Naujienos
  Tyrimai
  Išgirsk vaiką
  Renginiai ir projektai
  Projektas "Saugesnis internetas"
  Pranešimai spaudai
  Vaikų linija žiniasklaidoje
  Vaikams ir paaugliams
  Diskusijos
  Apie Vaikų liniją
  Nuotraukos
  Kampanija BE PATYČIŲ
  Apie sunkumus
  Skaitiniai
  Savanoriams
  Kviečiame paremti
  Rėmėjai
  Draugai
  Leidiniai
  Atsiliepimai
  Naudingos nuorodos
  Kontaktai


Narkotikai nesirenka aukos

Autorius: Violeta Valiukienė, Biržų visuomenės sveikatos biuro sveikatos stiprinimo specialistė
Biržiečių žodis, Panevėžio apskritis, Biržų rajonas, 2009 06 26, psl. 5
Periodiškumas: Kelis kartus per savaitę. Tiražas: 2970. Šaltinio tipas: Rajonų spauda

Birželio 26-oji Tarptautinė kovos su narkomanija ir narkotikų kontrabanda diena

"Atleiskit man už viską. Atleiskit, kad narkotikai man buvo brangesni už jus... Mama, nesupratau tuomet tavų ašarų, kai sėdėjau policijoj už narkotikų platinimą... Mačiau, kad tu verkei ir klausei manęs, kodėl taip elgiuosi, bet tada man buvo aptemęs protas: be narkotikų nemačiau nieko, todėl ašaros, kurios riedėjo ir riedėjo tavo veidu, manęs nė kiek nejaudino... Atleisk man, mama... Bet aš tave be galo myliu, o diena, kurią gyvenu, jau baigiasi, ir aš pranykstu kaip permatomas šaltas stiklas, kurį lieti, pro jį žiūri, tik nieko nejauti..." (Ištrauka iš narkomano laiško artimiesiems).

Narkomanija - liga

Jungtinių Tautų Narkotikų ir Nusikalstamumo biuro (toliau UNODC) paskelbtas šios dienos šūkis: "Ar narkotikai valdo tavo gyvenimą? Tavo gyvenimas. Tavo bendruomenė. Jokios vietos narkotikams."
Narkotikai nesirenka aukos pagal išsilavinimą, intelekto koeficientą ar amžių. Jiems nerūpi žmogaus gabumai ar trūkumai. Verta susimąstyti ar keli gramai narkotikų yra verti mūsų sveikatos, mūsų tėvų, vaikų, draugų.
Narkotikai - tai cheminės medžiagos, sukeliančios centrinės nervų sistemos intoksikaciją (apnuodijimą) ar panašų psichinių funkcijų pokytį. Narkomanija - tai liga, kuri atsiranda dėl trumpalaikio ar nuolatinio narkotinių medžiagų vartojimo.
Iš tiesų narkotinių medžiagų yra bemaž kiekvienuose namuose. Tai aspirinas ir paracetamolis, mikstūra nuo kosulio ir vaistai nuo peršalimo. Visos šios medžiagos veikia žmogaus nervų sistemą - stimuliuoja žmogaus žvalumą. Tiesa, jos vartojamos nedideliais kiekiais ir nesukelia priklausomybės ir žalingo poveikio.
Vieni iš populiariausių tikrųjų narkotikų: heroinas, kokainas ir "Extasy". Dabar yra atsiradę daug naujų, iki šiol nežinomų narkotikų rūšių. Priklausomybė nuo jų atsiranda labai greitai ir su ja labai sunku kovoti. Žmogus, įpratęs prie narkotikų, be jų negali gerai jaustis. Narkotikai palaipsniui ardo žmogaus organizmą ir žudo.
Norint apsaugoti savo vaikus nuo narkotikų, padėti jiems, svarbu patiems suprasti, kodėl jaunimas vartoja narkotikus, kokius pojūčius jie sukelia. Suaugusieji, kurie galvoja, kad jaunimas vartoja, nes "yra pasileidęs, nebežino, ko norėti", "neturi užsiėmimo" ir "jei tik panorės, galės mesti vartoti", tikrai negalės padėti.
Tėvus vis dar klaidina neteisinga nuostata, kad kalbos apie narkotikus tik skatina vaikų smalsumą juos išbandyti. Su vaikais reikia kalbėti apie narkotikus, aišku, tai labai sudėtinga užduotis. Pokalbiai su vaikais apie narkotikus yra geriausias būdas suteikti jiems objektyvią informaciją apie narkotikų vartojimo žalą.
Patarimai tėvams mylėkite savo vaikus. Mylėkite protinga meile.
Kalbėkitės su savo paaugliais vaikais, kaip jie leidžia savaitgalius, domėkitės, kaip jie supranta linksminimą-si, nustatykite aiškias elgesio normas.
Fiziniai apsvaigimo nuo sintetinių narkotikų požymiai yra šie: išsiplėtę akių vyzdžiai, sutankėjęs, nereguliarus pulsas, aukšta kūno temperatūra ir prakaitavimas, išdžiūvusi burna, konvulsijos ir epilepsijos priepuoliai (perdozavus), drebulys, raumenų trūkčiojimas, iškreipta veido mimika, negalėjimas ramiai išbūti vienoje vietoje.
Paprastai šie apsvaigimo nuo sintetinių narkotikų požymi ai tėvų yra sunkiai užfiksuojami, nes tęsiasi vos kelias valandas. Vis dėlto, jei vartojami sintetiniai narkotikai, po aktyvaus savaitgalio, paprastai pirmadienį ar antradienį, atsiranda didelis nuovargis, nervingumas, irzlumas, nepastovus minčių srautas, nenuosekli kalbėsena, nerimas ir panika. Šie požymiai gali būti laikomi tam tikrais įspėjamaisiais ženklais, kad vaikas svaiginasi sintetiniais narkotikais. Bet kuriuo atveju įtariant, kad vaikai vartoja narkotikus, negalima jų užsipulti - narkotikų vartojimo požymius ypač sunku tiksliai įvertinti. Visais atvejais rekomenduojama konsultuotis su specialistais.

Pagalba

Narkotikų kontrolės departamentas prie LR Vyriausybės primena, kad įtariantys, jog jų vaikai vartoja narkotikus, tėvai gali kreiptis į Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio priklausomybės ligų centrus, kuriuose testavimas dėl narkotikų vartojimo atliekamas nemokamai. Tėvai pagalbos ir patarimų taip pat gali kreiptis į visuose Lietuvos miestuose veikiančius psichikos sveikatos centrus, mokyklose dirbančius socialinius pedagogus, psichologus arba skambinti į nemokamas psichologinę pagalbą bei informaciją teikiančias telefono linijas (jaunimo linijas, sveikatos specialistų linijas, paguodos linijas). Visų gydymo ir konsultacinių įstaigų kontaktus, psichologinės pagalbos telefono linijų numerius galima rasti Narkotikų kontrolės departamento internetinėje svetainėje adresu www.nkd.lt
Į šiuos numerius skambučiai yra nemokami: Jaunimo linija (8 800) 28888. Budi savanoriai konsultantai. Dirba pirmadieniais-ketvirtadieniais 16.00-07.00, savaitgaliu - visą parą;
Vaikų linija (8 800) 11111. Budi savanoriai konsultantai profesionalai, dirba visomis dienomis 11.00-21.00 val.


Naujienų prenumerata

El. paštasSprendimas: ivc.lt