Naujienos
  Tyrimai
  Išgirsk vaiką
  Renginiai ir projektai
  Projektas "Saugesnis internetas"
  Pranešimai spaudai
  Vaikų linija žiniasklaidoje
  Vaikams ir paaugliams
  Diskusijos
  Apie Vaikų liniją
  Nuotraukos
  Kampanija BE PATYČIŲ
  Apie sunkumus
  Skaitiniai
  Savanoriams
  Kviečiame paremti
  Rėmėjai
  Draugai
  Leidiniai
  Atsiliepimai
  Naudingos nuorodos
  Kontaktai


Moterų užuovėjoje – kruvina naktis

Autorius: Inga Kontrimavičiūtė,
Delfi.lt, 2010 02 10
Periodiškumas: Nenurodyta. Šaltinio tipas: Naujienų svetainės

Socialinių institucijų ir medikų nenoras padėti nestabilios psichikos dvidešimtmetei tik per plauką nesibaigė tragedija. Nublokštaisiais į visuomenės užribį privalančios pasirūpinti socialinės institucijos merginą vieną nuo kitos mėtė tol, kol ši apsvaigusi pagrasino papjauti ją priglaudusių Šeimos namų budėtoją ir pati pasipjauti.
"Išgyvenome siaubingą naktį. Mergina neprognozuojama, nežinia, ką galėjo pasidaryti kitiems ir sau. Įtampa didžiulė, nemiegojo nei mamos, nei vaikai", – "Sekundei" pasakojo Šeimos namų socialinė darbuotoja Valė Polchovienė. 
Naktinis košmaras įstaigoje, kur glaudžiasi nuo smurtaujančių vyrų pasprukusios motinos su mažamečiais vaikais, prasidėjo po 22 val., kai iš miesto neblaivi grįžusi Ilona (vardas pakeistas) persirėžusi venas paplūdo krauju. 
"Puolėme skambinti greitajai, bet ši nenorėjo važiuoti, atseit, jau gerai tą merginą pažįsta. Bet mes – ne medikai, negalime įvertinti, kiek giliai tos venos įpjautos", – stebėjosi V.Polchovienė.
Šeimos namų darbuotojoms per vargus šiaip taip pavyko prisikviesti greitąją. Tačiau iš jos naudos nebuvo. 
"Prašėme ją vežti į ligoninę, bet tik suleido vaistų ir paliko, neva Ilona nuo medikamentų nusiramins", – prisiminė V.Polchovienė.

Sudėtingos situacijos ne pirmąkart

Įsiaudrinusios dvidešimtmetės suleisti vaistai nepaveikė taip, kaip medikai žadėjo. Vos greitoji išvažiavo, mergina pasičiuptą peilį įrėmė į save. Dar pagrasino įstaigos budėtojai: jei kelsi triukšmą – gausi ir pati. 
"Kvietėme ir policiją, ir greitąją. Šį kartą medikai pernelyg nebesipriešino, gal todėl, kad policija jiems jau buvo paskambinusi", – pasakojo V.Polchovienė. 
Ilona buvo nuvežta į Panevėžio ligoninės Priimamąjį, bet po mažiau nei poros valandų mergina vėl pasibeldė į Šeimos namų duris. 
Ilona pasakoja, kad ją apžiūrėjęs gydytojas patarė eiti, iš kur atvykusi. Neva guldyti jos į ligoninę nematė reikalo. 
Po naktinio košmaro atsigavusi Ilona vakar tvirtino pati nesuprantanti, kodėl puolė žalotis. 
"Tiesiog taip išėjo", – teisinasi dvidešimtmetė. Mergina pripažįsta peilį pasičiupusi neblaivi – tą vakarą mieste išgėrusi penkis bokalus alaus. Kaip prisipažino, jai tiek – dar nedidelė dozė.
Pinigų alui gavusi iš mamos. Nors tėvai gyvena Panevėžyje, tačiau jų namų durys merginai užtrenktos. 
"Tėvai nepriima, nes norėjau iš penkto aukšto iššokti. Panevėžyje esu daug prisidirbusi", – apie karčią patirtį kalbėjo dešimt klasių tebaigusi dvidešimtmetė.

