Naujienos
  Tyrimai
  Išgirsk vaiką
  Renginiai ir projektai
  Projektas "Saugesnis internetas"
  Pranešimai spaudai
  Vaikų linija žiniasklaidoje
  Vaikams ir paaugliams
  Diskusijos
  Apie Vaikų liniją
  Nuotraukos
  Kampanija BE PATYČIŲ
  Apie sunkumus
  Skaitiniai
     Geros praktikos rekomendacijos
     Priekabiavimas
     Ką mums pasakoja vaikai?
     Patyčių prevencija mokyklose
     Kuriame mokyklą be patyčių
  Savanoriams
  Kviečiame paremti
  Rėmėjai
  Draugai
  Leidiniai
  Atsiliepimai
  Naudingos nuorodos
  Kontaktai


Ar tyčiojimasis palieka kokias nors pasekmes?

   Kas yra priekabiavimas?    Kaip vaikai tyčiojasi vieni iš kitų?    Kur priekabiavimas vyksta?    Mokinių vaidmenys priekabiavimo situacijoje    Ar dažnai priekabiaujama?    Kaip dažniausiai tyčiojamasi?    Kas dažniau priekabiauja, berniukai ar mergaitės?    Ar tyčiojimasis yra susijęs su vaikų amžiumi?    Ar tyčiojimasis palieka kokias nors pasekmes?    Mitai apie priekabiavimą    Ką gali padaryti mokykla?    Darbas su vaikais klasėje    Ką pasakoja vaikai, ieškodami pagalbos Vaikų linijoje?   

Nuolatinės bendraamžių priekabės, tyčiojimasis slegia, žemina vaikus, kelia jiems įtampą ir bejėgiškumo jausmą. Taigi nuolatinis tyčiojimasis yra vaikui kelianti stresą situacija. Tikriausiai kiekvienas žinome, kad nuolatinė streso būsena labai neigiamai veikia tiek fizinę, tiek emocinę žmogaus sveikatą. Tad natūralu, kad nuolatinis kitų vaikų ir paauglių tyčiojimasis palieka vaiko elgesyje, emocinėje būklėje pėdsakus tiek ilgalaikius, tiek trumpalaikius.

Kokius pėdsakus palieka tyčiojimasis?

  • Vaikai, kenčiantys nuo nuolatinio bendraamžių tyčiojimosi, dažnai yra neramūs, nes jaučiasi nesaugūs labiau nei kiti vaikai įvairiose situacijose. Pavyzdžiui, vaikas gali nerimauti, baimintis likdamas kieme su kitais vaikais, ar kai reikia eiti į mokyklą, ir pan.

  • Tyčiojimasis ne tik kelia vaikui daugiau nerimo, bet ir kitaip paveikia jo emocinę būseną. Tokie vaikai gali dažniau nei kiti vaikai būti labai liūdni, prislėgti, nepasitikintys savimi, prasčiau save vertinti. Kartais dėl nuolatinių priekabių ir bejėgiškumo vaikams gali kilti minčių apie savižudybę.

  • Manoma, kad patirtas tyčiojimasis gali sukelti ir tam tikrus somatinius negalavimus. Žinome ar bent esame girdėję, kad nuolatinė streso būsena sukelia galvos skausmą, pykinimą, sutrinka virškinimas ar pan. Vaikai kenčiantys nuo tyčiojimosi taip pat gali pajusti panašius somatinius simptomus: jiems dažniau nei bendraamžiams gali skaudėti galvą ir pilvą, sutrikti miegas ir pan.

  • Tyčiojimasis gali paveikti ir vaikų socialinę arba bendravimo sritį. Ką tai reiškia? Tai reiškia, kad priekabiavimą patiriantys vaikai gali turėti bendravimo sunkumų: tokiems vaikams gali būti sunkiau užmegzti ir palaikyti santykius su bendraamžiais, sunkiau prisitaikyti ar save išreikšti vaikų grupėje, bendraudami jie gali būti labai nedrąsūs, jaustis nesaugūs ir kupini nepasitikėjimo.

  • Tyčiojimasis susijęs ir su vaiko mokykliniais pasiekimais. Jeigu tyčiojimasis vyksta mokykloje, vaikas gali pradėti vengti eiti į mokyklą arba bėgti iš mokyklos, iš pamokų. Dėl to gali nukentėti vaiko akademiniai pasiekimai, nes praleidinėjamos pamokos, prastėja pažymiai. Dėl to, kad mokyklinė aplinka vaikui kelia įtampą, vaikas negali susikaupti pamokų metu, gali sumažėti jo motyvacija mokytis.

  • Tyčiojimasis gali mokyti vaiką elgtis agresyviai. Neretai pasitaiko tokių situacijų, kuomet vaikai, besityčiojantys iš kitų, anksčiau irgi yra kentėję nuo bendraamžių patyčių. Kaip tai atsitinka? Kuomet vaikas kenčia nuo nuolatinių priekabių, jis jaučiasi silpnas, bejėgis, negalintis apsiginti, nuvertina save ir savo jėgas. Siekdamas atgauti savąjį "aš", jis dažnai eina tuo pačiu keliu: pats kabinėjasi ir užgaulioja silpnesnius už save. Tokiu būdu tyčiojimasis gali skatinti agresyvų vaikų elgesį, nukreiptą į kitus vaikus.

  • Tyčiojimasis palieka ne tik trumpalaikes, bet ir ilgalaikes pasekmes. Vaikystėje patirtas priekabiavimas gali būti susijęs su vyresniame amžiuje kylančiomis elgesio, bendravimo, emocinėmis problemomis. Pavyzdžiui, Norvegijoje atliktas tyrimas parodė, kad jaunuoliai, kentėję nuo bendraamžių kabinėjimosi vaikystėje, prasčiau save vertino ir dažniau kentėjo nuo depresijos priepuolių būdami jauni ar net gerokai vyresni.

Tyčiojimasis paveikia ne tik tų, kurie kenčia nuo tyčiojimosi, bet ir tų, kurie tyčiojasi iš kitų elgesį.

Kaip? Visų pirma vaikai, kurie nuolat agresyviai kabinėjasi prie kitų vaikų, puikiai įvaldo agresyvų elgesio būdą. Jie gali pradėti elgtis agresyviai ne tik su kai kuriais bendraamžiais, bet ir su kitais savo aplinkos žmonėmis. Be to, agresyvus elgesys vaikystėje neretai būna susijęs su vėlesniame amžiuje pasireiškiančiu agresyviu ar net nusikalstamu elgesiu.

   Kas yra priekabiavimas?    Kaip vaikai tyčiojasi vieni iš kitų?    Kur priekabiavimas vyksta?    Mokinių vaidmenys priekabiavimo situacijoje    Ar dažnai priekabiaujama?    Kaip dažniausiai tyčiojamasi?    Kas dažniau priekabiauja, berniukai ar mergaitės?    Ar tyčiojimasis yra susijęs su vaikų amžiumi?    Ar tyčiojimasis palieka kokias nors pasekmes?    Mitai apie priekabiavimą    Ką gali padaryti mokykla?    Darbas su vaikais klasėje    Ką pasakoja vaikai, ieškodami pagalbos Vaikų linijoje?   

Naujienų prenumerata

El. paštasSprendimas: ivc.lt