Naujienos
  Tyrimai
  Išgirsk vaiką
  Renginiai ir projektai
  Projektas "Saugesnis internetas"
  Pranešimai spaudai
  Vaikų linija žiniasklaidoje
  Vaikams ir paaugliams
  Diskusijos
  Apie Vaikų liniją
  Nuotraukos
  Kampanija BE PATYČIŲ
  Apie sunkumus
     Egzaminų stresas
     Vaikams apie patyčias
     Tėvams apie patyčias
     Tėvams apie vaikų mokymąsi per atostogas
     Tėvams apie bendravimą su paaugliais
     Prievarta
     Draugystė
     Kaip išgyventi netektį?
     Kaip susidraugauti?
     Lytinis brendimas
     Saugumas internete
     Savęs žalojimas
     Valgymo sutrikimai
  Skaitiniai
  Savanoriams
  Kviečiame paremti
  Rėmėjai
  Draugai
  Leidiniai
  Atsiliepimai
  Naudingos nuorodos
  Kontaktai


Kaip išgyventi netektį?

Netektis

Viskas galėjo būti nuostabu – su draugais, šeimoje ir mokykloje, kol vieną dieną nutiko tai, kam Tu nebuvai pasiruošęs. Mirtis ateina neklausdama: kada? kur? ir pas ką? Ji dažniausiai būna netikėta ir tai yra skaudžiausia. Galbūt Tu esi tas žmogutis, kuris patyrė netektį ar išsiskyrimą, prarado kažką, kas buvo brangiausia šiame pasaulyje. Galbūt Tave slegia begalinis liūdesys, tuštuma, pyktis, kaltės jausmas, apmąstymai, kad viskas galėjo būti kitaip, jeigu tik... Mums svarbu tai, ką išgyveni, todėl rašome šį straipsnį Tau, ir visiems, norintiems bent kiek padėti savo draugams ar artimiesiems, kuriuos užgriuvo netektis.
 
"Viskas bus gerai"?

Draugų ir artimųjų paguoda, pasakymai, kad "viskas bus gerai", gali atrodyti tokie nereikšmingi. Jei kažkas iš draugų ar pažįstamų ir yra išgyvenę artimo žmogaus mirtį, tėvų skyrybas ar mylimo augintinio praradimą, Tavo skausmas vis tiek yra kitoks. Liūdesys ir ilgesys yra sunkūs. Suprantama, kad gali norėtis verkti, šaukti, galvoti kad tai kas nutiko – yra labai neteisinga! Galbūt aplinkiniai matydami Tavo skausmą sako  "neliūdėk", "viskas susitvarkys ir praeis", "neverk, tai nepadės", "laikas gydo", tačiau tai nepadeda. O ar kas nors pasakė, kad liūdėti reikia?

Liūdesys ir skausmas

Pasitaiko, kad žmonės, išgyvenantys netektį, užsisklendžia savyje ir stengiasi būti "tvirti" - neparodyti jausmų, skausmo ir ilgesio ašarų. Tačiau liūdėti ir verkti nėra bloga, gėdinga ar silpna, tai - pats tikriausias ir natūraliausias būdas išreikšti savo skausmui, ilgesiui ir sielvartui. Kalbėjimasis su artimais ir patikimais žmonėmis gali padėti lengviau pergyventi netektį, geriau suprasti, kaip pasikeitė gyvenimas po netekties ir kaip gi reikės gyventi toliau.

Kalbėjimas ir pasakojimas

Suprantame, kad iš pradžių gali būti sunku kalbėti apie netektį. Jei Tau artimi žmonės nenorės kalbėtis šia tema, galima pamėginti pasikalbėti su Tuo, kurio netekai. Nebūtina tarti žodžių garsiai - tiesiog galvoti apie dalykus, kuriuos norėtum pasakyti mirusiajam, parašyti jam laišką ir papasakoti, kaip labai Tau trūksta jo ar jos, kaip pasiilgai ir norėtum dar bent kartelį pasimatyti. Taip pat galima piešti - savo skausmą, liūdesį, ilgesį ir sielvartą, prisiminimus, džiaugsmą, patirtą kartu, akimirkas, kurių niekada nepamirši.

Galimybė kreiptis pagalbos

Jei nerandi su kuo pasikalbėti, pasitarti ir kam pasiguosti, ar galbūt nenori, kad artimi žmonės žinotų apie Tavo jausmus, žinok, kad visada gali paskambinti į "Vaikų liniją" nemokamu telefonu 8 800 11111. Mūsų savanoriai konsultantai Tave išklausys, pasistengs suprasti ir, jei norėsi, padės ieškoti sprendimų, atsakymų į Tau rūpimus klausimus. Skausmas po netekties yra sunkus ir didelis. Reikia daug laiko ir pastangų, kad galėtum jį ištverti ir gyventi toliau. Labai svarbu pasidalinti savo išgyvenimais ir jausmais, mintimis apie mirusįjį, todėl norime padrąsinti Tave – nebijoki kreiptis pagalbos.

Parengta pagal:
Butvilas, T. (2004). Netekties išgyvenimų ir kai kurie socializacijos aspektai jaunesniajame mokykliniame amžiuje. Vilnius: Ciklonas.
Kast, V. (2006). Gyvenimo krizės tampa gyvenimo galimybėmis. Vilnius: Ardor.

Parengė: Ieva Ančerytė


Naujienų prenumerata

El. paštasSprendimas: ivc.lt