Naujienos
  Tyrimai
  Išgirsk vaiką
  Renginiai ir projektai
  Projektas "Saugesnis internetas"
  Pranešimai spaudai
  Vaikų linija žiniasklaidoje
  Vaikams ir paaugliams
  Diskusijos
  Apie Vaikų liniją
  Nuotraukos
  Kampanija BE PATYČIŲ
  Apie sunkumus
     Egzaminų stresas
     Vaikams apie patyčias
     Tėvams apie patyčias
     Tėvams apie vaikų mokymąsi per atostogas
     Tėvams apie bendravimą su paaugliais
     Prievarta
     Draugystė
     Kaip išgyventi netektį?
     Kaip susidraugauti?
     Lytinis brendimas
     Saugumas internete
     Savęs žalojimas
     Valgymo sutrikimai
  Skaitiniai
  Savanoriams
  Kviečiame paremti
  Rėmėjai
  Draugai
  Leidiniai
  Atsiliepimai
  Naudingos nuorodos
  Kontaktai


Saugumas internete

Kodėl rašome šį straipsnį?

Vis daugiau vaikų ir paauglių kasdien naudojasi internetu. Nauja informacija, nauji draugai, galimybė bendrauti su žmonėmis iš viso pasaulio, siųsti ir gauti elektroninius laiškus, žaisti žaidimus, tyrinėti kelionių maršrutus, kurti.. ir visa tai – tik dalis to, ką dar galima nuveikti prisijungus. Tačiau internetas turi dvi puses. Viena vertus – tai įrankis, padedantis mokytis, bendrauti ir tobulėti. Kita vertus – tai erdvė, kurioje Tave gali užgauti, prie Tavęs priekabiauti, tyčiotis, pavogti pinigus, apšmeižti ar kitaip skaudžiai pasinaudoti. Svarbiausia tiesa apie internetą: naudojantis juo būtinas tam tikras apdairumas. Žinodamas kelias paprastas taisykles tapsi saugesnis, Tavo budrumas ir globa padės internete saugiau jaustis jaunesniems draugams, broliams ar seserims, kurie galbūt dar yra per jauni, kad suprastų ir laikytųsi šių taisyklių. Labai tikimės, kad galėsime Tau papasakoti šį tą naudingo.

Asmeninė informacija

Pagrindinis draugiškas patarimas skambėtu taip: susigalvojęs Tau patinkantį slapyvardį naudokis juo. Slapyvardžiai suteikia bendravimui spalvingumo ir sumažina riziką. Internete niekuomet nereikėtų atskleisti asmeninės informacijos, kurios pagalba kažkas pasistengęs galėtų surasti Tave realiame gyvenime. Pilnas vardas ir pavardė, miestas ar rajonas, kuriame gyveni, telefono numeris, adresas, mokykla ir klasė – bet kurie iš šių duomenų kelia pavojų, jei yra prieinami žmogui, norinčiam pakenkti. Jei jų nėra vienoje vietoje, galbūt pilną jų komplektą galima rasti panaršius keliose svetainėse? Jei prisimeni kur ir kada esi palikęs bet kuriuos iš minėtų duomenų, ragintume juos ištrinti. Saugiausia vieta asmeniniams slaptažodžiams – galvoje, geriausia išmokti juos mintinai, neužsirašinėti ir nesakyti netgi geriausiems savo draugams. Tai kiekvieno žmogaus asmeninė paslaptis. Telefono numerį draugams, geriausia yra pasakyti asmeniškai, gavus jų pažadą, kad jis be leidimo nebus perduotas niekam kitam.

Neprivalai atsakyti i kiekvieną laišką, kurį Tau kažkas atsiunčia

Kuomet nepažįstamas žmogus netikėtai nori pasikalbėti su mumis gatvėje, ar paskambina telefonu, mes paprastai nepuolame beatodairiškai bendrauti su juo. Kažin kodėl internete turėtume elgtis kitaip? Būk budrus - bendravimas su nepažįstamais žmonėmis gali būti pavojingas. Geriausia neatsakinėti į netikėtus, nepažįstamus elektroninius laiškus ir trumpąsias žinutes, ypač jei nėra aišku, kas juos rašo. Prisistatymai, kuriuos nepažįstamieji naudoja laiškuose, dažnai būna melagingi, jie gali stengtis apsimesti kitais asmenimis, nuslėpti savo tikrąjį amžių, vardą ir bendravimo tikslą.

Nesaugu registruotis ir pirkti interneto parduotuvėje, kol nesi tikras,

kad pastaroji parduotuvė iš tikrųjų yra saugi, o ne tik apsimeta tokia. Kokybiška ir legali interneto parduotuvė gali būti išties patogus dalykas, tačiau daugelis žmonių naudojasi šia idėja siekdami apgavyste išvilioti pinigų. Juk neduotumei savo kredito kortelės ar pinigų nepažįstamajam gatvėje, kuris siūlosi rytoj atnešti tau rūpimą prekę? Prieš perkant reikėtų kuo daugiau sužinoti apie rūpimą parduotuvę: ar ja jau naudojosi draugai, kokios informacijos apie ją pavyksta rasti naudojantis paieškos sistema? Nedvejodamas pasitarki apie ją su tėvais ar išmanančiu suaugusiu, kuriuo pasitiki. Neleisk niekam apgaule išvilioti iš Tavęs pinigų!

Virusai

Svarbu naudotis nuo virusų saugančiomis programomis ir užkardomis bei laiku jas atnaujinti. Visi failai, kuriuos gauni internetu, net jei juos atsiunčia Tavo draugai, turėtų būti patikrinami. Pasitaiko, jog virusų kūrėjai pasistengia, kad jų atsiustas laiškas atrodytų taip, tarsi jį siuntė draugas. Niekuomet, net ir patikrinęs, neatidarinėk failų, kuriuos atsiuntė nepažįstami žmonės. Jei per klaidą atidarei prie nepažįstamo laiško prikabintą failą - neišsigąsk, papasakok apie tai suaugusiems - laiku sureagavę spėsite sustabdyti virusą. Jei nemokate įrašyti ir suderinti antivirusinės programos, tai atlikti taip pat galite pavesti išmanantiems suaugusiems.

Būk šaunus: draugiškas patikimas ir mandagus

Daugybė konfliktų interneto pokalbių kambariuose, forumuose ir kitose svetainėse  įvyksta dėl nemandagaus ir užgaulaus bendravimo. Kai kurie internetiniai barniai baigiasi rimtomis internetinėmis patyčiomis, grasinimais, skaudžiais įžeidinėjimais. Internete ir realiame gyvenime be galo svarbus yra gebėjimas ir drąsa užstoti draugą ar bendraamžį, neatsakyti į tyčiojimąsi tuo pačiu, kreiptis pagalbos, kuomet matai, kad su Tavimi ar draugais elgiamasi neteisingai. Nedvejodamas kreipkis pagalbos, jei kažkas grasina Tau. Žinoki, kad visuomet gali paskambinti į Vaikų liniją nemokamu telefonu 8 800 11111 ir papasakoti apie tai.

Linkime sėkmės!

Parengta pagal:
http://www.familyguidebook.com/yellowlight.html
http://www.wiredsafety.org/parent.html
http://www.aftab.com/childrenonlinesafetylinkpage.htm
http://www.draugiskasinternetas.lt/isc/html/etusivu.htm

Parengė: Vytis Valantinas


Naujienų prenumerata

El. paštas







Sprendimas: ivc.lt