Naujienos
  Tyrimai
  Išgirsk vaiką
  Renginiai ir projektai
  Projektas "Saugesnis internetas"
  Pranešimai spaudai
  Vaikų linija žiniasklaidoje
  Vaikams ir paaugliams
  Diskusijos
  Apie Vaikų liniją
  Nuotraukos
  Kampanija BE PATYČIŲ
     Senesnė informacija
     Savaitė BE PATYČIŲ
     Pagalba suaugusiems
     Draugystės karnavalas
     Apyrankės "Be patyčių"
     Kuriame mokyklą be patyčių
     Patyčios - kas tai?
     Tėvams
     Vaikams
     Mokykloms
     Patyčių prevencijos programa Pilaitės vidurinėje mokykloje
     Naudinga literatūra apie smurto ir patyčių prevenciją
     Naudingos interneto svetainės apie patyčias ir jų prevenciją
     Filmai apie patyčias ir jų prevenciją
  Apie sunkumus
  Skaitiniai
  Savanoriams
  Kviečiame paremti
  Rėmėjai
  Draugai
  Leidiniai
  Atsiliepimai
  Naudingos nuorodos
  Kontaktai


Klausimai-atsakymai

KLAUSIMAS: 

Šiais metais persikėlėm gyventi į naują vietą ir dukra nuo rudens pradėjo lankyti naują mokyklą ir naują klasę. Ji dabar septintokė. Praėjus porai mėnesių iš jos sužinojau, kad mokykloje ji vis dar neturi nei vieno draugo ir apskritai klasė su ja nebendrauja. Kiek su ja kalbėjausi apie tai, suprantu, kad klasė ją ignoruoja. Atrodo, lyg tai ir nėra patyčios, juk dukros neskriaudžia, neužgaulioja, bet matau, kad dukra labai nelaiminga, nenoriai į mokyklą eina. O ir po pamokų tokia vieniša atrodo, vis namuose būna, kieme dar irgi su niekuo susipažinti nespėjo, tai nelabai su kuo ir bendrauja. Kaip galiu jai padėti?

ATSAKYMAS:

Laiške išreiškiate savo susirūpinimą dėl dukters, kuri naujoje klasėje jaučiasi ignoruojama, neturi draugų, todėl atrodo vieniša. Teiraujatės, kaip galėtumėte jai padėti.

Iš to, ką  parašėte, panašu, jog Jūsų dukra patiria netiesiogines patyčias. Taip, ji nėra atvirai užgauliojama, t.y. nėra reiškiama tiesioginė agresija, tačiau naudojami kiti, subtilūs būdai, kuriais demonstruojama, jog jos draugija nepageidaujama. Ignoravimas, išstūmimas iš grupės – tai taip pat patyčios, tik netiesioginės. Natūralu, kad Jūsų dukra dėl to gali nenorėti eiti į mokyklą, jaustis vieniša, ypač kai praėjo nedaug laiko ir naujoje vietoje dar nespėjo susirasti ją palaikančių bei suprantančių draugų. Vis tik svarbu tai, kad kalbatės su dukra apie tai, kaip ji jaučiasi, kas ją neramina. Tėvų, kitų artimų žmonių nuoširdus palaikymas, skatinimas bei padrąsinimas – jau yra didelė pagalba vaikui, kuri gali palengvinti daugelį išgyvenamų sunkumų.

Kaip dar galite padėti savo dukrai? Pirmiausia svarbu būtų pasišnekėti su ja pačia ir pasiteirauti, ko ji pati norėtų, kokios iš Jūsų pagalbos tikėtųsi. Kadangi (netiesioginės) patyčios vyksta mokykloje, norint jas sustabdyti yra reikalingas mokyklos darbuotojų įsitraukimas. Taigi galima būtų pasikalbėti su klasės auklėtoja, papasakoti apie tai, ką žinote, pasiteirauti, kaip mokytojai visa ši situacija atrodo. O tada galima būtų bendromis jėgomis spręsti susiklosčiusią situaciją (pvz., galima organizuoti klasės valandėles patyčių tema, aptarti dabar vykstančią klasėje situaciją, surengti klasės tėvų susitikimą ir t.t.). Gali būti, kad vaikai tiesiog nežino, kaip bendrauti, priimti į savo grupę naują žmogų, todėl itin svarbu kalbėti su jais apie tai, o mokytojo vaidmuo kiek galima labiau padėti adaptuotis naujai atėjusiam žmogui bei padėti klasei jį priimti į savo būrį. Norėtume tik atkreipti dėmesį, jog prieš imantis kokių nors veiksmų (pvz., eiti į mokyklą ir kalbėti su auklėtoja) svarbu pasitarti dėl to su dukra, kad ji jaustų, jog gerbiate ir vertinate jos nuomonę, į ją atsižvelgiate.

Santykiai su bendraamžiais visuomet yra labai svarbūs, ypač paauglystėje. Susidraugauti, sutikti palaikančius bei suprantančius žmones taip pat padeda bendri pomėgiai, panaši veikla. Paprastai mokyklose veikia daugybė įvairių būrelių, yra specializuotų ugdymo įstaigų (pvz., muzikos mokykla, choras, šokiai, dramos būrelis), kur yra galimybė vaikui ne tik lavinti tam tikrus gebėjimus, mokytis, bet ir sutikti bendraminčius. Taigi galite pasišnekėti su dukra, aptarti, kas jai patinka, ką ji norėtų veikti – tas jai galėtų ne tik padėti susirasti draugų naujoje vietoje, bet ir labiau pasitikėti savimi, užsiimti mėgstama veikla.


Vaikų linija


Naujienų prenumerata

El. paštasSprendimas: ivc.lt