Naujienos
  Tyrimai
  Išgirsk vaiką
  Renginiai ir projektai
  Projektas "Saugesnis internetas"
  Pranešimai spaudai
  Vaikų linija žiniasklaidoje
  Vaikams ir paaugliams
  Diskusijos
  Apie Vaikų liniją
  Nuotraukos
  Kampanija BE PATYČIŲ
     Senesnė informacija
     Savaitė BE PATYČIŲ
     Pagalba suaugusiems
     Draugystės karnavalas
     Apyrankės "Be patyčių"
     Kuriame mokyklą be patyčių
     Patyčios - kas tai?
     Tėvams
     Vaikams
     Mokykloms
     Patyčių prevencijos programa Pilaitės vidurinėje mokykloje
     Naudinga literatūra apie smurto ir patyčių prevenciją
     Naudingos interneto svetainės apie patyčias ir jų prevenciją
     Filmai apie patyčias ir jų prevenciją
  Apie sunkumus
  Skaitiniai
  Savanoriams
  Kviečiame paremti
  Rėmėjai
  Draugai
  Leidiniai
  Atsiliepimai
  Naudingos nuorodos
  Kontaktai


Klausimai-atsakymai

KLAUSIMAS:

Mūsų istorija prasidėjo prieš du metus. Vaikas perėjo į kitą mokyklą ir ten susirado naują draugą. Berniukai gražiai bendravo, daug laiko leido kartu, o prieš metus kažkas atsitiko, jie susipyko ir prasidėjo visokio pobūdžio konfliktai. Tie konfliktai peraugo į žiaurias patyčias – vakar mano sūnus buvo sumuštas iki kraujo ir tą padarė tas kitas berniukas su draugais. Jie yra septintokai – galima sakyti pats sudėtingiausias amžius. Nežinau, kas yra kaltas, kas pirmas pradėjo, nes žinau, jog mano sūnus irgi yra pridaręs visokių dalykų, pvz., sugadino to ano berniuko kuprinę ir kt. Na bet muštynės?.. nežinau.

ATSAKYMAS:

Suprantama, kad vaikų santykių aiškinimasis kumščiais neatrodo priimtinas būdas spręsti konfliktinę situaciją ir kelia Jums nerimą. Bandant suprasti, kas būtent tarp vaikų įvyko nėra svarbu atsekti, kuris iš jų kaltesnis už kitą ar kas pirmas pradėjo – juk kaltų ieškojimas paties konflikto ne tik neišsprendžia, bet neretai jį dar ir pagilina. Tačiau svarbu  suprasti, kas būtent tarp vaikų vyksta ir kuo greičiau sustabdyti bet kokį agresyvų jų elgesį vienas kito atžvilgiu.

Taigi Jūsų minimoje situacijoje yra tiesiog svarbu rūpintis vaiko/vaikų saugumu. Nepriklausomai nuo vaikų amžiaus bei to, kas kaltas ar kuris pirmas pradėjo konfliktuoti, vaiko sumušimas yra nusikaltimas, dėl kurio Jūs turite teisę kreiptis į teisėsaugą – tai yra vienas iš būdų užtikrinti saugumą ir nubrėžti tinkamo ir netinkamo elgesio ribas. Neretai tiek vaikai, tiek tėvai bijo įtraukti policiją į tokius vaikų tarpusavio santykių aiškinimusis – atrodo, kad policija kažką padaryti čia yra bejėgė, o po to vaikui gali būti tik dar blogiau. Jei kreiptis į policiją nesinori ar jau yra per vėlu, svarbu kartu su vaiku aptarti, ką galite daryti toliau ir kokios pagalbos jam reikia. Kadangi šioje situacijoje išlieka tam tikra grėsmė vaiko sveikatai ir gyvybei (juk muštynės gali kartotis ar Jūsų vaikas su savo draugais gali organizuoti kitas muštynes), galite būti direktyvesni ir aktyvesni, siūlydami vaikui Jūsų manymu tinkamus situacijos sprendimo būdus. Tačiau kalbėdamiesi būtinai įsiklausykite ir į vaiko norus bei jo situacijos vertinimą. Kartais gali pakakti tiesiog aptarimo, kas būtent čia įvyko ir sutarimo, kaip vaikas gali rūpintis savo saugumu, jei įtaria, kad jį ir vėl gali užpulti buvęs draugas su kitais paaugliais (pvz. keisti kelionės namo maršrutą; vengti būti vienam; susisiekti su tėvais ar kreiptis pagalbos į mokytojus). Be to Jūs galite su vaiku apsvarstyti galimybę kreiptis pagalbos į mokyklos darbuotojus, kurie galbūt turi galimybę daugiau matyti, kas vyksta tarp Jūsų vaiko ir jo draugo bei sureaguoti, jei vaikai tarpusavio santykius pradeda aiškintis netinkamais būdais.

Dar vienas būdas reaguoti į šią situaciją – mėginti pasikalbėti su draugo tėvais. Tik svarbu būti atsargiems ir gerai apgalvoti, ko siekiate pokalbiu su kitais tėvais – juk draugo tėvai gali turėti visai kitą nuomonę apie įvykį, gali įžvelgti tik Jūsų vaiko kaltę susidariusioje situacijoje ir nebūti nusiteikę su Jumis bendradarbiauti. Tad bendraujant su kito vaiko tėvais svarbu neskubėti užsipulti ar kaltinti, bent mėginti kiek įmanoma kartu su jais paieškoti būdų, kaip vaikai galėtų būti saugesni ir nepridaryti vienas kitam žalos.

Minite, kad vaikai yra septintokai – taigi jau įžengę į paauglystės amžių. Paauglystė yra sudėtingas periodas tiek vaikams, tiek tėvams. Šiame amžiuje paaugliams vis svarbiau yra tapti savarankiškiems, patiems spręsti kylančius sunkumus, jie neretai nenori, kad tėvai kištųsi į jų reikalus ar jų santykius su draugais. Tad ir tėvų siūlomą pagalbą sudėtingose situacijose paaugliams gali būti sunku priimti. Linkim kantrybės įsiklausant ir priimant savo vaiko-paauglio norus bei siūlant savo pagalbą esamoje situacijoje.

 

Vaikų linija

 

 

 


Naujienų prenumerata

El. paštasSprendimas: ivc.lt