Kalti, kad padeda

Nuo kvaišalų priklausomybės ir epilepsijos kenčianti mergina šiandien pagaliau turėtų atsidurti medikų rankose. Agentūros "Sos vaikai" vadovės Marijos Zabulionienės iniciatyva su Ilona vakar bendravęs gydytojas psichiatras išrašė siuntimą į Panevėžio ligoninės Psichiatrijos skyrių.
"Ranką prieš save keliančiai Ilonai iš pradžių reikalinga tokia pagalba. O paskui žiūrėsime, gal pavyks atsikratyti ir kvaišalų priklausomybės", – viliasi M.Zabulionienė.
Šeimos namai Ilonai pagalbos ranką ištiesia jau antrąkart. Prieš trejetą mėnesių mergina juose apsigyveno pasprukusi iš Priklausomybės ligų centro iki gydymo pabaigos likus porai dienų.
"Nesuprantu, kaip ligotą žmogų tokioje vietoje prižiūri, jei jis sugeba pabėgti?" – stebėjosi V.Polchovienė. 
Šeimos namų socialinė darbuotojos tuomet parūpino merginai asmens dokumentus, įregistravo Darbo biržoje, surado jai vietą Socialinių paslaugų centre. Tačiau šiame mergina teišbuvo porą dienų. 
"Jau visi Iloną pažįsta, bet niekam jos nereikia. Tam vaikui niekas nepadeda, atrodo, kad jos gyvenimas tik mums rūpi. Greitoji netgi priekaištauja, kad mūsų pačių problema, jei ją priimam, bet juk gaila jauno žmogaus", – kalbėjo V.Polchovienė.

Gelbėti nebenori

Miesto Greitosios medicinos pagalbos stoties darbuotojams Ilona – sena pažįstama. Kone kasdien, kartais – net kelis kartus per dieną greitosios ekipažas lekia padėti alaus bare ar tiesiog gatvėje iškritusiai ar save žalojančiai merginai.
"Ta problema labai sena. Iloną mes pažįstame dar nuo tų laikų, kai ji buvo nepilnametė. Mergina ne pirmą kartą žudosi, pjaustosi venas – labai sudėtinga asmenybė", – pasakojo Greitosios medicinos pagalbos stoties direktoriaus pavaduotoja Jolanta Štarienė. 
Pasak jos, pirmadienį pas Iloną greitoji skubėjo net tris kartus. Epilepsijos priepuolio ištiktą alaus bare iškritusią merginą medikai nuvežė į ligoninės Priimamąjį. Tačiau, kaip teigė J.Štarienė, atsigavusi pacientė iš ten pabėgo. Greitosios stoties registracijos žurnale esantys įrašai liudija, kad ir pastarąjį kartą, jau po vidurnakčio, iš Šeimos namų į ligoninę supjaustytomis venomis pristatyta Ilona iš jos išėjo savo noru. 
"Tai jau tapo socialine problema. Jai spręsti veikia psichoneurologiniai pensionai. Kas iš to, jei mes Iloną vežam į ligoninę, iš kurios ji pabėga. Mūsų medikai kitą kartą gali nespėti laiku atvykti pas tikrai kritinės būklės ligonį", – tikino J.Štarienė.

