Naujienos
  Tyrimai
  Išgirsk vaiką
  Renginiai ir projektai
  Projektas "Saugesnis internetas"
  Pranešimai spaudai
  Vaikų linija žiniasklaidoje
  Vaikams ir paaugliams
  Diskusijos
  Apie Vaikų liniją
  Nuotraukos
  Kampanija BE PATYČIŲ
     Senesnė informacija
     Savaitė BE PATYČIŲ
     Pagalba suaugusiems
     Draugystės karnavalas
     Apyrankės "Be patyčių"
     Kuriame mokyklą be patyčių
     Patyčios - kas tai?
     Tėvams
     Vaikams
     Mokykloms
     Patyčių prevencijos programa Pilaitės vidurinėje mokykloje
     Naudinga literatūra apie smurto ir patyčių prevenciją
     Naudingos interneto svetainės apie patyčias ir jų prevenciją
     Filmai apie patyčias ir jų prevenciją
  Apie sunkumus
  Skaitiniai
  Savanoriams
  Kviečiame paremti
  Rėmėjai
  Draugai
  Leidiniai
  Atsiliepimai
  Naudingos nuorodos
  Kontaktai


Klausimai-atsakymai

KLAUSIMAS: 

Prieš tris dienas atsitiko tokia situacija, kad mano vaikas per pertrauką susimušė su kitu klasės vaiku. Mano sūnus stipriai sudavė klasiokui. Vyko pokalbis su kalsės auklėtoja, su to vaiko tėvais.  Mano vaikas visai pasimetęs, sako, kad jį išprovokavo – erzino bei pravardžiavo. Tas tyčiojosi, o mano vaikas liko kaltas. Kaip man reaguoti?

ATSAKYMAS:

Rašote, kad įvyko muštynės tarp Jūsų sūnaus ir kito berniuko. Tas įvykis galėjo sukelti nerimą patiems vaikams ir suaugusiems, todėl suprantame, kad tiek Jūs tiek Jūsų sūnus galite jaustis pasimetę.

Nors gali atrodyti, jog muštynės yra neatsiejama berniukų bendravimo dalis – juk visiems pasitaiko, tačiau taip nėra, tai nėra tinkamas elgesys, todėl svarbu suprasti kas atsitiko ir kas galėjo sukelti muštynes.

Rašote, kad klasiokas tyčiojosi iš Jūsų berniuko. Sistemingos patyčios gali sukelti įvairias pasekmes: patyrę patyčias vaikai gali jaustis nesaugiai, jiems gali kilti stiprūs neigiami jausmai, tokie kaip liūdesys, baimė, pyktis bei noras "duoti atgal" skriaudėjui. Dažnai vaikai bando patys susitvarkyti su esama situacija ir nedrįsta apie tai papasakoti suaugusiems, prašyti pagalbos – jiems gali būti gėda dėl to, kas vyksta, taip pat vaikai gali nerimauti dėl skubotos ir neprognozuojamos tėvų reakcijos. Tačiau patyčių situacijoje vaikams yra labai reikalinga suaugusiųjų pagalba. Kaip Jūsų galite padėti savo vaikui? Pirmiausia, išklausyti jį ir nekaltinti dėl to, kas įvyko per pertrauką. Vaikas turi žinoti, kad jis gali Jumis pasitikėti. Svarbu kalbėti su vaiku ir apie vykusias patyčias: kaip ir kada iš jo tyčiojosi, kaip jis jautėsi, kas būtent įvyko prieš tris dienas ir kas išprovokavo muštynes. Atviras pokalbis gali atnešti sūnui palengvėjimą, o Jūs geriau įsivaizduosite situaciją. Visų antra, su sūnumi reikėtų aptarti, kaip nesmurtiniu būdu galima spręsti patyčias, nes smurtas tik pablogina situaciją. Patiriantys patyčias vaikai gali:

- neagresyviai bet tvirtai pasakyti "Ne" skriaudėjams arba atsakyti  "Man nejuokinga";

- reaguoti su humoru;

- vengti vietų, kur vyksta patyčios;

- laiku kreiptis pagalbos į suaugusiuosius, kuriais pasitiki.

Daugiau apie tai, kaip vaikas gali reaguoti į patyčias rasite svetainėje  www.bepatyciu.lt .

Ką suaugusieji mokykloje žino apie tai, kad klasiokas erzino bei pravardžiavo Jūsų sūnų? Gali būti taip, kad buvo tyčiojamasi ne tik iš Jūsų sūnaus, bet ir iš kitų klasės vaikų, todėl apie patyčias svarbu kalbėti su mokyklos darbuotojais bei to vaiko tėvais. Svarbu skatinti juos nagrinėti ne vien įvykusias muštynes, bet ir tai, kas už jų slypi. Taip pat į pokalbį galima pakviesti mokyklos specialistą – psichologą, socialinį pedagogą, kuris  galėtų nešališkai įvertinti situaciją ir padėti ją konstruktyviai išspręsti.

Prisiminkite, sumažinti ar sustabdyti patyčias – ne vieno žmogaus jėgoms. Efektyviam šios problemos sprendimui reikalingas aktyvus mokytojų, mokyklos administracijos, tėvų ir moksleivių įsitraukimas. Stiprybės Jums!

 

 Vaikų linija


Naujienų prenumerata

El. paštasSprendimas: ivc.lt