Naujienos
  Tyrimai
  Išgirsk vaiką
  Renginiai ir projektai
  Projektas "Saugesnis internetas"
  Pranešimai spaudai
  Vaikų linija žiniasklaidoje
  Vaikams ir paaugliams
  Diskusijos
  Apie Vaikų liniją
  Nuotraukos
  Kampanija BE PATYČIŲ
  Apie sunkumus
     Egzaminų stresas
     Vaikams apie patyčias
     Tėvams apie patyčias
     Tėvams apie vaikų mokymąsi per atostogas
     Tėvams apie bendravimą su paaugliais
     Prievarta
     Draugystė
     Kaip išgyventi netektį?
     Kaip susidraugauti?
     Lytinis brendimas
     Saugumas internete
     Savęs žalojimas
     Valgymo sutrikimai
  Skaitiniai
  Savanoriams
  Kviečiame paremti
  Rėmėjai
  Draugai
  Leidiniai
  Atsiliepimai
  Naudingos nuorodos
  Kontaktai


Lytinis brendimas

Kas yra lytinis brendimas?

Šis klausimas anksčiau ar vėliau iškyla visiems paaugliams, juk paauglystė – didelių pokyčių, tame tarpe ir lytinio brendimo, laikotarpis. Paprasčiausiai į jį galima atsakyti taip: lytinis brendimas - tai mergaitės tapimas moterimi, o berniuko – vyru.

Kada prasideda lytinis brendimas?

Visiškai tiksliai nurodyti brendimo amžiaus negalima, nes vaikai nepradeda bręsti vienu metu – visi kaip vienas. Dažniausiai 10-14 metų paaugliai jau patiria fizinius, emocinius, intelektinius ir socialinius pakitimus, kurie vyksta vaikui lytiškai bręstant, tampant suaugusiuoju. Vaikinai lytiškai bręsti pradeda apie 13 -15 metus, mergaitės šiek tiek anksčiau – apie 11 - 13,5 metus.

Kodėl prasideda lytinis brendimas?

Lytinis brendimas prasideda tada, kai viena iš smegenų dalių (vadinamai pagumburiu) pradeda siųsti cheminius signalus kitai smegenų daliai (hipofizei). Hipofizė gauna nurodymus išlaisvinti hormonus, kurie stimuliuoja lytinių organų augimą. Mergaičių organizme aktyviai gaminamas hormonas estrogenas, o berniukų – testosteronas. Šitie hormonai ne tik stimuliuoja lytinių organų augimą, bet veikia ir antrinių seksualinių požymių vystimąsi, pvz., plaukų augimą pažastyse, berniukų ūsų ir barzdos augimą, mergaičių krūtų augimą.

Kokie pokyčiai įvyksta, prasidėjus lytiniam brendimui?

Šiuo laikotarpiu mergaitėms dažniausiai:

  • Šalia greitai gaminamų lytinių hormonų, smegenys gamina ir augimo hormonus. Todėl prasidėjus lytiniam brendimui, mergaitės stipriai paauga (kartais tiesiog išstypsta).
  • Prasideda mėnesinės (dėl kas mėnesį vykstančio proceso, vadinamo ovuliacija, kurio metu kiaušidė išleidžia kiaušinėlį) – tai tikriausiai pats svarbiausias lytinio brendimo požymis. Moterys gimsta iš karto su visais būsimais kiaušinėliais (maždaug po 200 000 kiekvienoje kiaušidėje). Iš kiaušidės kiaušinėlis per kiaušintakį patenka į gimdą.
  • Jeigu pakeliui kiaušinėlis sutinka spermatozoidą ir yra apvaisinamas, jis lieka gimdoje, ir mėnesinės neįvyksta. Neapvaisintas kiaušinėlis kartu su atplyšusia gimdos gleivine pašalinamas per makštį - tai ir yra mėnesinės.
  • Atsiranda priešmėnesinis sindromas: įtampos pojūtis, nepastovi nuotaika, didesnis irzlumas. Prieš kiekvienas menstruacijas mergaitė gali jaustis išsipūtusi, sustorėjusi, gali padidėti jautrumas (jautriau į viską reaguojama).
  • Pradeda augti krūtys. Kartais krūtys gali augti nevienodai: viena auga greičiau už kitą. Tačiau po kiek laiko krūtų forma suvienodėja.
  • Padidėja lytinės lūpos, sustiprėja makšties raumenys.
  • Atsiranda kūno plaukuotumas. Plaukai pradeda augti pažastyse, gaktos srityje, ant kojų. Gaktos srityje plaukai tankėja, tamsėja ir šiurkštėja.
  • Keičiasi kūno forma – ne tik auga krūtys, bet ir išryškėja liemuo, praplatėja klubai, figūra tampa vis labiau moteriška. Mergaičių organizmas pradeda kaupti riebalus, todėl gali atrodyti, kad priaugama labai daug svorio. Kai kurios mergaitės į tai reaguoja labai jautriai, puola laikytis įvairių dietų. Tačiau nereikia pamiršti, kad tai yra natūrali, normali lytinio brendimo dalis, kad taip turi būti.
  • Atsiranda specifinis kūno kvapas, todėl prireikia dažniau praustis. Paauglystėje padidėja odos liaukų (riebalinių ir prakaito), ypač veido ir nugaros, sekrecija. Kartais, jų latakams užsikimšus, atsiranda spuogų, kurie po kiek laiko pranyksta.
  • Atsiranda lytinis potraukis, nuo erotinių minčių ir fantazijų drėksta lytinės lūpos.
  • Gali kilti noras masturbuotis, kai kurios mergaitės pradeda masturbuotis (pačios teikti sau lytinį malonumą). Tai yra natūrali lytinio brendimo dalis.
  • Mergaitės gali pradėti labiau domėtis berniukais kaip meilės, prieraišumo, artimumo partneriais. Kai kurių dėmesys gali krypti į kitas mergaites. Tai gali būti ir natūralus smalsumas.