Ligoniai nereikalingi

Socialinių institucijų požiūris į atsidūrusiuosius už vadinamosios normalios visuomenės ribų stebina varguolių globėjos vardą pelniusią M.Zabulionienę.
Šeimos namų darbuotojus ir gyventojus ant kojų sukėlusi Ilona į šią įstaigą pateko prieš keletą dienų, kai pusnyje pastebėję gulinčią merginą praeiviai iškvietė greitąją pagalbą. Mergina gatvėje iškrito pakeliui į Šeimos namus, kai jai vietos neatsirado benamiams nakvynę suteikiančiame Socialinių paslaugų centre. Ilona tądien buvo ką tik išleista iš Panevėžio ligoninės Psichiatrijos skyriaus.
"Socialinių paslaugų centras ir mes turime bendradarbiauti, bet kol kas mūsų bendravimas apsiriboja žmogaus atsiuntimu. Numeta žmogų – ir nėra galvos skausmo. Vis dėlto Lietuva – ne Ispanija, kur benamis ir nugriuvęs gatvėje gali pamiegoti. Žiemą, kai toks žmogus ateina į Socialinių paslaugų centrą, socialiniai darbuotojai turėtų galvoti, ką su juo daryti", – stebėjosi M.Zabulionienė.
Medikė svarsto, kad Ilona nebūtų blaškoma po socialines ir gydymo įstaigas, jei turėtų ne asocialius, o pasiturinčius tėvus.
"Jei turi priklausomybę, bet esi turtingas, atsiras, kas tau padeda, bet jei neturtingas – būsi paliktas likimo valiai", – skaudžią tiesą įvardijo M.Zabulionienė.
Šeimos namai, kur glaudžiasi smurtą patyrusios moterys su vaikais, užuovėja dvasinių problemų turintiems pacientams tampa jau ne pirmą kartą. Vasarą gatvėje radę basą, išsekusį ir net savo vardo nesugebantį pasakyti jauną vyrą policininkai kelias dienas veltui bandė ieškoti medikų pagalbos ar apnakvindinti Panevėžio socialinių paslaugų centre. Ir Savivaldybės įstaiga, ir ligoninė kratėsi nelaimėlio. Nuo dvasinės ligos kenčiantį vyrą priglaudė Šeimos namai, kol šio pasiimti atvyko artimieji. 
"Kai iškvietėme greitąją, atvažiavusi felčerė už galvos susiėmė: tą žmogų tris keturias valandas po visokias institucijas vežiojo, bet niekas jo nepriėmė", – stebėjosi M.Zabulionienė.

Siunčia, kur geriau

Socialinių paslaugų centro direktorius Valdemaras Misevičius aiškina, kad į Šeimos namus siunčiantis tvarkingesnius klientus. 
"Nors pas mus šilta, įrengtas dušas, duodame švarią patalynę, yra televizorius, bet Šeimos namuose vis tiek geresnės gyvenimo sąlygos moterims, šeimoms. Be to, pas mus perpildyta", – teigė V.Misevičius.
Centre vietos pakanka 51 nuolatiniam gyventojui, dar šešios vietos paruoštos tik pernakvoti ateinantiems benamiams. Tačiau vien pastarųjų kasnakt susirenka bent trylika, dar keturiolika žmonių laukia eilės apsigyventi centre.
Ilona žinoma ir Savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjui Viktorui Michailovui, tačiau jis teisinasi, kad niekas neprašęs suteikti jai socialines paslaugas.
Psichologinės pagalbos telefonai
Vaikų linija www.vaikulinija.lt 8 800 11111 Kasdien 11.00-21.00
Jaunimo linija www.jaunimolinija.lt 8 800 28888 I-V 16.00-7.00 VI-VII visą parą
Vilties linija, psichologinė pagalba suaugusiems www.kpsc.lt8 800 60700 Visą parą
Pagalbos moterims linija 8 800 66366 I-V 10.00-21.00
Linija Doverija (pagalba teikiama rusų kalba) 8 800 77277 I-V 16.00-20.00
Dingusių žmonių šeimų paramos centras 8 800 26161 8 5 2773135 I-V 8.00-16.00 Visą parą
Panevėžio paguodos telefonas 8 45 500965 I-V 20.00-8.00
Vilniaus moterų namų krizių centras 8 800 22008 I-V 9.00-17.00
Vaiko raidos centras 8 5 275 75 64 Visą parą Pokalbiai 8-800 linija yra nemokami

Psichologinė pagalba internetu
Vaikų linija Registruotis ir rašyti svetainėje: http://www.vaikulinija.lt Atsako per dvi dienas
Jaunimo linija Registruotis ir rašyti svetainėje: http://jppc.lt/draugas Atsako per tris dienas
Vilties linija Rašyti svetainėje: http://paklausk.kpsc.lt Atsako per tris dienas
Šiaulių jaunimo linija Rašyti: kasnutiko@yahoo.com Atsako per tris dienas
Visa papildoma informacija – puslapyje www.klausau.lt


Naujienų prenumerata

El. paštasSprendimas: ivc.lt