Naujienos
  Tyrimai
  Išgirsk vaiką
  Renginiai ir projektai
  Projektas "Saugesnis internetas"
  Pranešimai spaudai
  Vaikų linija žiniasklaidoje
  Vaikams ir paaugliams
  Diskusijos
  Apie Vaikų liniją
  Nuotraukos
  Kampanija BE PATYČIŲ
  Apie sunkumus
  Skaitiniai
  Savanoriams
  Kviečiame paremti
  Rėmėjai
  Draugai
  Leidiniai
  Atsiliepimai
  Naudingos nuorodos
  Kontaktai


Kaip išvengti paauglių savižudybių?

Autorius: Neringa Tuškevičienė
Širvinta (UAB Vasmangas), Vilniaus apskritis, Širvintų rajonas, 2009 02 07, psl. 4
Periodiškumas: Savaitinis. Tiražas: 16000. Šaltinio tipas: Rajonų spauda

Per Lietuvą akimirksniu apskriejo žinia, kad Kaune viena po kitos nusižudė trys paauglės. 17-os, 16-os ir 15-os metų merginų nusižudymus vieną nuo kito skyrė tik keletas dienų. Vieni kaltę verčia mergaičių tėvams, pedagogams, girdi - privalėjo sužiūrėti. Kiti gi kaltina pačias nepilnametes - per anksti meilė rūpėti pradėjo.
Šiandien mes neieškosime kaltų ir kaltesnių. Lai tai sprendžia teisėsauga. Tačiau kiekvienam mūsų, auginančiam vaikus, turėtų kilti kitas klausimas: ką aš, kaip tėvas, galiu padaryti, kad užbėgčiau tokiai nelaimei už akių? Apie tai ir kalbamės su Vilniaus apsk. Širvintų rajono Policijos komisariato VTS Prevencijos poskyrio specialiste Erika Sirnickaite:
- Kokia yra statistika dabar - nežinia. Paskutiniai duomenys skelbiami iki 2002 metų. Tiesa, dažniau žudosi paauglės merginos, nei vaikinai. Pagrindinė priežastis - nelaiminga meilė. Mūsų rajone paauglių savižudybių yra labai retai. Kiek aš dirbu — pernai buvo pirmas atvejis. Jau baigėsi ikiteisminis tyrimas ir nustatyta, kad paauglys nusižudė. Kalbama, kad savižudybės priežastis — meilė. Po minėto įvykio pagalbos reikėjo net tik nusižudžiusiojo šeimai, bet ir jo buvusiai merginai ir jos artimiesiems. Mūsuose yra įprasta, ištikus nelaimei, kaltę kam nors suversti. Tą kartą kaltė suversta merginai.

- Ar mūsų rajone yra paauglių, kurie, galbūt, prijaučiu kokiai nors grupuotei, propaguojančiai savižudybes?
- Kalbant apie konkrečius judėjimus — Širvintose jų nėra. Šiuo metu žinome apie dešimt širvintiškių, kurie savo apranga ir elgsena yra KITOKIE. Jie rengiasi juodai, dažosi taip pat juodai. Ne tik merginos, bet ir vaikinai dažosi. Tokių jaunuolių paprastai nepriima bendraamžiai: juos atstumia, ignoruoja, netgi skriaudžia. Nes jie kitaip rengiasi, kitaip gyvena. Tai yra mieste. Rajono mokyklose kol kas ramu.

- Kas ir kaip galėtų pastebėti KITOKĮ vaiką?
- Visų pirma tokius vaikus išduoda išskirtinė apranga ir kitoks gyvenimo būdas. Lengviausiai pastebėti galėtų tėvai. Nes tokie vaikai staiga pradeda kitaip elgtis, kalbėti.

- Kaip suprasti, kad vaikas galvoja apie savižudybę?
- Sako, jei žmogus kalba apie savižudybę, tai jis to niekada nepadarys. Manau, kad tai yra netiesa. Tiriant savižudybes išaiškėja, kad net 80 proc. savižudžių kurį laiką kalbėjo apie išėjimą iš gyvenimo savo noru. Todėl aš patarčiau, jei vaikas ar kitas artimas žmogus užsiminė apie savižudybę, reikia su juo kalbėtis. Negalima tokio žmogaus palikti vieno ir neišklausyto.

- Ar mūsų rajono pedagogai, socialiniai darbuotojai yra pakankamai kvalifikuoti, kad galėtų atpažinti tokius paauglius ir jiems padėti?
- Mūsų rajone išties daug kvalifikuotų specialistų. Kai kurios mokyklos jau net ir psichologus turi, yra įsteigta Pedagoginė psichologinė tarnyba (PPT). Organizuojama daugybė kursų, paskaitų.

- Kur galima gauti pagalbos, jei šeima pastebėjo, kad kas nors ne taip?
- Pirmiausia norėčiau pasakyti, kad negalima to viešinti. Reikia viską daryti labai atsargiai, kad paauglys jaustųsi saugiai. Mokyklose dirba socialiniai pedagogai, psichologai. Pirmiausia reikėtų kreiptis ten. Nereikia jokių siuntimų, paslaugos suteikiamos nemokamai. Norėčiau atkreipti dėmesį, kad kreiptis į PPT galima ir anonimiškai. Tai suteikia daugiau pasitikėjimo vaikui. Taip pat galima skambinti nemokamu vaikų linijos telefonu. Svarbiausia — neužsidaryti savo bėdoje, o ieškoti patarimo ir pagalbos. Tik taip galima išplėšti savo paauglį vaiką iš beprasmiškos mirties gniaužtų.


Naujienų prenumerata

El. paštasSprendimas: ivc.lt