kodėl jums dabar reikia susiveržti diržus. "Forbes" cituoja Gary Foremaną - interneto svetainės stretcher.com, dalijančios patarimus apie taupymą, atstovą, kuris teigia, kad net maži vaikai geba suprasti, jog pristigusi pajamų šeima turi atidžiau sekti savo išlaidas.

Kaip išlošti iš krizės

Žilvinas Jančoras, Finansinio savarankiškumo mokyklos įkūrėjas ir vadovas, sako, kad pajamų sumažėjimas nėra tragedija: tereikia prisitaikyti. Jis mano, kad krizė šeimos santykiams gali būti netgi naudinga. Penkiolikmetės Austėjos tėtis savo kailiu patyrė, kad sunkmetis skatina gyventi išradingiau.
"Apie finansus su dukra kalbamės nuo penkerių metų, jau turime įdirbį ir mums šiek tiek lengviau nei kitiems, - sako Ž.Jančioras. – Kol kas apie sunkmetį Lietuvoje daugiau kalbame, nei iš tikrųjų jį jaučiame, bet mūsų šeimos pajamos jau truputį pamažėjo, o artimiausiu metu padėtis greičiausiai negerės, tad visi kartu tą ir aptarėme. Pasikalbėjome, kad turbūt negalėsime šiemet įsigyti daugiau naujų drabužių ir
batų: reikės labiau tausoti senuosius, kad tarnautų ne vieną, o du sezonus. Galbūt nenuvažiuosime atostogų prie Viduržemio jūros, vietoje to kokį žygį baidarėmis susiorganizuosime.
Iš pradžių reakcija buvo truputį neigiama, bet po kurio laiko atsiranda ir privalumų: pasirodo, mes ir Lietuvoje daug ko nematę, galime ir ten, ir ten nuvykti, ir visai linksma turėtų būti. Tėvams tai galimybė parodyti išradingumą: skaudu, kad nenuvažiuosim prie jūros, betgi bus smagu kartu pažvejoti ar zuikio pėdų miške paieškoti, o gal dar kokių įdomių pramogų galima pas močiutę kaime sugalvoti?" Taigi paauglės tėtis Z.Jančoras neabejoja: iš krizės galima ir išlošti.
Supratę, kad dabar šeima turi taupyti, vaikai taps jūsų sąjungininkais. Nebekaulys naujo žaislo, labiau saugos turimus daiktus ir nerodys ožių, jei kurį kartą nueisite ne į kavinę, o į svečius pas draugus: sunkumai suvienija šeimą. Bendrovės "Kauno tiltai" vadovas Nerijus Eidukevičius pastebi, kad šeimai perėjus prie taupymo režimo (stambios įmonės vadovo šeimoje taip pat taupoma) natūraliai sumažėjo ir devynmetės dukters Gretos Patricijos reikalavimai.
Privalumų galima įžvelgti ir daugiau. Dalydamiesi su vaikais rūpesčiais mokome, kaip elgtis susidarius sudėtingai situacijai, kurių ateityje jiems kils ne viena. Šį tą gero galima išpešti net tada, kai vienas iš tėvų netenka darbo: juk tuomet tėtis ar mama daugiau laiko gali skirti šeimai. Kita vertus, tai proga pastūmėti vaikus siekti geresnio išsilavinimo, nes taip daugiau šansų išlikti paklausiam darbo rinkoje.
Apskritai apie pinigus, šeimos biudžetą su vaikais reikia kalbėti visada - nepriklausomai nuo to, kokia jūsų materialinė padėtis. O atėjus sunkmečiui ypač svarbu paaiškinti vaikams, kodėl dabar jūsų šeimoje reikalai pakrypo kita linkme. Pasak Ž.Jančoro, vaikams tai nebus baisus smūgis: jiems nereikia mokėti sąskaitų, tad ir į piniginius klausimus jie žiūri kitaip nei suaugusieji.
Beje, "The Economist" praneša apie atliktą mokslinį tyrimą, atskleidusi, jog vadinamieji krizių kūdikiai - sunkmečiu augę vaikai – užaugę būna taupesni, atsargesni ir mažiau linkę rizikuoti savo pinigais.

Atsižvelkite į vaiko amžių
Kokio amžiaus jūsų atžala? Jei tėtis ar mama prarado darbą, penkerių metų vaiką pakaks nuraminti, kad šie sunkumai laikini. Tuo tarpu penkiolikmečiu! kils daug klausimų: kaip ir kodėl taip atsitiko, kas dar laukia ateityje ir pan.
Būkite pasirengę atviram pokalbiui.

Nieko neslėpkite
Netgi patys mažiausieji pajunta namie tvyrančią įtampą. Specialistai pataria būti atviriems su vaikais ir apie krizę kalbėti be užuolankų, nemėginant nieko nuslėpti. Paaiškinkite, kad dabar privalote susimažinti išlaidas ir kad jūsų šeima ne vienintelė, kurią palietė sunkmetis.

Mokykite, kaip elgtis su pinigais
Specialistai sako, kad vaikams būtina duoti kišenpinigių: taip jie pažins pinigus ir išmoks juos atsakingai leisti. Reguliariai duokite kišenpinigių ir mokykite atžalą planuoti išlaidas. Taip vaikai lengviau supras, kodėl jūsų šeimai staiga prireikė taupyti.

Puiki proga pasakyti "ne"
Sunkmetis - puiki proga parodyti išlepusiems vaikams, kad jie negali gauti visko, ko tik užsigeidžia. Nors savo atžaloms norime duoti viską, kas geriausia, specialistai perspėja: jei pildysite, visus įgeidžius, vaikai nevertins pinigų.

Būkite išradingi
Jeigu jūsų šeima taupo ir nebegali sau leisti brangesnių pramogų, tai dar nereiškia, kad gyvenimas turi būti nuobodus. Užuot ir vėl žiūrėję televizorių, įsijunkite muzikos, skaitykite knygas, surenkite šeimoje stalo žaidimų čempionatą, pasigaminkite su vaikais saldumynų ir pan. Būkite išradingi.


Naujienų prenumerata

El. paštasSprendimas: ivc.lt