Naujienos
  Tyrimai
  Išgirsk vaiką
  Renginiai ir projektai
  Projektas "Saugesnis internetas"
  Pranešimai spaudai
  Vaikų linija žiniasklaidoje
  Vaikams ir paaugliams
  Diskusijos
  Apie Vaikų liniją
  Nuotraukos
  Kampanija BE PATYČIŲ
  Apie sunkumus
  Skaitiniai
  Savanoriams
  Kviečiame paremti
  Rėmėjai
  Draugai
  Leidiniai
  Atsiliepimai
  Naudingos nuorodos
  Kontaktai


Gegužė - mėnuo be smurto prieš vaikus, Kupiškėnų mintys, p. 2

Autorius: Vaikų teisių apsaugos tarnyba, data: 2005 05 12

Tiražas: Nenurodytas; Rubrika: Nenurodyta

"Mes dar nežinome, koks galėtų būti pasaulis, jei vaikai augtų nepatirdami prievartos, smurto, pažeminimo, jeigu suaugusieji gerbtų ir elgtųsi su jais kaip su svarbiais žmonėmis (Alice Miller)".

Skaitant laikraščius, klausantis kriminalinių įvykių suvestinių radijo ir televizijos laidose, įsitikiname, kad vis daugiau smurto patiria vaikai. Smurtas prieš vaikus yra opi visos visuomenės problema. Vaikas gali nukentėti nuo tėvų, globėjų, jam nepažįstamų žmonių, vyresnių vaikų ar bendraamžių - būti užpultas, sumuštas ir pan. Tėvų ar globėjų smurtas prieš vaikus dažniausiai trunka ilgai - metų metus, o nepažįstamieji paprastai šiurkščią prievartą vartoja vienąkart Patyręs nepažįstamų žmonių smurtą, vaikas dažniausiai sulaukia užtarimo šeimoje, jei smurtauja šeimos nariai - tokios paramos neturi. Vaikui pajusti artimų ir mylimų žmonių pažeminimą yra sunkiausia.

Jungtinių Tautų vaiko teisių konvencijos 19 straipsnis teigia, kad "valstybės dalyvės imasi visų reikiamų teisinių, administracinių, socialinių ir švietimo priemonių, siekdamos apginti vaiką nuo visų formų fizinio ar psichologinio smurto, įžeidimo ar piktnaudžiavimo, priežiūros nebuvimo ar nerūpestingo elgesio, grubaus elgesio ar išnaudojimo, įskaitant seksualinį piktnaudžiavimą, kuriuos jis gali patirti iš tėvų, teisėtų globėjų ar kurio nors kito jį globojančio asmens".
Kupiškio rajono savivaldybės Vaikų teisių apsaugos tarnyba pernai gavo 5 informacijas apie smurto atvejus prieš vaikus. Vaikams suteikta reikalinga pagalba: pasirūpinta jų saugumu, medikų, psichologų konsultacijomis. Tarnyba kreipėsi į rajono apylinkės prokuratūrą, policijos komisariatą, kad ištirtų smurtautojo veiksmus aukos atžvilgiu. Šiais metais tarnyboje jau užfiksuoti 6 smurto atvejai.

Smurtautojai už savo poelgį atsako įstatymų nustatyta tvarka. Iš tarnyboje registruotų atvejų jau du asmenys už smurto naudojimą savo vaikų atžvilgiu nubausti vienas - 9 mėnesių, kitas -1 metų laisvės atėmimo bausme, jos vykdymą atidedant vieneriems metams. Kitu atveju smurtautojai taikyta baudžiamojo poveikio priemonė - 5 MGL (625 Lt) įmoka į nukentėjusiųjų nuo nusikaltimų asmenų fondą.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, palaikydama Lietuvos vaikų teisių gynimo organizacijos, "Gelbėkit vaikus" iniciatyvą ir kreipimąsi imtis prevencinių priemonių prieš vaikų patiriamą smurtą, šių metų gegužės mėnesį antrus metus iš eilės skelbia akciją - "Mėnuo - be smurto prieš vaikus". Smurtas ir abejingumas skriaudai nepuošia nė vienos visuomenės, tačiau mūsų valioje ir galioje tai keisti. Todėl visus kviečiame prisijungti prie šios akcijos: nevartoti smurto savo šeimoje, padėti kiekvienam vaikui, kuriam reikalinga pagalba.
Vaikai, kurie patyrė fizinę, emocinę, seksualinę šiurkščią prievartą gali kreiptis pagalbos į mokyklos socialinius pedagogus, klasės auklėtoją, mokytoją, Vaikų teisių apsaugos tarnybą arba gauti psichologinę pagalbą Vaikų linijoje nemokamu telefonu (8-800) 1 11 11, arba internetu vaikų linijos internetinėje svetainėje adresu - http://www.vaikulinija.lt.


Naujienų prenumerata

El. paštasSprendimas: ivc.lt