Naujienos
  Tyrimai
  Išgirsk vaiką
  Renginiai ir projektai
  Projektas "Saugesnis internetas"
  Pranešimai spaudai
  Vaikų linija žiniasklaidoje
  Vaikams ir paaugliams
  Diskusijos
  Apie Vaikų liniją
  Nuotraukos
  Kampanija BE PATYČIŲ
  Apie sunkumus
  Skaitiniai
  Savanoriams
  Kviečiame paremti
  Rėmėjai
  Draugai
  Leidiniai
  Atsiliepimai
  Naudingos nuorodos
  Kontaktai


Krizė išryškino lietuvių gerumą

Autorius: Jurgita Laurinėnaitė
Veidas, 2010 01 11, psl. 17
Periodiškumas: Savaitinis. Tiražas: 6000. Šaltinio tipas: G7 

Sunkmečiu lietuviai tapo jautresni svetimam skausmui - 2009 metais gausėjo ir aukotojų, ir savanorių gretos.
"pastaraisiais mėnesiais Lietuvoje padėtis komplikuojasi ir daugėja besikreipiančiųjų pagalbos, bet iš kitos pusės, Lietuvoje atsiranda vis daugiau žmonių, kurie tai matydami ir suvokdami, kad valstybė neturi finansinių galimybių, nestovi nuošalyje, o nori aktyviai prisidėti, kad padėtis gerėtų", - tvirtina Maltos ordino pagalbos tarnybos (MOPT) generalinis sekretorius Arvydas Bružas.
Lietuvių norą atjausti vargstančiuosius rodo sparčiai gausėjančios savanorių gretos. Pernai Maltos ordinas sulaukė maždaug šimto naujų savanorių visoje Lietuvoje, o ankstesniais metais prisidėdavo vos po 15 žmonių, norinčių lankyti ir pagelbėti vienišiems, sergantiems senoliams. Tokios pat tendencijos ir kitur: "Jaunimo linijoje" per 2009 metus dirbančių savanorių padaugėjo 33 proc., o "Vaikų linijoje" - 32 proc.
"Lietuvos Carito" generalinio direktoriaus pavaduotoja Janina Kukauskienė pastebėjo, kad praėjusiais metais prie paramos akcijų vis aktyviau prisidėjo jauni žmonės. "Kasmet prieš šventes organizuojame akciją - Gerumo dieną, kai lankome pagyvenusius vienišus žmones slaugos namuose. Prieš dvejus metus prie akcijos prisidėjo 40 studentų, o 2009-aisiais - jau 80", - jaunuolių aktyvumu džiaugiasi J.Kukauskienė.
Įdomu, kad savanorių gretas pernai papildė ir tie žmonės, kurie patys susidūrė su bėdomis. "Turime atvejų, kai į mus kreipėsi darbą praradę žmonės ir tvirtino turį daug laiko, todėl norį padirbėti savanoriais", - gražias iniciatyvas vardijo J.Kukauskienė.

"Maisto bankas" išdalijo dvigubai daugiau

Nors sunkmečiu visi Lietuvos gyventojai veržiasi diržus, vienoje srityje labiau taupyti, regis, lietuviai nepradėjo -šiemet kalėdinės paramos akcijos sulaukė kaip niekada didelio visuomenės dėmesio. Maisto produktus vargstantiems gyventojams renkančios ir dalijančios organizacijos "Maisto bankas" direktorė Deimantė Žebrauskaitė skaičiuoja, kad 2009 m. išdalyta pustrečio karto daugiau paramos negu 2008 m.: prieš dvejus metus "Maisto bankas" sulaukė iš visuomenės ir verslo paramos, kurios vertė 2,1 mln. Lt, o pernai jos vertė siekė 5 mln. Lt.
Kasmet Maltos ordino rengiamą "Kalėdinės sriubos" akciją, po kurios maisto produktai pristatomi remtiniems žmonėms, vainikavo paramos koncertas. Šįmet renginį transliavo LNK televizija, ir gyventojai, skambindami telefonu, paaukojo vargstantiems per 500 tūkst. Lt. Ankstesniais metais per tokį koncertą, kuris būdavo transliuojamas per LTV, Maltos ordinas surinkdavo apie 140 tūkst. Lt aukų.
Ne mažesnio dėmesio nei ankstesniais metais sulaukė ir per Kalėdas rengta jau septintoji TV3 ir SEB Išsipildymo akcija, kurios metu skambindami žmonės vargstantiems ir našlaičiams paaukojo daugiau kaip 2 mln. Lt.
Nevyriausybinių organizacijų vadovai džiaugiasi ir vis dažniau iš visuomenės kylančiomis individualiomis gerumo iniciatyvomis. "Atsirado žmonių, kurie prieš šventes savo iniciatyva surinko ir atvežė nemažai maisto produktų į mūsų labdaros valgyklą Kaune. Nuostabus dalykas, kad žmonės sukviečia savo draugus, gimines ir paskatina juos rinkti maisto produktus vargstantiems", - lietuvių dosnumą gyrė J.Kukauskienė.
"Lietuvos Caritas" visoje Lietuvoje turi trylika labdaros valgyklų, į kurias ateina pavalgyti gyvenimo nuskriausti žmonės - benamiai, buvę kaliniai. Deja, 2009 m. šios gretos labai padidėjo - vis dažniau pavalgyti užsuka ir pensininkai, ir bedarbiai.
Paaiškėjo, kad intensyviau 2009 m. aukojo ir įmonės. D.Žebrauskaitė pasidžiaugė, kad maisto gamintojai ir prekybininkai ne tik noriau skiria paramą paprašyti, bet ir patys skambina siūlydami pagalbą. Atsirado keletas iki tol "Maisto banko" nerėmusių įmonių, kurios kalėdinį biudžetą nusprendė skirti ne darbuotojų vakarėliui ar dovanoms klientams, bet paramai. Be to, "Maisto bankas" ir Maltos ordinas pernai sulaukė savanoriauti pasiryžusių įmonių kolektyvų.
"Visuomenėje persiskirstė prioritetai: jei seniau prašydavai paramos, žmonės pirmiausia galvodavo - paremsiu kitąmet, nes man pačiam trūksta to ar ano, o dabar supranta, kad galima savo poreikių kartelę nuleisti žemiau, nes yra žmonių, kuriems ta kartelė priverstinai labai stipriai nukrito", - kodėl gyventojų gerumas ir atjauta sunkmečiu didėja, aiškina D.Zebrauskaitė.
Beje, atsigręžti į vargstančiuosius ir ištiesti pagalbos ranką visuomenę skatina ir vertybių perkainojimas bei gyvenimo pilnatvės paieškos. "Turime atvejų, kai kreipiasi gana turtingi žmonės ir sako: "Gyvenau nerūpestingai, nieko nestigo, bet tiesiog matau, kad toks gyvenimas darosi beprasmis". Tikrai nemažai lietuvių dabar ieško prasmės padėdami kitiems. Labai gražūs dalykai vyksta visuomenėje", - geromis žiniomis dalijosi J.Kukauskienė.


Naujienų prenumerata

El. paštasSprendimas: ivc.lt