Naujienos
  Tyrimai
  Išgirsk vaiką
  Renginiai ir projektai
  Projektas "Saugesnis internetas"
  Pranešimai spaudai
  Vaikų linija žiniasklaidoje
  Vaikams ir paaugliams
  Diskusijos
  Apie Vaikų liniją
  Nuotraukos
  Kampanija BE PATYČIŲ
     Senesnė informacija
     Savaitė BE PATYČIŲ
     Pagalba suaugusiems
     Draugystės karnavalas
     Apyrankės "Be patyčių"
     Kuriame mokyklą be patyčių
     Patyčios - kas tai?
     Tėvams
     Vaikams
     Mokykloms
     Patyčių prevencijos programa Pilaitės vidurinėje mokykloje
     Naudinga literatūra apie smurto ir patyčių prevenciją
     Naudingos interneto svetainės apie patyčias ir jų prevenciją
     Filmai apie patyčias ir jų prevenciją
  Apie sunkumus
  Skaitiniai
  Savanoriams
  Kviečiame paremti
  Rėmėjai
  Draugai
  Leidiniai
  Atsiliepimai
  Naudingos nuorodos
  Kontaktai


Klausimai-atsakymai

KLAUSIMAS: 

Visi tik ir šneka apie tai, kad tyčiotis nėra gražu, negalima, blogai. O ką mes galime matyti per televiziją – vien patyčios, pašaipos ir smurtas… Kaip paaiškinti vaikui žiūrinčiam televizorių, kad taip elgtis negalima?

ATSAKYMAS:

Kad ir kaip apmaudu pripažinti, tačiau įvairios žiniasklaidos priemonės neretai prisideda prie netinkamo elgesio demonstravimo – smurtinio, agresyvaus elgesio, patyčių ir kitokio. Todėl natūralu, kad žiūrėdami televiziją vaikai gali susidurti su įvairia jiems žalinga ar formuojančia netinkamas nuostatas informacija. Mes, suaugusieji, neturime galimybių kontroliuoti tai, ką rodo televizija. Tačiau mes galime stebėti ir kontroliuoti tai, ką žiūri mūsų vaikas ir stengtis, kad jis adekvačiai ir tinkamai suprastų tai, ką pamatė. 

Taigi pirma suaugusiųjų atsakomybė yra stengtis, kad vaikas per TV žiūrėtų tai, kas atitinka jo amžių ir suvokimą, pvz. neleisti ikimokyklinio ar jaunesnio mokyklinio amžiaus vaikui žiūrėti žiaurių kovinių filmų, nustatyti aiškias televizoriaus žiūrėjimo taisykles, vengti vaikui leisti žiūrėti televizorių vėlai vakare, suaugusiems skirtas laidas žiūrėti tada, kai vaikų nėra šalia. Kita vertus, nuo visos "neigiamos" informacijos vaiką apsaugoti beveik neįmanoma. Tokiu atveju tiesiog svarbu, kad suaugęs kalbėtųsi su vaiku apie tai, ką vaikas matė, kaip jis tai suprato, kas jam patiko-nepatiko ir pan. Juk  netinkama informacija, matoma televizijoje, didžiausią neigiamą poveikį vaikams ir jų elgesiui daro būtent tada, kai vaikai paliekami vieni su ta informacija, t.y. kai tėvai visiškai nežino, ką žiūri jų vaikas bei nesikalba su vaiku apie tai, ką jis pamatė. Kai vaikai daug laiko praleidžia prie televizoriaus vieni, kyla grėsmė, kad jie supras tiesmukai ten matomą informaciją, pvz. kad galima elgtis smurtiniu būdu, nes taip daro filmo veikėjai ir kt.

Vaikas patyčias ir smurtą gali matyti ne tik televizijoje, bet ir kitoje aplinkoje – kieme, mokykloje, gatvėje. Tačiau jeigu šeimoje galioja taisyklė "pagarbiai bendrauti", patys suaugusieji šios taisyklės laikosi bei pastebi ir stabdo nepagarbų vaikų elgesį – tikėtina, kad net ir per televizorių matoma nepagarba neišmokins vaiko elgtis netinkamai. Yra labai svarbu, kad patys suaugusieji rodytų tinkamą elgesio pavyzdį, o pastebėję vaiko netinkamo elgesio apraiškas – kantriai ir nuosekliai jas stabdytų neagresyviais būdais.

 

Vaikų linija

 

 

 


Naujienų prenumerata

El. paštasSprendimas: ivc.lt