Naujienos
  Tyrimai
  Išgirsk vaiką
  Renginiai ir projektai
  Projektas "Saugesnis internetas"
  Pranešimai spaudai
  Vaikų linija žiniasklaidoje
  Vaikams ir paaugliams
  Diskusijos
  Apie Vaikų liniją
  Nuotraukos
  Kampanija BE PATYČIŲ
  Apie sunkumus
  Skaitiniai
     Geros praktikos rekomendacijos
     Priekabiavimas
     Ką mums pasakoja vaikai?
     Patyčių prevencija mokyklose
     Kuriame mokyklą be patyčių
  Savanoriams
  Kviečiame paremti
  Rėmėjai
  Draugai
  Leidiniai
  Atsiliepimai
  Naudingos nuorodos
  Kontaktai


Mintys apie savižudybę

   Santykiai šeimoje    Santykiai su bendraamžiais    Sunkumai mokykloje    Prievarta prieš vaikus    Apie rūkymą, alkoholį ir kitus narkotikus    Apie netektis    Mintys apie savižudybę    

Lietuva pirmauja pasaulyje pagal savižudybių skaičių. Kasdien Lietuvoje nusižudo 4-5 žmonės. Taip pat Lietuva pirmauja ir pagal nusižudžiusių vaikų skaičių.
Vieni vaikai ir paaugliai galvoja apie savižudybę jau kurį laiką, nes jau kurį laiką jie blogai jaučiasi, kiti tik pradėjo galvoti apie gyvenimo nutraukimą, dar kiti jau anksčiau yra bandę nusižudyti. Nusivylimo, beviltiškumo ir vienišumo jausmai gali aplankyti bet kurį žmogų, bet kuriuo metu. Kai šie jausmai įsitvirtina ir užlieja žmogų, gali atrodyti, kad vienintelė išeitis – nusižudyti.
Neretai vaikai ir paaugliai galvoja apie savižudybę ne dėl to, kad jie iš tikrųjų nori mirti, bet dėl to, kad tuo metu jų savivertė būna tokia žema, kad jie jaučiasi esą našta aplinkiniams, atrodo, kad jų šeima būtų daug laimingesnė, jei jų nebūtų šalia. Tokie vaikai neretai mini, kad neturi su kuo pasikalbėti, niekas neturi laiko juos išklausyti, pabandyti suprasti ir tiesiog pabūti su jais.

Penkiolikmetė Laura sakosi nusivylusi viskuo – ją išdavė geriausia draugė, ji  susipyko su tėvais, šie išvarė iš namų, po mėnesio brandos egzaminai ir ji negali jiems pasiruošti…Mergina jaučiasi vieniša ir net neturi su kuo pasikalbėti apie ją užklupusias nelaimes. Vis dažniau jai kyla mintys nutraukti savo gyvenimą.

Kai kurie žmonės mano, kad vaikai ir paaugliai, kurie bando nusižudyti ar sakosi taip padarysią, tiesiog nori atkreipti į save dėmesį. Bet kokiu atveju tas, kuris kalba apie savižudybę ar bando nusižudyti, yra labai nelaimingas ir jam reikalinga pagalba. Vaikai ir paaugliai tikisi sulaukti pagalbos, gauti galimybę pasikalbėti, pasipasakoti – papasakoti apie juos neraminančius dalykus, savo ketinimus nusižudyti.
 
16 metų Kęstas, skambina į Vaikų liniją išgėręs dviejų rūšių raminamųjų tablečių ir užsigėrė juos alumi. Vaikiną pradėjo pykinti, jis prastai jaučiasi. Į Vaikų liniją paskambino, nes norėjo išgirsti žmogaus balsą. Vaikų linijos savanoriui konsultantui pavyko susitarti su Kęstu ir iškviesti vaikinui greitąją pagalbą.

Kartais vaikai patys negalvoja apie savižudybę, bet nusižudė kažkas iš jų artimų ar pažįstamų žmonių. Vaikai labai pergyvena dėl tokių įvykių, kartais galvoja, kad jie galėjo kažką pastebėti ar padėti, jaučia kaltę dėl to, kad jiems artimas žmogus nusižudė.

Keturiolikmetė Marija pasakoja, kad jų mokykloje nusižudė viena vienuoliktokė. Marija pažinojo tą merginą -  ji visuomet atrodydavusi tokia linksma, visuose vakarėliuose mokėdavo kitiems pakelti nuotaiką. Marija kalbėjosi su ta mergina prieš kelias dienas ir tuomet neatkreipė dėmesio į tai, kad ji tądien buvo labai susikrimtusi, nesišypsojo ir nesijuokė kaip įprastai, kažką numykė paklausta ar ateis tą vakarą į šokius, o atsisveikindama pasakė: "būk laiminga". "Man atrodo, kad aš galėjau suprasti, jog jai kažkas negerai ir galėjau kitai kitaip su ja kalbėtis. Gal tuomet ji nebūtų nusižudžiusi. Jaučiuosi tokia kalta dėl to…"

   Santykiai šeimoje    Santykiai su bendraamžiais    Sunkumai mokykloje    Prievarta prieš vaikus    Apie rūkymą, alkoholį ir kitus narkotikus    Apie netektis    Mintys apie savižudybę    


Naujienų prenumerata

El. paštasSprendimas: ivc.lt