Naujienos
  Tyrimai
  Išgirsk vaiką
  Renginiai ir projektai
  Projektas "Saugesnis internetas"
  Pranešimai spaudai
  Vaikų linija žiniasklaidoje
  Vaikams ir paaugliams
  Diskusijos
  Apie Vaikų liniją
  Nuotraukos
  Kampanija BE PATYČIŲ
  Apie sunkumus
  Skaitiniai
  Savanoriams
  Kviečiame paremti
  Rėmėjai
  Draugai
  Leidiniai
  Atsiliepimai
  Naudingos nuorodos
  Kontaktai


Smurtas baisesnis už mirtį. Kodėl žudosi moksleiviai?

Autorius: Daiva Žeimytė
Lrytas.lt, 2010 02 07
Periodiškumas: Nenurodyta. Šaltinio tipas: Naujienų svetainės

Praėjusią savaitę palaidota dar viena patyčių ir smurto mokykloje auka – septyniolikmetis Rimvydas iš Prienų. Jaunuoliui fizinis ir psichologinis smurtas ugdymo įstaigoje pasirodė baisesnis net už mirtį. Tai ne pirmas toks atvejis Lietuvoje. Tyrimai rodo, kad mūsų šalis Europoje pirmauja pagal vaikų, patiriančių patyčias ir smurtą mokyklose, skaičių. Kas turėtų prisiimti atsakomybę? Žiūrėkite reportažą.
"Lietuvos ryto" televizijos laida "24/7. Savaitės įvykių analizė ir komentarai", rodoma sekmadienį 21 val. 15 min. aiškinsis kas daroma, kad ugdymo įstaigose vaikai jaustųsi saugūs?
Iš "Vaikų linijos":
"Aš Tomas, man vienuolika. Aš neturiu draugų, nes esu storas ir negražus. Per kūno kultūros pamokas manęs nepriima žaisti. Jie sako, kad aš žioplas ir savo riebalais tik gadinu žaidimą. Man liūdna."
"Aš Mantas, man trylika. Trys dešimtokai šiandien iš manęs atėmė pinigus. Sakė, jeigu kam nors papasakosiu, užmuš. Žinau, kad jeigu neužmuš, tai stipriai primuš. Jau esu gavęs nuo jų. Bijau eiti į mokyklą."
"Aš Simona, man devyneri. Aš nebenoriu gyventi. Mano tėvai neturtingi, dėl to bendraklasiai mane vadina "ubage" ir "sutre", sako, kad mano galvoje veisiasi "utėlynas". Bendraklasė apipylė mano galvą kompotu, juokėsi. Noriu užmigti ir daugiau neatsikelti."
Apkalbinėjimas, ignoravimas, užgauliojimas, spjaudymas, spardymas, mušimas, reketavimas. Tai ne scenos iš kino filmų. Tai dalies Lietuvos moksleivių kasdienybė.
Teigiama, kad patyčių ir smurto ugdymo įstaigose problema jau pasiekė tokį mastą, kad galima kalbėti apie įsigalėjusią patyčių kultūrą. Ar tikrai smurtas mokykloje jau darosi baisesnis net už mirtį?
Septyniolikmetis Rimvydas buvo ramaus būdo jaunuolis. Prieš trejus metus, jaunuolio tėvams persikėlus į Prienus, jis ėmė lankyti "Revuonos" vidurinę mokyklą. Nauja mokykla ir bendraklasiai Rimvydą pasitiko fiziniu ir psichologiniu smurtu. Jis jaunuoliui buvo baisesnis už mirtį – sausio pabaigoje tėvai palaidojo savižudybę pasirinkusį sūnų.
Apie tai, kad sūnus mokykloje nuolat kentė patyčias bei smurtą, jo mama teigia sužinojusi iš Rimvydo dienoraščio ir kitoje klasėje besimokančių mergaičių. Anot motinos, apie patyčias žinojusi ir Rimvydo klasės auklėtoja Raimonda Sorakienė, tačiau nieko nedariusi.
"Revuonos" mokyklos direktorė Irena Vincekienė, kuri, beje, yra Rimvydo klasės auklėtojos R.Sorakienės sesuo, teigia jokio smurto prieš nusižudžiusį jaunuolį nepastebėjusi.
"Vaikas buvo lėtas ir labai ramus, ir labai mažai ėjo į mokyklą. To, kad iš jo būtų tyčiojamasi, niekada nepastebėjome," - teigė I.Vincekienė.
