Naujienos
  Tyrimai
  Išgirsk vaiką
  Renginiai ir projektai
  Projektas "Saugesnis internetas"
  Pranešimai spaudai
  Vaikų linija žiniasklaidoje
  Vaikams ir paaugliams
  Diskusijos
  Apie Vaikų liniją
  Nuotraukos
  Kampanija BE PATYČIŲ
  Apie sunkumus
  Skaitiniai
     Geros praktikos rekomendacijos
     Priekabiavimas
     Ką mums pasakoja vaikai?
     Patyčių prevencija mokyklose
     Kuriame mokyklą be patyčių
  Savanoriams
  Kviečiame paremti
  Rėmėjai
  Draugai
  Leidiniai
  Atsiliepimai
  Naudingos nuorodos
  Kontaktai


Santykiai su bendraamžiais

   Santykiai šeimoje    Santykiai su bendraamžiais    Sunkumai mokykloje    Prievarta prieš vaikus    Apie rūkymą, alkoholį ir kitus narkotikus    Apie netektis    Mintys apie savižudybę    

 

Apie draugystę 

Vaikų ir paauglių tarpusavio santykiai svarbūs kiekvienam vaikui. Bendravimas su bendraamžiais mokykloje, kieme ar kitose vietose užima didelę vaikų ir paauglių gyvenimo dalį. Vieni vaikai pykstasi su draugais ir nežino, kaip susitaikyti, kiti jaučiasi išduoti ar palikti savo draugų, treti nežino, kaip susidraugauti ir įgyti naujų pažinčių.

Šešerių metų Diana pasakoja, kad jai būna labai liūdna darželyje, nes visi vaikai turi gražių žaislų, mergaitės žaidžia Barbėmis, o ji tokių gražių žaislų neturi. Jos mamytė neturi tiek pinigų, kad galėtų nupirkti Barbių. Vaikai darželyje nenori su Diana žaisti, sako, kad ji negražiai apsirengusi ir kad neturi tokių lėlių, kaip kad jos turi. Mergaitė labai nori turėti draugių, bet nežino, kaip susidraugauti.

Kartais vaikams būna sunku susirasti draugų, nes yra uždaresni nei kiti vaikai, kartais jie jaučia, kad išsiskiria iš kitų vaikų, yra kitokie ir dėl to nesusidraugauja su bendraamžiais. O kartais vaikams gali būti sunku susirasti draugų, kai jie persikelia gyventi į naują vietą.

Dešimtmetis Edvinas, pasakoja, kad jo tėvas prieš pora mėnesių gavo darbą kitame mieste ir dabar jie gyvena naujoje vietoje. Senojoje gyvenamoje vietoje Edvinas paliko visus savo draugus, o čia, naujajame mieste dar su niekuo nesusibendravo. Berniukas labai ilgisi savo draugų ir liūdi, kad čia niekas su juo nebendrauja.

Gyvenamosios vietos pakeitimas susijęs su didele įtampa ir nežinomybe. Reikia palikti tau įprastą tvarką, tau žinomas vietas, draugus ir santykius. Naujoje vietoje neretai vaikai nieko nepažįsta, tai reiškia, kad visus santykius reikia pradėti kurti iš naujo. Geri draugai neatsiranda per akimirką, naujiems santykiams užmegzti, pasitikėjimui įgyti reikalingas laikas.
Persikėlę į naują vietą vaikai neretai neturi galimybių palaikyti ankstesnius draugiškus santykius. Jie gali neturėti galimybių matytis su senais draugais, o suaugusieji taip pat neretai neranda vaikams pakankamai laiko. Vaikai gali jaustis liūdni ir vieniši tuo periodu, kuriuo po truputį prisitaiko prie pasikeitusios gyvenamosios aplinkos.
Uždaresniems, droviems vaikams aplinkos pakeitimas būna ypatingai skausmingas. Šie vaikai nėra linkę patys aktyviai ieškoti naujų pažinčių ir draugysčių – tai jiems kelia stresą, vadinasi būna labiau priklausomi nuo naujų mokyklos draugų sutikimo ir aktyvumo. Šiems vaikams labai reikalingas palaikymas, padrąsinimas bei dėmesys.

Santykiai su priešingos lyties bendraamžiais

Penkiolikmetė Irma pasakoja, kad iš visų jos draugių tarpo ji vienintelė neturi vaikino. Mergina labai norėtų draugauti su kokiu nors vaikinu, juolab, kad ir draugės nuolat apie tai jai užsimena. Mokykloje yra vienas vienuoliktokas, kuris Irmai labai patinka, bet mergina nežino, kokiu būdu patraukti jo dėmesį ir su juo susidraugauti.

