Naujienos
  Tyrimai
  Išgirsk vaiką
  Renginiai ir projektai
  Projektas "Saugesnis internetas"
  Pranešimai spaudai
  Vaikų linija žiniasklaidoje
  Vaikams ir paaugliams
  Diskusijos
  Apie Vaikų liniją
  Nuotraukos
  Kampanija BE PATYČIŲ
     Senesnė informacija
     Savaitė BE PATYČIŲ
     Pagalba suaugusiems
     Draugystės karnavalas
     Apyrankės "Be patyčių"
     Kuriame mokyklą be patyčių
     Patyčios - kas tai?
     Tėvams
     Vaikams
     Mokykloms
     Patyčių prevencijos programa Pilaitės vidurinėje mokykloje
     Naudinga literatūra apie smurto ir patyčių prevenciją
     Naudingos interneto svetainės apie patyčias ir jų prevenciją
     Filmai apie patyčias ir jų prevenciją
  Apie sunkumus
  Skaitiniai
  Savanoriams
  Kviečiame paremti
  Rėmėjai
  Draugai
  Leidiniai
  Atsiliepimai
  Naudingos nuorodos
  Kontaktai


Klausimai-atsakymai

KLAUSIMAS: 

Vakar auklėtoja pasakė po tėvų susirinkimo, kad mano vaikas tyčiojasi iš kitų. Pradžiai nepatikėjau, bet ji sako, kad iš kitų vaikų girdėjo. Mano sūnus nėra pirmūnas, rezultatai nėra labai geri. Auginu jį viena, todėl daug dirbu, laiko neturiu užsiimti ir padėti su mokslais.

Grįžus po susirinkimo griežtai su juo pasišnekėjau, bet sako nieko nedaręs. Nežinau kuo tikėti: auklėtoja ar sūnumi. Gali būti, kad mokytoja viską ant jo suvertė, nes taip patogiau, juk ant pirmūnų nepagalvosi..

ATSAKYMAS:

Ačiū už laišką. Girdime, kad sunerimote dėl savo sūnaus elgesio. Sužinojote iš klasės auklėtojos, jog jis tyčiojasi iš kitų. Suprantama, kad tokia žinia galėjo pasirodyti ne itin maloni, tačiau nusprendėte neignoruoti mokytojos žodžių ir pasikalbėjote su sūnumi – tai yra reikšmingas žingsnis.

Sužinoję apie agresyvų savo vaiko elgesį galite nusivilti juo ar supykti, norėti nubausti jį. Tačiau nuo tokių veiksmų geriau susilaikyti ir pamėginti suprasti, kas skatina vaiką taip elgtis. Kartais vaikai tyčiojasi, nes reaguoja į kokius nors įvykius: pasikeitimus šeimoje, mokykloje. Galbūt vaiką slegia kokie nors sunkumai mokykloje, su kuriais pats nesusitvarko? Galbūt iš Jūsų vaiko irgi kas nors tyčiojosi? O gal Jūsų vaikas nežino, kad tyčiojimasis yra netinkamas ir kitą žeidžiantis elgesys?

Nujausti, kad Jūsų vaikas tyčiojasi iš kitų mokinių, galima pastebėjus, kad jis yra linkęs su bendraamžiais elgtis agresyviai, kilusius nesutarimus ar konfliktus spręsti jėga, netikėtai įsigyja pinigų, namo parsineša nematytų daiktų, kurių pats negalėtų nusipirkti. Suprantame, kad labai sudėtinga yra auginti vaiką vienai ir natūralu, jog ne viską spėjate pastebėti. Tačiau svarbu prisiminti, jog kuo anksčiau netinkamas elgesys pastebimas, tuo paprasčiau bei efektyviau galima suteikti reikiamą pagalbą.

Kaip supratome, pokalbio su sūnumi metu išgirdote, jog jis iš nieko nesityčiojo. Gali būti, kad iš tiesų Jūsų sūnus taip galvoja, o gali būti, jog jis tiesiog bijo būti apkaltintas. Turėkite kantrybės ir pabandykite dar kartą su juo pasikalbėti. Atviras pokalbis galėtų padėti suprasti kas vyksta Jūsų vaiko gyvenime. Parodykite jam, kad jis Jums rūpi, kad Jums svarbu, kas vyksta jo gyvenime, ir kad nepaisant jo netinkamo elgesio Jūs jį mylite ir norite jam padėti. Pokalbio su sūnumi metu išsiaiškinti situaciją Jums gali padėti kalbėjimas faktais, koks sūnaus elgesys buvo pastebėtas, kad yra liudininkų, mačiusių jį netinkamai besielgiantį ir pan.  Be galo svarbu yra įvardinti jam, kad bet kokios patyčių formos nėra tinkamas elgesys ir kad netoleruosite jo tokio elgesio. Aptarkite su vaiku, kokių veiksmų imsitės, jeigu patyčios tęsis, t.y. kad vaikas suvoktų, jog už netinkamą elgesį yra sulaukiama jam nemalonių pasekmių (pavyzdžiui, bus mažinami kišenpinigiai  ar pan.). Taip pat atkreipkite dėmesį, ką Jūsų sūnus paprastai veikia dienomis, su kuo bendrauja. Jeigu jis judrus, įtraukite jį į tokią veiklą, kur jis galėtų panaudoti savo energiją pozityvia linkme, pvz., lankyti sporto būrelį. Tačiau svarbu nepamiršti aiškiai įvardinti ne tik kokio elgesio netoleruojate, bet ir kokio elgesio tikitės iš savo sūnaus. Pagyrimai už mažiausius pozityvius pokyčius taip pat labai motyvuoja vaikus keisti savo elgesį socialiai priimtinu.

Patyčių situacijose svarbus tęstinis tėvų bei mokyklos bendradarbiavimas. Taigi svarbu laikas nuo laiko susisiekti su klasės auklėtoja, teirautis kaip keičiasi ar nesikeičia Jūsų vaiko elgesys, kaip Jūsų vaikas elgiasi po pokalbio su Jumis, ar po auklėtojos pastabų ir pan.  Bendradarbiavimas su mokykla yra būtinas žingsnis norint koreguoti vaiko elgesį.

Pabaigai norisi paminėti, kad dažniausiai vaiko elgesys nesikeičia staiga, tačiau tėvų ir mokytojų pastangos gali padėti koreguoti netinkamą vaikų elgesį.

 

Vaikų linija


Naujienų prenumerata

El. paštasSprendimas: ivc.lt