Naujienos
  Tyrimai
  Išgirsk vaiką
  Renginiai ir projektai
  Projektas "Saugesnis internetas"
  Pranešimai spaudai
  Vaikų linija žiniasklaidoje
  Vaikams ir paaugliams
  Diskusijos
  Apie Vaikų liniją
  Nuotraukos
  Kampanija BE PATYČIŲ
  Apie sunkumus
  Skaitiniai
  Savanoriams
  Kviečiame paremti
  Rėmėjai
  Draugai
  Leidiniai
  Atsiliepimai
  Naudingos nuorodos
  Kontaktai


Telefono ragelyje - vaikų pagalbos šauksmas, Laikinoji sostinė, p. 3

Autorius: Iveta Skliutaitė, data: 2005 01 07
Tiražas: 10357; Rubrika: Aktualijos

Jaunajai kartai aktualias problemas spręsti padedanti "Vaikų linija" mini penkerių metų veiklos sukaktį. Šiandien šia proga vaikų gerovės centre "Pastogė" bus surengta iškilminga šventė.
"Vaikų linijos" Kauno skyriaus koordinatorės Dianos Samoškaitės teigimu, per praėjusius metus tarnyba sulaukė beveik 23 tūkst. laikinosios sostinės vaikų ir paauglių skambučių. Užpernai jaunieji kauniečiai pagalbos ieškojo gerokai rečiau. "Vaikų linija" tuomet konsultavo 910 vaikų.

"Skambučių gerokai padaugėjo, kai linija vaikams tapo nemokama ir kauniečiai savanoriai susivienijo su vilniečiais", - sakė koordinatorė.

"Vaikų linija" šiuo metu vienija Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos savanorius, kurie nemokama linija 8 (800) 11111 konsultuoja pagalbos telefonu ieškančius vaikus ir paauglius.

Pagalbos ieško ir šešiamečiai

Koordinatorė sakė, jog dažniausiai pagalbos telefonu prašo tarpusavio santykių su draugais, tėvais ar mokytojais negalintys išspręsti paaugliai, bendraamžių žeminami moksleiviai. Skambinti savanoriams pradeda vaikai nuo 6 metų.

Mažesnius vaikus įprastai jaudina šeimose patiriamas smurtas, tėvų girtuoklystės. Paaugliai dažniau įvardija nesutarimus su klasės ar kiemo draugais. Ne paskutinėje vietoje - juos kamuojančios pirmosios meilės problemos. "Dauguma moksleiviško amžiaus berniukų ir mergaičių neslepia, kad jie patiria aplinkinių, daugiausia bendraamžių, patyčias, net smurtą. Pastaruoju metu tokių skambučių sulaukiama vis dažniau", - sakė vadovė.

Patiria ne vien fizinį skausmą

"Vaikų linijos" darbuotojai tikino, jog tyčiojimasis mokyklose yra dažnas reiškinys.
Įprastai tyčiojamasi iš ramesnių ir tylesnių - jie pravardžiuojami, apkalbami, apspjaudomi, stumdomi, net mušami, spardomi, neretai iš jų atimami daiktai.
Per ilgesnį laiką silpnesni vaikai dėl to patiria emocinį ir fizinį skausmą, kai kurie net suserga. Ne vienas dėl draugų patyčių atsisako eiti į mokyklą.

Prieš kelerius metus Pasaulinės sveikatos organizacijos atlikto tarptautinio tyrimo duomenimis, Lietuva tarp 28 šalių užima pirmąją poziciją pagal vaikų, iš kurių tyčiojamasi, skaičių. Specialistų teigimu, tai daro įtaką ir nuolat šalyje didėjančiam savižudybių skaičiui.
Įvairios šalies mokyklose vykusios apklausos parodė, jog bendraamžių tyčiojimąsi bent kartą yra patyrę apie 70 proc. moksleivių.

Kas ketvirtas vaikas nuo kitų moksleivių priekabių nukenčia ne rečiau kaip kartą per savaitę.
Apie 60 proc. tyrime dalyvavusių paauglių prisipažino, kad bent retkarčiais tyčiojasi iš savo bendraamžių. "Vaikų linijos" savanoriai pastebėjo, kad daugeliui vaikų draugų patyčios yra vienas skaudžiausių pažeminimų.

Jų tvirtinimu, mokyklose trūksta socialinių pedagogų ir psichologų, iš kurių būtų galima sulaukti pagalbos akis į akį.

Skambinti gali visą dieną

2003 metų pabaigoje "Vaikų linijos" Vilniaus ir Kauno tarnybas sujungė bendras telefono numeris 8 (800) 11111.

Pernai gegužės mėnesį prisijungus Klaipėdos tarnybai, dvigubai pailgėjo linijos konsultavimo laikas. Tai leidžia padėti didesniam pagalbos ieškančių vaikų bei paauglių skaičiui.
Šiuo metu į visos Lietuvos vaikų skambučius nuo 11 iki 21 valandos atsiliepia visos "Vaikų linijai" priklausančios tarnybos.

D.Samoškaitės teigimu, paankstintas darbo laikas labai patogus vaikams, nes dalis jų į liniją norėtų paskambinti tuomet, kai nieko nėra namuose.

Į "Vaikų liniją" dabar galima prisiskambinti iš laidinio telefono ir "Bitės Lietuva" bei "Omnitel" tinklų. Netrukus tai padaryti galės ir "Tele 2" abonentai.

Šioje tarnyboje be jokio atlygio dirbantys žmonės tvirtino, jog tapti savanoriais juos paskatino ne vien noras padėti kitiems. Darbuotojai siekia įgyti praktinių žinių, tobulėti, brandinti asmenybę. Kai kuriuos paakino matytas filmas arba noras įgyti daugiau psichologijos žinių.


Naujienų prenumerata

El. paštasSprendimas: ivc.lt