Kas yra prievarta?
Augdami ir bręsdami dauguma vaikų ir jaunuolių sulaukia daug meilės ir rūpesčio, kurie jiems būtini tampant suaugusiu žmogumi. Deja, kai kurie vaikai yra mušami, apleisti ar išnaudojami suaugusiųjų ar kitų vaikų.
Jaunesni vaikai gali net nesuprasti, jog tai, ką jiems daro, yra prievarta. Jie būna išsigandę ir mano patys esą kalti dėl to, kas vyksta. Dažnai skriaudėjas būna artimas žmogus, ir vaikas nenori sukelti jam nemalonumų.
Fizinė prievarta yra...
...kai vaikas yra mušamas, skriaudžiamas tėvų ar kitų asmenų. Smūgiavimas, spardymas, mušimas įvairiais daiktais, stumdymas ir purtymas visa tai yra fizinė prievarta, kuri gali palikti žymes ant kūno - mėlynes, sulaužytus kaulus, gali sukelti skausmą, o kartais ir mirtį.
Seksualinė prievarta yra...
...kai vaikas yra verčiamas ar įtikinamas lytiškai santykiauti, dalyvauti lytinio akto metu. Vaikai gali būti raginami žiūrėti pornografinius filmus ar nuotraukas, trikdomi seksualiniais pasiūlymais ar komentarais, liečiami jų lytiniai organai ar verčiami santykiauti prieš jų valią.
Emocinė prievarta yra...
...kai vaikas yra nemylimas, jis nejaučia artimųjų rūpesčio, pritarimo ar paskatinimo, kai žmonės, iš kurių jis laukia meilės, juos atstumia. Vaikai gali būti nuolatos kritikuojami, barami ar aprėkiami. Jiems gali būti teigiama, kad jie yra blogesni nei kiti vaikai.
Apleidimas yra...
...kai tėvai ar globėjai nesirūpina savo vaikų maistu, šiluma, gyvenamąja vieta, drabužiais, poreikiais ir saugumu.
Kas prievartauja vaikus?
Tai ne tik nepažįstami žmonės. 95% vaikų yra prievartaujami jiems pažįstamų žmonių. Prievartautojais gali būti tėvai, tetos ir dėdės, seneliai, mokytojai, draugai, broliai ar seserys, kiti vaikai.
Kokios yra prievartos pasekmės?
Prievarta kartais sužaloja fiziškai, bet palieka ir emocinių randų. Žmonės, patyrę vaikystėje prievartą, nevertina savęs, jaučiasi nemylimi ir išduodami, bejėgiai ir sutrikę, nepasitikintys kitais žmonėmis. Dažnai vaikystėje prievartą patyrę asmenys užaugę patys tampa smurtautojais. Jie gali būti neteisingai įsitikinę, jog prievartavimas yra jų kaltė. Kalbėjimasis apie prievartą su patikimu žmogumi gali padėti jaustis geriau.
Ką vaikai turi žinoti apie prievartą ir savo teises:
Tu turi teisę būti saugus. Niekas neturi teisės Tave skriausti.
Jei esi prievartaujamas, Tu dėl to nekaltas asmuo, kuris tai daro, elgiais blogai.
Apie tai, jog esi prievartaujamas, ar kad Tau gresia prievarta, Tu turėtum pasakyti kam nors, kuo pasitiki, pvz.: tėvams, giminėms ar draugams.
GERAI, jei neslepi, kad esi prievartaujamas.
Suaugusieji gali nepatikėti Tavo pasakojimu, kad esi prievartaujamas. Jie gali teigti, jog Tu meluoji. Todėl apie prievartą turėtum kalbėti su tuo žmogumi, kuriuo pasitiki, arba Tu gali paskambinti į Vaikų liniją.
Ką vaikai pasakoja Vaikų linijos konsultantams?
"Aš jau keletas dienų neinu į mokyklą, nes nenoriu, kad vaikai pamatytų mėlynes ant mano rankų. Jie klaus, kas atsitiko, o aš negaliu to niekam pasakoti."
"Ilgą laiką aš maniau, jog tai, ką mano tėvas darė su manimi, yra tiesiog žaidimas. Tėtis sakė, kad visi tėvai taip žaidžia su savo sūnumis, ir šį slaptą žaidimą žino tik vyrai."
"Aš nuolat kraustausi iš vienų auklėjimo namų į kitus. Aš jaučiuosi nemylima ir nereikalinga..."
" Mano abu tėvai nuolat geria. Dažnai mūsų namuose nėra jokio maisto, o mane vieną palieka žiūrėti jaunesnių broliukų ir sesučių."
Vaikai, patyrę prievartą, dažnai būna sutrikę ir nežino, ją jiems daryti. Vaikų linija užtikrina konfidencialumą: niekas nesužinos apie tai, ką papasakojo vaikas ar paauglys. Vaikai gali pasikalbėti apie tai, kas vyksta su jais, ką jie norėtų daryti, kaip jiems apsisaugoti nuo prievartos.
Reikia daug drąsos prabilti apie prievartą, bet pasikalbėjimas su Vaikų linijos konsultantu gali padėti labiau pasitikėti savimi, nekaltinti savęs dėl to, kas vyksta. Galbūt surasime būdą, kaip išspręsti Tavo problemą. Į Vaikų liniją galima paskambinti nemokamu telefonu 8 800 11111.