Naujienos
  Tyrimai
  Išgirsk vaiką
  Renginiai ir projektai
  Projektas "Saugesnis internetas"
  Pranešimai spaudai
  Vaikų linija žiniasklaidoje
  Vaikams ir paaugliams
  Diskusijos
  Apie Vaikų liniją
  Nuotraukos
  Kampanija BE PATYČIŲ
     Senesnė informacija
     Savaitė BE PATYČIŲ
     Pagalba suaugusiems
     Draugystės karnavalas
     Apyrankės "Be patyčių"
     Kuriame mokyklą be patyčių
     Patyčios - kas tai?
     Tėvams
     Vaikams
     Mokykloms
     Patyčių prevencijos programa Pilaitės vidurinėje mokykloje
     Naudinga literatūra apie smurto ir patyčių prevenciją
     Naudingos interneto svetainės apie patyčias ir jų prevenciją
     Filmai apie patyčias ir jų prevenciją
  Apie sunkumus
  Skaitiniai
  Savanoriams
  Kviečiame paremti
  Rėmėjai
  Draugai
  Leidiniai
  Atsiliepimai
  Naudingos nuorodos
  Kontaktai


Klausimai-atsakymai

KLAUSIMAS:

Mano mokinius (penktokus) užgaulioja aštuntokas. Jis prasivardžiuoja, kartais net stumdosi. Mano vaikai jo bijo. Tas vaikas matyt turi kažkokį elgesio sutrikimą, visiškai nereaguoja nei į mano nei į kitų mokytojų pastabas, jau turi nemažai užfiksuotų įrašų klasės pastabų sąsiuvinyje dėl savo elgesio. Nei socialinė pedagogė nei mokyklos psichologė negali padėti, sako, kad stebi jo elgesį, kalbasi su juo, bet matau, kad niekas nesikeičia. Kaip aš galėčiau elgtis šioje situacijoje? Kaip galėčiau apginti savo mokinius ir bei kaip  paaiškinti, kodėl niekas nesikeičia – jie auga ir ima pavyzdį iš tokių vat aštuntokų, kuriems nieko nebūna už prasižengimus. Tai ko vertas yra mano auklėjimas, žodžiai, kai sakau vaikams, jog tyčiotis negalima – tas reiškia, kad vieniems galima o kitiems negalima. Kas gi čia gaunasi?... 

ATSAKYMAS:

Rašote apie situaciją mokykloje, kai vyresnio amžiaus mokinys tyčiojasi iš Jūsų auklėtinių. Iš laiško aišku, kad jis elgiasi netinkamai jau kurį laiką ir apie jo elgesį yra informuoti mokyklų specialistai, mato kiti mokytojai. Mokyklos darbuotojai reaguoja į jo netinkamus veiksmus, daro pastabas, specialistai irgi dirba su šiuo mokiniu. Iš laiško supratome, kad mokyklos darbuotojų pastangos kol kas neduoda norimų rezultatų – berniukas ir toliau elgiasi netinkamai. Tai gali kelti įvairius jausmus – susierzinimą, beviltiškumą, nepasitenkinimą. Iš kitos pusės, yra situacijų kai vaikų elgesys nesikeičia greitai, reikia laiko tam, kad suaugusieji pastebėtų norimus elgesio pasikeitimus. Šioje situacijoje svarbu yra tai, kad mokyklos personalas veiktų išvien ir reaguotų į netinkamą vaiko elgesį vienodai – visi mokyklos darbuotojai stabdytų jį. Sistemingos mokyklos bendruomenės narių pastangos yra būtinos reaguojant į bet kokį netinkamą mokinių elgesį.  Taip pat tokiais atvejais pagalbos galima kreiptis į Pedagoginės psichologinės tarnybos specialistus, kurie patartų, kaip efektyviai galima būtų stabdyti vaiko elgesį.  

Aptarkime, kaip toliau dirbti su auklėjamąja klase. Pirmiausia, reikėtų kalbėti su penktokais apie patyčių reiškinį ir apie būdus apsisaugoti nuo skriaudėjų, šiuo atveju apsisaugoti nuo jau minėto aštuntoko. Svarbu pakalbėti su vaikais ir išsiaiškinti, kada berniukas dažniausiai tyčiojasi, kaip tai vyksta, kur jis tą daro. Tokiu būdu yra lengviau su vaikais sukurti saugumo planą – ką jie gali daryti, kad išvengtų patyčių. Taip pat kalbėti apie kreipimąsi į suaugusiuosius pagalbos. Kadangi vyresnio amžiaus vaikas tikriausiai yra fiziškai stipresnis už jaunesnio amžiaus vaikus, tokioje situacijoje agresiją patiriantiems vaikams yra reikalinga suaugusiųjų pagalba. Vaikams turi būti aišku į ką ir kaip jie gali kreiptis.

Apgailestaujate, kad Jūsų mokiniai gali imti pavyzdį iš aštuntoko, kuris elgiasi netinkamai. Iš tikrųjų, tai gali kelti nerimą. Tačiau jie taip pat mato Jūsų bei kitų suaugusiųjų reagavimą į tokį elgesį.  Mato, kad  auklėtoja ir kiti suaugusieji stabdo berniuko elgesį – jie supranta, kad toks elgesys nėra tinkamas. Taip pat su vaikais galima vesti diskusijas apie tai, ką jie mano apie susiklosčiusią situaciją, kokie jiems kyla jausmai, kai susiduria su patyčiomis ir kt. Atviri pokalbiai su auklėtiniais bei gero elgesio pavyzdys yra svarbūs veiksniai vaikų auklėjime.

 

Vaikų linija


Naujienų prenumerata

El. paštasSprendimas: ivc.lt