Naujienos
  Tyrimai
  Išgirsk vaiką
  Renginiai ir projektai
  Projektas "Saugesnis internetas"
  Pranešimai spaudai
  Vaikų linija žiniasklaidoje
  Vaikams ir paaugliams
  Diskusijos
  Apie Vaikų liniją
  Nuotraukos
  Kampanija BE PATYČIŲ
     Senesnė informacija
     Savaitė BE PATYČIŲ
     Pagalba suaugusiems
     Draugystės karnavalas
     Apyrankės "Be patyčių"
     Kuriame mokyklą be patyčių
     Patyčios - kas tai?
     Tėvams
     Vaikams
     Mokykloms
     Patyčių prevencijos programa Pilaitės vidurinėje mokykloje
     Naudinga literatūra apie smurto ir patyčių prevenciją
     Naudingos interneto svetainės apie patyčias ir jų prevenciją
     Filmai apie patyčias ir jų prevenciją
  Apie sunkumus
  Skaitiniai
  Savanoriams
  Kviečiame paremti
  Rėmėjai
  Draugai
  Leidiniai
  Atsiliepimai
  Naudingos nuorodos
  Kontaktai


Klausimai-atsakymai

KLAUSIMAS:

Vakar šventėme dukrytės 10-ąjį gimtadienį. Pakvietėme svečius – klasės draugus, kaimynų vaikus. Vaikai žaidė dukros kambaryje, valgė tortą. Netyčia išgirdau, kad viena mergaitė – iš pasiturinčios šeimos, pasakė mano dukrai, kad nors ir atėjo į jos gimtadienį, atseit tėvai privertė, bet vis tiek nenori su ja draugauti, nes dukra yra netvarkinga, nuobodi ir lipšni. Dukrytė man nieko neprasitarė apie tai, bet matau, jog yra nuliūdusi kažkokia. Žinau, kad dukrytė gerai anksčiau atsiliepė apie tą mergaitė ir siekė jos draugystės.. Nežinau, ar turiu jai pasakyti, kad viską girdėjau ar geriau nespausti jos ir laukti kol pati prabils. 

ATSAKYMAS: 

Išgirsti žeidžiančius žodžius apie dukrą turėjo būti skaudu. Suprantame, kad nėra lengva apie tai kalbėti su vaiku, bet visgi svarbu paklausti dukros, kas įvyko, kaip dažnai mergaitė iš pasiturinčios šeimos taip sau leidžia kalbėti – gal ji dažniau elgiasi nepagarbiai su Jūsų vaiku, tuomet kada tai prasidėjo? Taip pat aptarinėjant situaciją reikėtų leisti vaikui kalbėti apie savo jausmus. Dukrai lengviau būtų įvardinti jausmus, jeigu paklaustumėte, kaip ji jautėsi gimtadienio metu, kaip apskritai jaučiasi bendraudama su ta mergaite. Kalbėjimas apie jausmus, galimybė išsilieti, gali atnešti vaikui palengvėjimą.

Pokalbio su dukra metu svarbu pabrėžti, kad niekas neturi teisės žeminti kito, šiuo atveju gimtadienio dalyvė neturėjo teisės pašaipiai ar negražiai kalbėti su Jūsų dukra. Galima pabrėžti, ir tai kad toks elgesys nėra tinkamas ir jeigu panašios situacijos pasitaiko dažniau, tuomet pasiūlyti kartu pagalvoti, kaip galima tą spręsti: vengti bendrauti su netinkamai besielgiančiąja, galbūt kalbėti su mergaitės tėvais ir kt. Norėtųsi paminėti ir tai, kad pasakodamas apie bendraamžių netinkamą elgesį vaikas gali laikyti save skundiku. Būtinai pasakykite dukrai, kad ji bet kada gali kreiptis pagalbos į Jus, ir skatinkite ją ir toliau pasakoti, kaip jai sekasi.  

Kartais vaikai nedrįsta pasakoti suaugusiems apie patiriamus pažeminimus ir tėvai gali nežinoti apie tai, kas vyksta su jų vaikais. Vaikai gali nenorėti pasakoti suaugusiems, nes galvoja, jog jų išgyvenimai nėra labai reikšmingi, bijo likti nesuprasti arba nenori nuliūdinti artimųjų, todėl kalbant su vaiku svarbu išlikti ramiam bei stengtis išreikšti supratimą ir rūpestį. Taip pat galima pradėti pokalbį nuo neutralių temų, pvz.,  gimtadienio aptarimo ir paklausti, kas apskritai dukrai patiko, kas – ne.  Net jeigu iš pirmo karto mergaitė nebus pasiruošusi atsiverti, ji žinos, jog esate visada šalia ir pasiruošusi ją išklausyti bei reikiamu momentu palaikyti. Linkime Jums stiprybės.

 

Vaikų linija


Naujienų prenumerata

El. paštasSprendimas: ivc.lt