Naujienos
  Tyrimai
  Išgirsk vaiką
  Renginiai ir projektai
  Projektas "Saugesnis internetas"
  Pranešimai spaudai
  Vaikų linija žiniasklaidoje
  Vaikams ir paaugliams
  Diskusijos
  Apie Vaikų liniją
  Nuotraukos
  Kampanija BE PATYČIŲ
     Senesnė informacija
     Savaitė BE PATYČIŲ
     Pagalba suaugusiems
     Draugystės karnavalas
     Apyrankės "Be patyčių"
     Kuriame mokyklą be patyčių
     Patyčios - kas tai?
     Tėvams
     Vaikams
     Mokykloms
     Patyčių prevencijos programa Pilaitės vidurinėje mokykloje
     Naudinga literatūra apie smurto ir patyčių prevenciją
     Naudingos interneto svetainės apie patyčias ir jų prevenciją
     Filmai apie patyčias ir jų prevenciją
  Apie sunkumus
  Skaitiniai
  Savanoriams
  Kviečiame paremti
  Rėmėjai
  Draugai
  Leidiniai
  Atsiliepimai
  Naudingos nuorodos
  Kontaktai


Klausimai-atsakymai

KLAUSIMAS:

Rašau Jums, nes labai reiktų Jūsų patarimo. Turiu sūnų penktoką - jis lanko naują mokyklą, kaip ir visi tos klasės vaikai - po pradinės perėjo į pagrindinę. Jis pas mus auklėtas tokiu būdu, kad tyčiotis negražu, kad nepalaikytų besityčiojančių etc. Jis nėra silpnas, bet nepuola santykių aiškintis kumščiais ar įžeidžiais žodžiais. Aišku, jis nešventas, bet problema ne apie tai. Paskutiniu metu iš jo pradėjo tyčiotis keli klasiokai berniukai. Jie tokie neklaužados ir gauna daug pastabų dėl to. Vaikas labai rimtai neėmė į galvą tai, ką jie sakė, nes ne jam vienam kliūna nuo jų. Problema ta, kad jie grįžta tuo pačiu autobusu namo, nes gyvename toli nuo mokykos tame pačiame rajone. Būta ir keiksmažodžių pilnų žinučių, ir žodinių įžeidimų. Tačiau vieną dieną keli berniukai pasielgė pavojingai: vos nepastūmė vaiko į gatvę, kai laukė autobuso. Gerai, kad suaugęs žmogus sudrausmino. Nežinau, ką daryti. Norėjau skambinti vaikų tėvams, bet sūnus manęs paprašė to nedaryti: sako, palaukim, gal viskas pasitaisys.  Ką patartumėte?

ATSAKYMAS:

Pirmiausiai, norime padėkoti, kad rašote, klausiate ir nepaliekate šio klausimo savieigai, nes laukiant situacija gali tik pablogėti. Labai šaunu, kad auklėjate savo vaiką taip, kad jis neskriaustų kitų, nepalaikytų skriaudėjų ir nenaudotų jėgos aiškindamasis santykius. Kuo daugiau tėvų auklės savo vaikus taip, kaip Jūs, tuo galime tikėtis mažiau patyčių ir kitokio smurto.

Labai normalu, kad Jūsų sūnus nerimauja dėl to, kad galite kur nors kreiptis. Dažniausiai vaikai bijo skriaudėjų keršto. Neretai, skriaudėjai būna prigrąsinę, kad jeigu vaikas kreipsis, tai jam bus tik dar blogiau, todėl galima suprasti vaiko nerimą. Tai ką tuomet galima daryti? Ar reikėtų kur nors kreiptis? Gal neverta elgtis skubotai ar imtis veiksmų prieš sūnaus valią, bet svarbu kartu su vaiku diskutuojant ieškoti galimų sprendimų, galvoti kaip galima būtų elgtis. Patyčios paprastai savaime nesiliauja, o gali liautis, jeigu atsiras suaugusiųjų mokykloje ir namuose, kurie šį klausimą kels ir rimtai kalbėsis su skriaudėjais, nepraleis pro pirštus vykstančių situacijų. Rekomendutume Jums fiksuoti ir aprašyti visas patyčių situacijas, išsaugoti visas grasinančias žinutes, nes, jeigu skriaudėjai bandys viską nuneigti, tai padės situacijos aiškinimesi.

Labai rekomenduotina kreiptis į mokyklą, gal į auklėtoją arba į kitą suaugusįjį, kuriuo vaikas pasitiki, ir kalbėtis, papasakoti su kuo susidūrėte, klausti ką mokytoja žino, kaip ji mato situaciją ir pasitarti ką galima šioje situacijoje padaryti – mokykloje ir namie. Galbūt pradžiai mokytoja galės rimtai pakalbėti su skriaudžiančiais vaikais ir jų tėvais. Situacija, kuomet skriaudėjai bandė pastumti vaiką į gatvę – yra pavojingas elgesys ir dėl tokio elgesio taip pat galima būtų kreiptis į policiją, nes toks skriaudėjų elgesys galėjo baigtis nelaime.

Suprantame, kad kreiptis į mokyklą ar į kitas institucijas, reikia pasiryžimo. Galbūt šiuo metu dar nėra tinkamas laikas, bet ilgainiui diskutuojant su sūnumi apie vykstančias patyčias jis galbūt įsidrąsins ir sutiks kreiptis pagalbos mokykloje. Apie vykstančias patyčias turi žinoti kuo daugiau suaugusiųjų mokykloje, kad kuo mažiau galimybių skriaudėjai turėtų tyčiotis slapčia. Viešumas – tai, ko skriaudėjai labai nemėgsta, nes jiems tereikia, kad vaikas bijotų ir nesikreiptų pagalbos.

Labai tikėtina, kad situacija iš karto ir greitai nepasikeis, todėl vaikui labai reikės Jūsų palaikymo ir supratimo.

 

Vaikų linija


Naujienų prenumerata

El. paštasSprendimas: ivc.lt