Berniukams paprastai:

  • Gali ypač ryškiai pasireikšti augimas - jie gali išsistiebti 20 - 30 cm per metus.
  • Padidėja kūno plaukuotumas: plaukai pradeda augti pažastyse, ant gaktos ir kitų kūno vietų. Plaukai darosi vis tankesni, tamsesni ir šiurkštesni. Ant veido pradeda augti ūsai ir barzda.
  • Įvyksta pokyčiai su balsu. Jis pasidaro žemesnis, kartais 'lūžtantis'. Tačiau tai būdinga ne visiems berniukams.
  • Padidėja varpa su kapšeliu.
  • Keičiasi kūno forma - išsivysto stambesni raumenys, praplatėja pečiai.
  • Atsiranda specifinis kūno kvapas. Paauglystėje padidėja odos liaukų (riebalinių ir prakaito), ypač veido ir nugaros, sekrecija. Kartais, jų latakams užsikimšus, atsiranda spuogų, kurie po kiek laiko pranyksta.
  • Prasideda poliucijos (naktiniai sėklos išsiliejimai). Sėkla išsilieja per varpą miegant – tai vadinami "šlapieji sapnai". Tai normalus reiškinys, dėl kurio nereikia nerimauti.
  • Nuo erotinių minčių ir fantazijų atsiranda erekcija. Kartais erekcija gali prasidėti be jokios paaiškinamos priežasties.
  • Berniukai gali pradėti masturbuotis. Tai natūrali lytinio brendimo dalis.
  • Jie gali labiau pradėti domėtis kitos lyties atstovėmis kaip meilės, prieraišumo, artimumo ir sekso partnerėmis.

Kada baigiasi lytinis brendimas?

Kai kurios mergaitės lytiškai subręsta 12 - 13 metų, tuo tarpu kitos, būdamas tokio amžiaus, tik pradeda bręsti. Nevienodai bręsta ir berniukai. Kai kurie atrodo kaip vyrai būdami 13—14 metų, kiti tokio amžiaus tik pradeda bręsti. Tai normalu ir nereikia jaudintis dėl laikinų brendimo skirtumų. Mergaitės pradeda bręsti kiek anksčiau už berniukus. 17 metų amžiaus mergaitės ir berniukai paprastai yra jau lytiškai subrendę. Pasibaigus lytiniam brendimui, dažnai teigiama, kad baigiasi paauglystė ir prasideda suaugusio amžius.


Parengta pagal:
http://www.merck.com/mmhe/sec23/ch271/ch271b.html
http://www.umm.edu/ency/article/001950.htm
http://www.coolnurse.com/puberty.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/Puberty
http://atvirai.mmm.lt/svietimas/zmogausbiologija9/index.php?id=2
http://www.kidshealth.org/kid/grow/body_stuff/puberty.html
http://www.lsveikata.lt/index.php?page_id=48&s=1294

Parengė: Kristina Geleževičiūtė


Naujienų prenumerata

El. paštas







Sprendimas: ivc.lt