Paauglystėje kilus susidomėjimui priešingos lyties atstovais vaikai susiduria su įvairiausiais sunkumais ir klausimais: kaip patikti? Ar aš patinku? Kaip pasirinkti vieną iš kelių gerbėjų? Ar aš jau pasiruošęs/-usi rimtesniems santykiams? Dažniausiai tokius klausimus paaugliai aptarinėja su draugais. Retas kuris gali pasigirti, kad draugystės temomis gali pasikalbėti su tėvais ar kitais suaugusiais.
Vaikai ir paaugliai darželyje ar mokykloje kasdien susitinka su savo bendraamžiais, su kuriais praleidžia daug laiko. Neretai tarp jų daug kas nutinka, o suaugusieji ne visuomet supranta ir ne visuomet randa laiko išklausyti savo vaikus.

Priekabiavimas

Vienuolikmetis Tomas neturi draugų, nes yra storas ir negražus. Mokykloje berniukai jį stumdo ir nuolatos tyčiojasi, kad jis storulis, "nepakelia savo šiknos". Per kūno kultūros pamokas berniukai net mokytojo liepiami nepriima Tomo žaisti, nes jis yra "žioplas" ir su "savo riebalais tik gadina žaidimą". Vaikas jaučiasi labai vienišas ir nelaimingas.

Vieni vaikai tiesiog nori išsikalbėti, nes niekam kitam negali papasakoti apie kitų vaikų patyčias.. Kartais vaikams, kuriuos bendraamžiai skriaudžia, sunku pasakoti apie tai, kas su jais vyksta – vaikai, kurie kabinėjasi, gali grasinti ir gąsdinti ir taip įbauginti nepasakoti. Kartais vaikai galvoja, kad jais niekas netikės, o kartais tiesiog netiki, kad jiems kas nors gali padėti. Todėl skriaudžiami vaikai nedažnai kreipiasi pagalbos. Vaikai būna pasimetę, bijo kam nors prasitarti apie skriaudas, kurias jie patiria, nenori eiti į mokyklą ir gali pradėti praleidinėti pamokas. Tokiems vaikams labai svarbu gauti palaikymą.

13 metų Mantas paskambino į Vaikų liniją, nes šiandien trys dešimtokai iš jo atėmė pinigus, kuriuos mama buvo davusi sumokėti už anglų kalbos pamoką. Dešimtokai taip pasielgė ne pirmą kartą. Mantas bijo kam nors pasakoti, nes vaikinai pagrasino, kad "užmuš", o jei neužmuš, tai bent jau stipriai primuš. Mantas jau yra "gavęs"  nuo jų. Paauglys bijo  pasirodyti mokykloje, nes mano, kad dešimtokai dar kartą atims iš jo pinigus, arba bent jau apspardys. Mantas jaučiasi bejėgis ir piktas, nes nežino, kaip pasipriešinti. Nori išvis mesti mokyklą.

Kartais vaikai negali negalvoti apie bendraamžių patyčias, grasinimus, gąsdinimus, nemato jokios išeities, nes nebežino, kaip elgtis, jaučiasi nusivylę, vieniši, pasimetę, negebantys prisitaikyti prie bendraamžių. Kartais vaikai dėl tokio bendraamžių elgesio nebenori daugiau gyventi ir apie tai nori su kuo nors pasikalbėti.

Devynmetė Simona paskambino į Vaikų liniją ir verkdama pasakojo, kad daugiau nebegali tverti ir nebenori taip gyventi. Mergaitė yra iš neturtingos šeimos ir rengiasi kukliau nei kiti klasės vaikai, be to neturi prabangių daiktų ir ją klasiokai vadina "ubage", "sutre", apkalbinėja, kad jos galvoje "veisiasi utėlynas". Šiandien mokyklos valgykloje per vieną pertrauką mergaitė prisėdo prie vieno staliuko, prie kurio jau sėdėjo kelios mergaitės ir viena iš sėdinčių mergaičių išpylė ant Simonos galvos kompotą ir kvatodama pareiškė, kad jai "jau pats laikas būtų išplauti utėlėtą galvą". Po šio incidento Simona pabėgo iš mokyklos ir kelias valandas raudojo. Vaikų linijos konsultantei mergaitė sakė, kad nori "užmigti ir daugiau neatsikelti…"

Tokiems skriaudžiamiems vaikams, reikalingas palaikymas, supratimas bei galimybė kalbėti apie savo sunkumą, jausmus, kuriuos kelia bendraamžių elgesys.

   Santykiai šeimoje    Santykiai su bendraamžiais    Sunkumai mokykloje    Prievarta prieš vaikus    Apie rūkymą, alkoholį ir kitus narkotikus    Apie netektis    Mintys apie savižudybę    


Naujienų prenumerata

El. paštasSprendimas: ivc.lt