Naujienos
  Tyrimai
  Išgirsk vaiką
  Renginiai ir projektai
  Projektas "Saugesnis internetas"
  Pranešimai spaudai
  Vaikų linija žiniasklaidoje
  Vaikams ir paaugliams
  Diskusijos
  Apie Vaikų liniją
  Nuotraukos
  Kampanija BE PATYČIŲ
  Apie sunkumus
  Skaitiniai
     Geros praktikos rekomendacijos
     Priekabiavimas
     Ką mums pasakoja vaikai?
     Patyčių prevencija mokyklose
     Kuriame mokyklą be patyčių
  Savanoriams
  Kviečiame paremti
  Rėmėjai
  Draugai
  Leidiniai
  Atsiliepimai
  Naudingos nuorodos
  Kontaktai


Apie rūkymą, alkoholį ir kitus narkotikus

   Santykiai šeimoje    Santykiai su bendraamžiais    Sunkumai mokykloje    Prievarta prieš vaikus    Apie rūkymą, alkoholį ir kitus narkotikus    Apie netektis    Mintys apie savižudybę    

Gana dažnai vaikams ir paaugliams iškyla problemų dėl rūkymo, alkoholio ar kitokių narkotinių medžiagų vartojimo. Vieni norėtų pabandyti vartoti kokius nors svaigalus, bet abejoja ar verta, kiti jau pradėjo rūkyti, vartoti alkoholį ar kitus kvaišalus, susidūrė su tam tikrais sunkumais dėl narkotinių medžiagų vartojimo, dar kiti nori mesti rūkyti, ar vartoti kokias nors narkotines medžiagas, tačiau nežino, kaip tai padaryti, arba yra girdėję, kad metant rūkyti gali būti neigiamos pasekmės.

"Aš jau du metus rūkau, tačiau dabar labai noriu mesti. Aš tikiu, kad man pavyktų tai padaryti, bet mano draugas sako, kad jei mesiu rūkyti, priaugsiu svorio. Aš ir taip esu pakankamai storas ir nenoriu dar daugiau priaugti…" – Justas, 16 m.

Vaikams kartais kyla klausimų, kokios gali būti neigiamos pasekmės vartojant narkotikus, ar verta pamėginti vartoti narkotines medžiagas.

"Ar nieko blogo, jei aš tik vieną kartą pabandyčiau narkotikų tam, kad žinočiau kas tai yra, ir daugiau jų nebevartočiau?" – Dalius, 12 m.

Kartais vaikai abejoja, ar nori, ar nenori mesti rūkyti, vartoti kitokias psichoaktyvias medžiagas, abejoja ar pajėgs su tuo susitvarkyti. Vaikai gali pasidalinti su bendraamžiais jiems iškylančiomis abejonėmis ar klausimais, aptarti tuos mitus apie narkotikus, kuriuos jiems teko išgirsti iš savo bendraamžių, aptarti, kas keisis jo gyvenime pradėjus ar metus vartoti kvaišalus, kas skatina juos vartoti. Aptardami šiuo klausimus vaikai ir paaugliai gali lengviau priimti jiems rūpimą sprendimą.
Pastūmėti vaiką vartoti narkotines medžiagas gali daugybė įvairiausių priežasčių. Paprastai už noro pamėginti vartoti narkotines medžiagas, už priklausomybės nuo narkotikų ar kitokių psichoaktyvių medžiagų slypi tam tikri sunkumai, su kuriais vaikas susiduria kasdieniniame gyvenime. Tai gali būti sunkumai moksluose, nesutarimai su tėvais, blogi santykiai su bendraamžiais. Dažnai vaikai pradeda vartoti narkotikus stengdamiesi pritapti prie draugų ir nebūti "baltomis varnomis". Todėl daug yra ir tokių vaikų, kurie dar nepradėję vartoti narkotikų, tačiau savo aplinkoje neretai susiduria su narkotikų ir kitų kvaišalų vartojimu ir jaučia, kad draugai verčia juos pamėginti vartoti narkotikų. Susidūrę su draugų spaudimu vaikai abejoja, ar verta pradėti, kartais jie gali nenorėti vartoti narkotikų, bet kartu bijoti, kad kitaip nepritaps prie draugų ir bus atstumti.

Trylikametis Saulius paskambinęs į Vaikų liniją pasakoja, kad neseniai persikraustė į kitą miestą ir naujojoje mokykloje susirado keletą draugų, su kuriais dažnai leidžia vakarus kieme. Berniuko draugai dažnai kartu susirinkę geria alų ir rūko žolę. Saulius niekada nėra vartojęs narkotikų, tačiau paskutiniu metu jau keletą kartų jo draugai primygtinai jam siūlo pabandyti parūkyti žolės. Berniukas norėtų atsisakyti, tačiau jo draugai jam pasakė, kad jei dar kartą kartu su jais nerūkys, tai galės daugiau nesirodyti kieme – jų chebra yra vieninga ir jiems nereikia "slabakų". Paauglys jaučiasi pasimetęs, nes žino, kad vartoti narkotikus nėra gerai, bet kartu bijo ir būti atstumtas.

Tam tikri vaiko gyvenime iškylantys sunkumai, problemos gali vaiką pastūmėti vartoti narkotines medžiagas. Savo ruožtu kvaišalų vartojimas taip pat kelia problemų juos vartojančiam vaikui ar paaugliui. Tai gali būti labai įvairūs sunkumai – santykiuose su tėvais, draugais, sunkumai moksluose, vaikai ir paaugliai gali skųstis pablogėjusia tiek fizine, tiek emocine būsena. Dėl nuolat didėjančio poreikio vartoti narkotikus paaugliams reikia gauti vis daugiau pinigų – dėl to jie gali pradėti vogti iš namų ar kitų vietų. Jaunuoliai neretai jaučia, kad toks gyvenimas "nuo dozės iki dozės" juos slegia, yra beprasmiškas, jiems gali kilti minčių apie savižudybę.

Šešiolikametis Ernestas pasakoja, kad jau 1,5 metų vartoja narkotikus. Pradėjo nuo žolės ir vartojo mažais kiekiais, o dabar jau perėjo prie sunkesnių narkotikų ir jaučia, kad kiekvieną dieną jam reikia vis didesnės ir didesnės dozės. Dėl narkotikų vaikinas pradėjo vogti iš namų, dėl to labai pašlijo santykiai su tėvais. Vėliau pabandė vogti ir iš kitų vietų – dažniausiai iš parduotuvių. Paauglys pasakoja, kad kiekvieną dieną jaučiasi klaikiai – prabunda ir užmiega su mintimis apie tai, kur gauti pinigų naujai narkotikų dozei nusipirkti. Į mokyklą beveik nebeina, nes nėra noro, be to visą dieną stengiasi iš kur nors "susiveikti" pinigų. Ernestas jaučiasi degradavęs, nebemato prasmės gyventi, juolab, kad dėl narkotikų vartojimo jį neseniai paliko jo mergina. Pastaruoju metu paauglys vis dažniau pagalvoja apie savižudybę.

   Santykiai šeimoje    Santykiai su bendraamžiais    Sunkumai mokykloje    Prievarta prieš vaikus    Apie rūkymą, alkoholį ir kitus narkotikus    Apie netektis    Mintys apie savižudybę    


Naujienų prenumerata

El. paštasSprendimas: ivc.lt