Naujienos
  Tyrimai
  Išgirsk vaiką
  Renginiai ir projektai
  Projektas "Saugesnis internetas"
  Pranešimai spaudai
  Vaikų linija žiniasklaidoje
  Vaikams ir paaugliams
  Diskusijos
  Apie Vaikų liniją
  Nuotraukos
  Kampanija BE PATYČIŲ
  Apie sunkumus
     Egzaminų stresas
     Vaikams apie patyčias
     Tėvams apie patyčias
     Tėvams apie vaikų mokymąsi per atostogas
     Tėvams apie bendravimą su paaugliais
     Prievarta
     Draugystė
     Kaip išgyventi netektį?
     Kaip susidraugauti?
     Lytinis brendimas
     Saugumas internete
     Savęs žalojimas
     Valgymo sutrikimai
  Skaitiniai
  Savanoriams
  Kviečiame paremti
  Rėmėjai
  Draugai
  Leidiniai
  Atsiliepimai
  Naudingos nuorodos
  Kontaktai


Kaip susidraugauti?

Tavo draugai

Turbūt daugelis girdėjo posakį "Pasakyk, kas Tavo draugai ir aš pasakysiu, kas Tu". Draugais tampama todėl, kad gera kartu leisti laiką, galima pasidalinti paslaptimis, patirtimi ir patarimais, įgyvendinti įvairiausius sumanymus ir nuveikti daugybę kitų be galo šaunių dalykų.

Veidrodis

Bendravimas yra labai svarbus. Jis skatina augti, pažinti ir susipažinti, atskleisti save, parodyti savo sugebėjimus, pamokyti ir tuo pačiu išmokti iš kitų. Žinoma, kartais pabūti vienam – taip pat ne pro šalį. Tačiau turbūt žinai, kad pabūti vienam yra ne tas pats, kas būti vienišam. Sunku būtų įsivaizduoti kaip atrodai, jei nebūtų veidrodžio, į kurį kartkartėmis galėtum žvilgtelėti tam, kad įgautum daugiau pasitikėjimo savimi ar suprastum, kad galbūt kažkas yra ne taip, kaip turėtų būti. Draugystė ir yra veidrodis – Tavo atvaizdas kitame žmoguje. Juk dažniausiai draugus renkiesi būtent Tu: pagal bendrus pomėgius, aplinką, kurioje praleidžiate daugiausia laiko, situacijas ir įvykius, kuriuose kartu smagiai jaučiatės.

Sunkumai

O kas, jei draugai – tik didelis troškimas? Jei Tavęs nepripažįsta, su tavimi nebendrauja, iš Tavęs šaiposi? Sunku būtų įsivaizduoti, kad savo noru draugu pasirinktum tą, kuris iš Tavęs tyčiojasi. Kartais gali atrodyti, kad vaikams yra kur kas lengviau susidraugauti nei suaugusiems: prieini, užkalbini ir jau draugauji. Tačiau vaikai bendraudami taip pat patiria sunkumų. Gali būti sunku susirasti draugų, kai nežinai, kaip užmegzti pokalbį, sudominti kitą savo pomėgiais ar tiesiog nepavyksta sugalvoti "apie ką gi jam (ar jai) galėčiau papasakoti?". Atsakymas yra Tavyje: pagalvok, su kokiu žmogumi Tau norisi bendrauti? Apie ką jis turėtų kalbėti ir kuo domėtis, kad iškart kiltų noras jam atsakyti ir jį papildyti? Įdomūs dažnai yra tie žmonės, kurie turi pomėgių, yra daug skaitę ar matę, kurie linkę padėti kitiems ir neatstumia silpnesnių už save. Pamąstyk, kuo galėtum sudominti Tu? Užjautęs tą, iš kurio šaipomasi, pasidalinęs skanėstu, su tuo, kuris jo neturi, padėdamas išspręsti galbūt kažkam labai sudėtingą matematikos uždavinį, pakvietęs pačiuožinėti rogutėmis tą, kurio niekada niekas nekvietė gali būti pats geriausias - gali būti Draugas.


Būti tikru draugu

Pirmas žingsnis žengiant draugystės keliu visada sunkiausias. Tikime, kad pavyks atrasti savyje tai, kuo galėtum pasidalinti su aplinkiniais. Tam nebūtini madingi rūbai ir populiarūs daiktai, svarbu sugebėti pasidalinti, duoti kitam. Draugo nenupirksi saldainiais ir daiktais, tiktai pagarba ir atsidavimu, šypsena ir palaikymu. Jei norėtum pasikalbėti apie draugus, draugystę, o gal – vienišumą, visada gali paskambinti į Vaikų liniją nemokamu telefonu 8 800 11111.

Parengta pagal:
Butvilas, T. (2004). Netekties išgyvenimų ir kai kurie socializacijos aspektai jaunesniajame mokykliniame amžiuje. Vilnius: Ciklonas.
Almonaitienė, J. ir kt. (2005). Bendravimo psichologija. Kaunas: Technologija.

Parengė: Ieva Ančerytė


Naujienų prenumerata

El. paštas







Sprendimas: ivc.lt