Naujienos
  Tyrimai
  Išgirsk vaiką
  Renginiai ir projektai
  Projektas "Saugesnis internetas"
  Pranešimai spaudai
  Vaikų linija žiniasklaidoje
  Vaikams ir paaugliams
  Diskusijos
  Apie Vaikų liniją
  Nuotraukos
  Kampanija BE PATYČIŲ
  Apie sunkumus
  Skaitiniai
  Savanoriams
  Kviečiame paremti
  Rėmėjai
  Draugai
  Leidiniai
  Atsiliepimai
  Naudingos nuorodos
  Kontaktai


Padidėjusi savižudybių rizika yra stebima ir tarp emigrantų

Autorius: Psichologė Rima Breidokienė
Delfi.lt, 2009 05 06
Periodiškumas: Nenurodyta. Šaltinio tipas: Naujienų svetainės

Per pastarąsias kelias savaites per Lietuvą nuvilnijo savižudybių banga. Vos ne kasdien žiniasklaidos priemonės aprašinėja naujus savižudybės atvejus, bando atskleisti tokio elgesio priežastis. Specialistai jau skambina pavojaus varpais, kad esant ekonominiam nuosmukiui savižudybių skaičius gali dar labiau augti, tuo tarpu psichologinės pagalbos prieinamumas Lietuvoje yra labai ribotas ir nepakankamas.
Daugeliui kyla klausimas, ar ekonominė krizė yra tas pagrindinis veiksnys, kuris paskatino paūmėjusį savižudybių skaičių pastaruoju metu.
Jau kalbama ir apie antrąją ekonominės migracijos bangą. Didelė dalis tautiečių, susidūrę su bedarbyste ir sunkmečiu, išvyko ieškoti geresnio gyvenimo į užsienį. VšĮ ?Gera būsena? specialistai jau antrus metus teikia nemokamas psichologines konsultacijas ?Skype? ir el. laiškais tautiečiams, išvykusiems į užsienį. Šiais metais psichologinės paslaugos yra teikiamos kaip dalis projekto ?Teigiamo Lietuvos ir Lietuvos ekonominių migrantų įvaizdžio formavimas siekiant skatinti grįžimą?, kuris yra finansuojamas iš Europos socialinių fondų.
Per dvejus mėnesius pagalbos kreipėsi daugiau kaip 100 lietuvių, šiuo metu gyvenančių užsienyje. Psichologinę pagalbą emigrantams teikiantys specialistai teigia, kad nuo žiemos labai padaugėjo klientų, kurie išsako turintys suicidinių minčių, galvojantys apie savižudybę, bandė nusižudyti arba yra susidūrę su artimųjų savižudybe. Lyginant su praeitų metų statistika, kuomet iš 238 besikreipusių asmenų tik 5 proc. žmonių turėjo minčių apie savižudybę, šiais metais šis skaičius išaugo kone penkis kartus. Tai iš tikrųjų kelia nerimą ir skatina galvoti apie psichologinės pagalbos paslaugų plėtrą ir prieinumumo didinimą ne tik Lietuvoje gyvenantiems žmonėms, bet ir į užsienio šalis išvažiavusiems tautiečiams.
Savižudybė yra sudėtingas ir daugiareikšmis fenomenas, kurį lemia daugybę asmenių ir socialinių veiksnių. Padidėjęs savižudybių lygis tarp emigrantų gali rodyti tai, kad daug lietuvių pasirenka emigraciją kaip galimą ne tik ekonominių, bet ir psichologinių problemų sprendimo būdą, tačiau išsiskyrus su artimais žmonėmis ir atsidūrus naujose socialinėse ekonominėse salygose stresas ir nerimo lygis dar labiau padidėja.
Ne vienas žmogus pasijaučia neturintis vidinių resursų problemai išspręsti, sumažėja jo paramos tinklas, tuomet didėja socialinės izoliacijos tikimybę. Daugelis prisipažįsta, kad emigracija nepadėjo išspręsti vidinių konfliktų ir sunkių gyvenimo klausimų, kai kuriais atvejais tik dar labiau apsunkino.
Visame pasaulyje psichologinė pagalba internetu pripažįstama kaip viena iš šiuolaikiškiausių ir patogiausių būdų suteikti paramą krizės ištiktam žmogui. Šiuo metu psichologinę pagalbą gali gauti ir lietuviai, gyvenantys užsienio šalyse. Pagalba yra teikiama lietuvių kalba ir klientams patogiu laiku. Susidūrusius su sunkumais ir išgyvenančius emocinę įtampą emigravusius lietuvius projekte dirbantys specialistai ragina nedelsti, o kreiptis į projekte dirbančius psichikos sveikatos profesionalus.
Psichologinė pagalba emigrantams yra nemokama ir konfidenciali. Daugiau apie psichologinę pagalbą emigrantams galima sužinoti interneto svetainėje www.psyvirtual.lt.

Psichologinės pagalbos telefonai (skambučiai 8-800 linija yra nemokami):

Psichologinės pagalbos tarnyba/ Telefono numeris/Darbo laikas
Vaikų linija www.vaikulinija.lt/ 8 800 11111/ Kasdien 11.00-21.00
Jaunimo linija www.jaunimolinija.lt/ 8 800 28888/ I-V 16.00-7.00 VI-VII visą parą
Vilties linija, psichologinė pagalba suaugusiems www.kpsc.lt / 8 800 60700/ Visą parą
Pagalbos moterims linija/ 8 800 66366/ I-V 10.00-21.00
Linija Doverija (pagalba teikiama rusų kalba) / 8 800 77277 / I-V 16.00-20.00
Dingusių žmonių šeimų paramos centras/ 8 800 26161 8 5 2773135/ I-V 8.00-16.00 Visą parą
Panevėžio paguodos telefonas/ 8 45 500965/ I-V 20.00-8.00
Vilniaus moterų namų krizių centras/ 8 800 22008/ I-V 9.00-17.00
Vaiko raidos centras/ 8 5 275 75 64/ Visą parą
Pokalbiai 8-800 linija yra nemokami

Psichologinė pagalba internetu:

Vaikų linija/ Registruotis ir rašyti svetainėje: www.vaikulinija.lt/ Atsako per dvi dienas
Jaunimo linija/ Registruotis ir rašyti svetainėje: jppc.lt/draugas/ Atsako per tris dienas
Vilties linija/ Rašyti svetainėje: paklausk.kpsc.lt/ Atsako per tris dienas
Šiaulių jaunimo linija/ Rašyti: kasnutiko@yahoo.com/ Atsako per tris dienas


Naujienų prenumerata

El. paštasSprendimas: ivc.lt