Naujienos
  Tyrimai
  Išgirsk vaiką
  Renginiai ir projektai
  Projektas "Saugesnis internetas"
  Pranešimai spaudai
  Vaikų linija žiniasklaidoje
  Vaikams ir paaugliams
  Diskusijos
  Apie Vaikų liniją
  Nuotraukos
  Kampanija BE PATYČIŲ
  Apie sunkumus
  Skaitiniai
     Geros praktikos rekomendacijos
     Priekabiavimas
     Ką mums pasakoja vaikai?
     Patyčių prevencija mokyklose
     Kuriame mokyklą be patyčių
  Savanoriams
  Kviečiame paremti
  Rėmėjai
  Draugai
  Leidiniai
  Atsiliepimai
  Naudingos nuorodos
  Kontaktai


Ką pasakoja vaikai, ieškodami pagalbos Vaikų linijoje?

   Kas yra priekabiavimas?    Kaip vaikai tyčiojasi vieni iš kitų?    Kur priekabiavimas vyksta?    Mokinių vaidmenys priekabiavimo situacijoje    Ar dažnai priekabiaujama?    Kaip dažniausiai tyčiojamasi?    Kas dažniau priekabiauja, berniukai ar mergaitės?    Ar tyčiojimasis yra susijęs su vaikų amžiumi?    Ar tyčiojimasis palieka kokias nors pasekmes?    Mitai apie priekabiavimą    Ką gali padaryti mokykla?    Darbas su vaikais klasėje    Ką pasakoja vaikai, ieškodami pagalbos Vaikų linijoje?   

10 m. mergaitė labai nenori eiti į mokyklą, nes ten visai neturi draugų. Klasės vaikai nuolat ją pravardžiuoja akiniuote, nes ji nešioja stiprius akinius. Mergaitei taip skaudu dėl to, kad dabar kartais į mokyklą eina be akinių, kad tik vaikai nepravardžiuotų. Tačiau be akinių ji negali nei gerai skaityti, nei rašyti, dėl to negali gerai atlikti užduočių ir gauna blogus pažymius. Mergaitė nebežino, ką daryti.

Vos ne kiekvienas vaikas vienaip ar kitaip yra susidūręs su tyčiojimusi. Vieni vaikai yra nukentėję nuo kitų vaikų šaipymosi, kiti patys yra tyčiojęsi iš kitų, o treti priekabiavime dalyvavo netiesiogiai - tiesiog matė, kaip vaikai kabinėjasi vieni prie kitų.

Bendraamžių priekabės - žeidžiantys žodžiai ir veiksmai, grasinimai, bauginimai skaudina, žeidžia, liūdina, vaikai jaučiasi nesaugūs, vieniši. Todėl natūralu, kad vaikai nori papasakoti kam nors apie tai, kas vyksta, kaip kiti vaikai ieško priekabių: stumdosi, erzina, tyčiojasi, atiminėja daiktus. Neretai vaikai nedrįsta apie tai pasakoti artimam suaugusiam asmeniui:

"Aš negaliu pasakyti mamai ar mokytojai apie tai, kas vyksta, nes vaikai pravardžiuos skundiku, ir bus tik dar blogiau…"

Todėl Vaikų linija, garantuojanti vaikui ir paaugliui konfidencialumą ir anonimiškumą, kartais tampa ta vieta, kur vaikai nebijodami, kad kas nors sužinos apie tai, gali drąsiai papasakoti savo bėdas ir sunkumus. Kartais vaikai skambina, norėdami pasipasakoti apie patiriamas patyčias. Vieni vaikai skambina norėdami tiesiog pasipasakoti, kas su jais vyksta, nes niekam daugiau negali apie tai papasakoti. Kartais Vaikų linijos savanoriai konsultantai būna pirmieji, išgirdę apie tyčiojimąsi.  Kiti vaikai prisipažįsta, kad bijo kam nors pasakoti apie patiriamą priekabiavimą, nes yra įbauginti priekabiaujančių vaikų. Treti vaikai niekam nepasakoja apie tyčiojimąsi, nes galvoja, kad jais niekas nepatikės ir jiems nepadės.

,,Mokykloje du mano klasiokai nuolat iš manęs atiminėja ir gadina daiktus… Praeitą savaitę atėmė ir sulaužė liniuotę, kitą dieną suplėšė mano matematikos sąsiuvinį, o vakar atėmė naujus pieštukus. Mama mane labai bara, kad vis pametu daiktus. Kai pasakau, kad iš manęs juos atėmė, netiki manimi… O mokykloje vis gaunu barti nuo mokytojos, kad neturiu pamokai reikalingų daiktų…"

berniukas, 11m.

Vaikams, patiriantiems bendraamžių priekabiavimą, labai reikalingas supratimas ir palaikymas. Todėl visų pirma Vaikų linijos savanoriai konsultantai stengiasi suteikti vaikams progą išsikalbėti, išsakyti visus susikaupusius jausmus. Vaikas turi galimybę pajusti, kad juo rūpinamasi, kad kažkam yra svarbu, kaip jis jaučiasi, kad jis gali kalbėti apie patiriamą iš kitų vaikų kabinėjimąsi: stumdymus, patyčias, erzinimus, ir tuos jausmus, kuriuos jam sukelia toks bendraamžių elgesys.

"Man labai skaudu, kai vaikai vadina mane "ubage"…, kai grįžtu namo iš mokyklos, aš dažnai verkiu…"

Neretai vaikai, skambindami į Vaikų liniją, tikisi, kad savanoris konsultantas padės surasti būdą, kaip susidoroti su kitų vaikų priekabiavimu:

"Man taip atsibodo būti nuolat stumdomam… Nežinau, kaip pasipriešinti… Prašau, patarkite man, ką daryti?"

Drauge su Vaikų linijos konsultantu vaikai gali paieškoti išeičių iš susidariusios situacijos, pasitarti, kaip galima būtų papasakoti apie tai, kas vyksta, kam nors iš suaugusiųjų, kaip išvengti bendraamžių priekabių, kaip reaguoti ir elgtis, kai kiti vaikai pradeda priekabiauti. Vaikų linija skatina vaiką nenuleisti rankų ir nepasiduoti. Su kitų vaikų tyčiojimusi galima ir reikia kovoti.

   Kas yra priekabiavimas?    Kaip vaikai tyčiojasi vieni iš kitų?    Kur priekabiavimas vyksta?    Mokinių vaidmenys priekabiavimo situacijoje    Ar dažnai priekabiaujama?    Kaip dažniausiai tyčiojamasi?    Kas dažniau priekabiauja, berniukai ar mergaitės?    Ar tyčiojimasis yra susijęs su vaikų amžiumi?    Ar tyčiojimasis palieka kokias nors pasekmes?    Mitai apie priekabiavimą    Ką gali padaryti mokykla?    Darbas su vaikais klasėje    Ką pasakoja vaikai, ieškodami pagalbos Vaikų linijoje?   

Naujienų prenumerata

El. paštasSprendimas: ivc.lt