Palūžo, nes neištvėrė klasės draugų patyčių ir smurto. Tuo įsitikinę Rimvydo tėvai. Priemonių, kaip pagelbėti nuolat patyčias patiriančiam jaunuoliui, nerado niekas. O gal ir neieškojo?
Vilniaus Sausio 13-osios vidurinės mokyklos penktokės Silvijos mama Kristina pasakoja vieną dieną nustėrusi, kai pamatė iš mokyklos grįžusią savo dukrą. Mergaitė, anot motinos, buvo sumušta. Dėl šukuosenos - vienai jos dukros bendraklasių nepatiko, kad Silvija susišukavusi taip pat, kaip ji. Tampymas už plaukų virto peštynėmis, po kurių Silvijos mamai teko kreiptis į policiją dėl dukros sumušimo. Anot Kristinos, peštynes matė ir kelios budinčios mokytojos.
"Mokytojai neigia, kad jie matė, mes turim paaiškinimus, kur sakoma, kad pešėsi, kol atėjo budintis mokytojas, tada nustojo. Ir po to vėl pešėsi. Kad mokytojai nematė, nesutinku, mokytojai nėra bailiai. Aišku, aš neginu. Tai yra baisu", - sakė Sausio 13-sios vidurinės mokyklos direktorė Birutė Rudzinskienė
Daugiau nei 60 proc. mokinių patiria smurtą mokyklose - skelbia Moksleivių sąjungos atliktas tyrimas. Lietuva tarp 35 šalių užima vienas pirmųjų pozicijų pagal vaikų, kurie patiria patyčias, skaičių, – praneša Pasaulio Sveikatos Organizacija. Patyčios ir smurtas mokyklose plinta lyg epidemija.
"Amžius vaikų, pradedančių smurtauti, mažėja. Tai vis jaunesnių moksleivių problema. O tarp vyresniųjų patyčios peržengia visas ribas, net ir suaugusiųjų gyvenime nepamatysi to, ką išdarinėja vaikai", - sako Policijos generalinio komisaro pavaduotojas S.Skvernelis.
2006-ųjų spalis, Vilniuje iš balkono iššoka trylikametė. Kovas - Klaipėdos rajone nusižudo šešiolikmetė. 2007-ųjų sausis – dėl bendraklasių patyčių Šiauliuose nusižudo ketvirtokė. Tais pačiais metais - Kauno "Aušros" gimnazijos moksleivis. 2008-ieji mirtį po traukiniu pasirenka bendraamžių patyčių nebeištvėrusi penkiolikametė Jonavos gimnazistė. Šių metų sausis – dar viena patyčių auka tapo septyniolikmetis Rimvydas iš Prienų.
Kas neišgirdo mirtį vietoje smurto pasirinkusių vaikų pagalbos šauksmo? Tėvai, moksleiviai, pedagogai, teisėsauga? O gal Švietimo ir mokslo ministerija? Kas turėtų prisiimti atsakomybę?
Smurtautojų aukų tėvai įsitikinę, kad baimindamiesi dėl mokyklos reputacijos, ugdymo įstaigų vadovai pasidaro akli ir kurti. Pedagogai beda pirštu į tėvus – esą šeima yra pagrindinis vaiko auklėtojas, todėl atsakomybę dėl vaiko ugdymo suversti vien mokyklai būtų neteisinga.
Teisėsauga teigia auklėjamąja veikla neužsiimanti, todėl dažniausiai įsikiša tik jau nelaimei įvykus. Švietimo ir mokslo ministerija patyčias ir smurtą ugdymo įstaigose bando mažinti prevencinėmis programomis. O kol suaugusieji ginčijasi, kaip mokyklose sukurti saugią aplinką, smurtaujančių bendraamžių auka tapusiam moksleiviui belieka gintis kumščiais arba tyliai kentėti.
Prieš teismą jau stojo aštuoni dar nepilnamečiai arba ką tik pilnametystės sulaukę Jonavos rajono mokiniai. Įtariama, kad dėl jų patyčių ir teroro galėjo nusižudyti penkiolikametė. Iš jos tyčiotasi metus, bet niekas nekreipė į tai dėmesio.
"Lietuvos ryto" televizijos laida "24/7. Savaitės įvykių analizė ir komentarai" sekmadienį, 21 val. 15 min.


Naujienų prenumerata

El. paštasSprendimas: ivc.lt